Anvelope

Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Produsa intre anii 1992 si 1998, Alfa Romeo 155 a inlocuit mai vechea Alfa 75. Design-ul a fost realizat de I.DE.A Institute avand un coeficient de drag de doar 0.29.

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Mie Feb 18, 2009 11:12 pm

...
Atasamente
DSCN1004.JPG
DSCN1007.JPG
DSCN1011.JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Mie Feb 18, 2009 11:30 pm

Tot ce-am gasit au fost niste pori de rugina sub aripile spate, bineinteles din cauza condensului. Asta se va rezolva insa prin tratare cu tectil a acestor suprafete dupa slefuire/degresare, inclusiv a tuturor cavitatilor. Aaaa, am mai descoperit si mult mult praf, de unde atata nu stiu.... :roll: (daca n-ar fi aparut "criza" asta nici astia cu proiectele imobiliare nu s-ar fi oprit din sapat pana nu s-ar fi terminat pamantul). De plantat niste iarba (dar nu de-aialalta) nici nu se poate pune problema.

Inca dinainte sa intre la tinichigerie nu mai aveam rabdare si ma incepusem eu sa desfac pe dedesubt furtune si alte cele ca sa pot curata si slefui pe-acolo. In ultima poza apare si echipamentul de lucru, minimal dar in acelasi timp purtat cu mandrie de alfist.. :mrgreen:
Niste poze...
Atasamente
DSCN0020.JPG
DSCN0021.JPG
DSCN0023.JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Mie Feb 18, 2009 11:42 pm

Se observa ca unele metode nu-s dintre cele mai profesioniste dar ne descurcam cu ce avem fara sa ne plangem prea tare (frigul insa se va dovedi mai tarziu a fi ceva mai greu de invins, totusi nu imbatabil dupa cum veti vedea si va veti distra).

Da' lasa ca-ntr-o zi o sa am eu garajul meu (incalzit) unde sa montez si un elevator. Si unde sa dorm cand sotia mea se va fi saturat de interminabilele sedinte Alfa de mecanica. Pacat doar ca un pat matrimonial nu este suficient de incapator pentru un 155, vedeti poza din urma si struniti-va imaginatia. :twisted:
Atasamente
2008319132414_veicoli051%5B1%5D.jpg
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Mie Feb 18, 2009 11:52 pm

Era timpul sa continuu operatiunea de curatare la interior. Aici sa vedeti voi de m-a pus ala mic si negru si am inceput sa indepartez stratul de izolatie de pe podea. Nu eram eu linistit sa nu fiu sigur ca sub el nu se afla vreun gram de rugina iar in cele din urma paranoia nu a fost chiar ...paranoia. Condensul si-a facut iarasi datoria, nu cum ar fi vrut el dar nici nu s-a lasat. Apoi ce sa va mai spun ca pe vreme ploiasa eu aveam parte in 155 de piscina interioara gratie chederelor rupte de parca ar fi tras cainii de ele. Dar asta a fost si nu va mai fi.

Aruncati o privire caci eu nu pot, am impresia ca ma dor degetele mainilor iarasi. Cemtimetru cu centimetru de nu se mai termina...
Atasamente
DSCN1102.JPG
DSCN1103.JPG
DSCN1104.JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Mie Feb 18, 2009 11:58 pm

...
Atasamente
DSCN1107.JPG
DSCN1108.JPG
DSCN1112.JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Joi Feb 19, 2009 12:04 am

Si cateva dintre sculele cu care am lucrat la curatare abraziva/decapare...
Atasamente
DSCN1113.JPG
DSCN1114.JPG
DSCN1189.JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Joi Feb 19, 2009 12:12 am

Odata indepartat stratul de izolatie al podelei si slefuirea acesteia din urma am trecut si la indepartarea porilor de rugina aparuta ca urmare a condensului la panourile aripilor spate.
Atasamente
Rust Terminator.JPG
Rust Terminator swearing on rust.JPG
Rust Terminator2 .JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Joi Feb 19, 2009 12:18 am

Cred ca in pozele unora dintre posturile anterioare data camerei foto era setata gresit (am inversat ziua cu luna). Oricum nu f important.

Si rezultatul chinului urmat bineinteles o inspectie inopinata si partea d-lui Vrabiutza care arunca si el un ochi de meserias. Treaba a continuat si iata-ma si pe mine intr-o bine meritata pauza de odihna. Sau de lene.
Atasamente
DSCN1111.JPG
Are U talking to me....JPG
Rust Terminator'r break.JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Joi Feb 19, 2009 12:34 am

Still to come...
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde mani_mic » Joi Feb 19, 2009 9:20 am

faina blonda :lol: :lol: :lol:
Cristi, sa mor io daca nu esti nebun... frate, asta-i munca titanica... super treaba
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde treger_felix » Joi Feb 19, 2009 5:18 pm

are intr-adevar putina nebunie in el, dar e faina al dracului nebunia asta
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Vin Feb 20, 2009 12:30 am

Orice pasiune presupune ceva nebunie, proiectul asta insa il prefer ca si o provocare pt mine.

Revenind...

Am vrut neaparat sa fiu sigur ca de sub stratul de vopsea nu-si va face mai tarziu aparitia rugina si nici nu stiam daca sau cat chit de la retusuri precedente s-ar putea afla in unele locuri (cunoastem cu totii obiceiul unor vopsitori auto care incearca sa sara peste faza de tinichigerie). Trebuia totusi sa vad cum fac sa indepartez vopseaua fara sa distrug stratul de galvan cu care sunt tratate din fabrica 155 Q4.

Pentru operatiunea de sablare mi-au pretins unii 500 EURO si m-au avertizat insa ca nu va putea fi indepartata izolatia invechita. N-am avut incredere prea mare oricum dar imi pasa mai mult de galvanizare. Am renuntat la idee si din motive financiare preferand sa pastrez banii aia pt alte piese.

Am gasit in cele din urma o solutie non-acida si non-bazica (continut 10% methanol si 85% diclo-metan) denumita Szuper Kromofag (productie Ungaria cred). Mi-au ajuns doar 6 litri (~20 Ron/ltr) si si-a facut treaba excelent fara sa afecteze stratul de galvan ceea ce era cel mai important. Arde vopseaua pe dedesubt, exfoliind-o efectiv de parca incepea sa infloreasca la fel ca si florile primavara (vedeti in poza, eu am si un filmuletz mic). Se poate aplica fie cu pensula, fie prin pulverizare iar apoi se lasa sa actioneze cca 15 min dupa care vopseaua poate fi indepartata cu ceva plasticat pentru a nu zgaria protectia caroseriei. Asta daca nu cade vopseaua singura. Trebuie insistat poate ceva mai mult in locurile unde este prezent chitul deoarece trece mai greu de el dar il curata si pe ala. Spre exemplu la capota portbagajului am gasit locuri unde chitul era si de 0,5 mm grosime asa ca am facut rost de alta. Si pe capota motorului am gasit ceva chit asa ca mai am inca una.

Culoarea originala era Rosso Proteo care imi si placea dealtfel. Totusi eu am in vedere pentru el o tenta usor sportiva, mai apropiata de competitie (in amintirea DTM) asa ca voi alege un Rosso Alfa (probabil 130). Acrilic, deoarece mi se pare mai potrivit pt o masina de generatia ei si, in plus, este o culoare cu traditie la Alfa Romeo.

Poze...
Atasamente
DSCN1116.JPG
DSCN1119.JPG
DSCN1120.JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Vin Feb 20, 2009 12:33 am

...
Atasamente
DSCN1225.JPG
DSCN1110.JPG
Supercromofag.jpg
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Vin Feb 20, 2009 12:56 am

Ca veni vorba despre ceea ce inseamna proiectul asta, pe langa nebunie si provocare imi doresc foarte tare sa readuc Alfa asta macar in starea ei originala (stock) pentru o vreme iar mai tarziu si daca bugetul imi va permite o sa aiba parte si de cateva upgrade-uri de bun simt sa spunem. In acelasi timp insa o vreau reconditionata intr-o proportie cat mai mare si cat imi sta in putinta la vremea asta. Vreau s-o revad pe strazi acolo unde-i sta bine fiecarei Alfe si sa-mi aduc aminte cum era inainte, s-o conduc cu placere si sa ma bucur de ea de fiecare data cand voi urca la volanul ei. Ma gandesc adesea (desi nu-mi place ideea) ca-mi va fi foarte greu sa las pe altcineva s-o conduca. Nu din principiu cat mai mult din perspectiva de a se intampla ceva in astfel de cazuri. Nici eu nu m-as simti prea bine sa stric nimanui asa ceva. E vorba de multa munca si multe alte sacrificii pana la urma. Dar poate si satisfactia va fi pe masura. ;)

In fine...iata si niste elemente de caroserie care asteapta sa fie si ele tratare cum se cuvine, adica slefuite si degresate in asteptarea primului strat protector.

Imi aduc aminte foarte bine ca in ziua respectiva a fost atat de rece la garaj ca n-am putut lucra mai nimic, imi inghetau degetele. Totusi am facut niste ordine printre piese ca aveam nevoie de niste spatiu de manevra. Aveam si mai mare nevoie de ceva care sa incalzeasca garajul ala din tabla/BCA ca suiera vantul pe sub poarta si prin cateva ochiuri de geam sparte. Asa-i acolo...vara te topesti ca se incinge tabla, iarna ingheti ca-i prea mare volumul si nu este izolat mai deloc. :lol: sau... :(
Atasamente
Picture 004.jpg
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde SoulAssassin » Mar Feb 24, 2009 10:44 am

Foarte fain Cristi....incet -incet things come together.Neaparat sa postezi si pe AO topicul asta cu restaurarea, merita fiecare litera. Spor maxim in continuare!
Ni Ten Ichi Ryu
Avatar utilizator
SoulAssassin
Dead spot
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Oct 06, 2008 10:20 am
Locatie: Baia Mare
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.9 JTD
Fabricat: 2003

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde mani_mic » Mar Feb 24, 2009 12:03 pm

cristi...sunt convins ca satisfactia va fi mai mare decat te astepti... plus ca toti vom gusta putin din asta dat fiind ca iti urmarim fiecare pas si asteptam finalul cu nerabdare... faci o treba minunata si sunt sigur ca vei reusi sa o duci la capat orice s-ar intampla... iar cand va fi gata... vei petrece impreuna cu "ea" momente minunate
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Mar Feb 24, 2009 11:32 pm

Soul, abia daca imi gasesc vreme sa postez la noi (chiar am ramas putin in urma) dar voi face si ceea ce imi sugerezi tu caci AO reprezinta poate chiar un fel de etalon in materie. In ultima instanta voi da link catre un alt site englezesc unde vreau sa fac acelasi lucru ca si aici. Timpul, bata-l vina...

mani, astept finalul asta cum nu mi-am imaginat vreodata de cand am inceput. Proiectul asta reuseste chiar sa ma copleseasca uneori datorita timpului limitat de care dispun (nu mai vb despre alte aspecte) dar cu atat mai mult ma ambitioneaza. ;)

Baieti, merci frumos pt gandurile bune.

Numai bine,
Cristi.
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Mie Feb 25, 2009 12:11 am

Cum spuneam mai devreme, incepusem deja sa lucrez cate putin si la partea de jos (dedesubt) a caroseriei. Am indepartat totul cu exceptia celor doua punti deoarece trebuia ca rotile sa ramana pe masina pt sprijin.

Mai intai a fost nevoie de o degresare completa (fiind foarte mult ulei si alte cele amestecate cu praf), altfel n-as fi putut observa eventuale pete de rugina ori alte imperfectiuni (lovituri, gauri, cute, etc) ale metalului.

Initial am zis ca degresarea va fi mai mult decat suficienta dupa care sa fi slefuit pe ici-colo si apoi vopsit. Dar nooooooo, au inceput sa-mi cante mie pasarelele: "nu e de ajuns", "nu fi lenes, Cristi". Fuck me! :shock: Ce aveam de gand sa fac ?! Si asa ca...iata-ne avand degresata toata suprafata (cam 1 zi intreaga adunat) si apoi indepartat TOOOOT stratul de antifon, fiecare cm patrat. De retinut ca izolantul de fabrica era cam imbatranit dar si mai rau, casant (ceea ce nu este bine caci la lovituri de piatra, etc poate crapa lasand metalul expus)

Dedesubtul avea din fabrica izolatie doar in proportie de ~ 60% insa cam neuniform aplicata, totusi imbinarile si partile mai expuse erau tratate foarte bine a.i. am preferat sa nici nu intervin caci acolo nu as fi putut aplica la fel de bine. Acolo izolantul este gros aplicat si nu devine casant asa ca apa ori condensul nu isi pot face loc. Am verificat totusi in cateva locuri mai interesante dar nici urma de rugina. Pe de alta parte, uneori, in incercarea de a face ceva perfect poti face mai mult rau decat bine. Nu va lasati indusi in eroare de culoareea usor spre portocaliu a izolantului, in poze poate lasa impresia ca ar fi vorba de rugina.

Pasul urmator era slefuirea 100% a dedesubtului deoarece suprafata trebuia pregatita astfel incat rasina epoxidica bicomponenta sa adere foarte bine.

O sa las niste poze sa vorbeasca in locul meu...
Atasamente
DSCN1169.JPG
DSCN1171.JPG
DSCN1176.JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Mie Feb 25, 2009 12:17 am

Cand vad ce usor scriu eu acum in cateva minute ca am facut asta si aia, imi aduc aminte cate zile sau chiar saptamani iti poate lua cate o operatie de-asta sau de-aia. :lol:

Pozele...
Atasamente
DSCN1180.JPG
DSCN1181.JPG
DSCN1183.JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Alfa 155 Q4 - Reconditionare completa

Mesajde Xti » Mie Feb 25, 2009 12:22 am

Este cat se poate de adevarat ca nu-s eu specializat in vopsitorie auto asa ca am fost si eu indrumat. Dar munca tot n-am putut-o pasa la nimeni. :mrgreen:
Atasamente
DSCN1185.JPG
DSCN1187.JPG
DSCN1191.JPG
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Alfa 155

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori