Anvelope

AlfaOBD

Se discuta despre motoare, service, modificari, intrebari, tutoriale.

AlfaOBD

Mesajde mattydr67 » Joi Oct 20, 2011 8:47 pm

Nu stiu daca a-ti auzit dar a aparut un program nou ( de fapt acum a cam imbatranit nitel dar e mai tanar ca FiatEcuScan ) de diagnoza ca replica la FiatECuScan
Se numeste ALfaOBD si pagina producatorului este http://www.alfaobd.com
Programul foslosete aceleasti interfate ca si FiatEcuScan:
- VAGCom 409 KKL care trebuie modificata ca sa puteti accesa toate controlerele ( pentru grupul Fiat controlerele sunt pe toate liniile de K dedicate si anume 1,3,7,8,9,11,12,13 )
- ELM327 in principal pentru a accesa controlerele pe CAN si se poate modofica si ea pentru a se putea accesa anumite controlere de CAN pe pini 1 si 9 in principal la Alfa Mito

Daca nu a-ti auzit de el aici gasiti toate detaliile despre acest program:
http://www.alfaobd.com
As dori daca se poate sa-mi spune-ti si mie daca a-ti folosit acest program si cum vi se pare, ca spre exempul eu l-am incercat decateva ori si pare destul de destept dar are o grafica similara cu cea de la AlfaDiag care mie sincer nu mi-a placut niciodata, vorbesc in comparatie cu FiatEcuScan ( care arata foarte bine )
Pretul programului este si el identic cu cel al FiatEcuscanului
Astep ceva comentarii despre acest program si daca v-ar interesa pe careva "as putea vorbi cu producatorul pentru o eventuala reducere de pret pentru mebrii clubului" ;) ;) ;)
Bafta
mattydr67
1st gear
 
Mesaje: 87
Membru din: Vin Aug 07, 2009 11:15 am
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 2001

Re: AlfaOBD

Mesajde unu_nasol » Vin Oct 21, 2011 6:26 pm

exista si varianta trial pt soft ???
sa vedem poate ...
AR 1.8 TS - 2001 - 123.000KM - 140CP
Avatar utilizator
unu_nasol
Membru legitimat
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Sep 29, 2008 8:51 am
Locatie: cluj-napoca
Marca: alfa romeo
Model: 156
Motorizare: 1,8 TS
Fabricat: 2001
Nr. de inmatriculare: CJ-14-VVV

Re: AlfaOBD

Mesajde mattydr67 » Vin Oct 21, 2011 6:57 pm

Din cate stiu eu exista o varianta demo ( mai bine zis anumite controlere pot fi accesate fara licenta ) cam la fel ca la FES, dar nu sunt asa de sigur, nu am folosit softul nelicentiat niciodata.
O sa se creada ca ma laud dar eu habar nu aveam de acest program, am fost contactat pe un alt forum pe privat de unul care lucreaza la acest soft si m-a intrebat daca vreau o licenta ( asta la inceput ) ca sa-i fac un test pe masina mea, asa am obtinut licenta, dupa care am mai facut cateva teste si mi s-a mai oferit inca 5 licente la jumatate de pret, ( una am dat-o deja unui amic ).
Eu am considerat ca ar fi bine sa aduc la cunostinta membrilor clubului acest soft ( bineinteles doar pentru cei ce nu stiau deja despre el- vazand ca nimeni nu a adus vorba de asa ceva )
Cu respect
mattydr67
1st gear
 
Mesaje: 87
Membru din: Vin Aug 07, 2009 11:15 am
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 2001

Re: AlfaOBD

Mesajde unu_nasol » Dum Oct 23, 2011 2:10 am

astazi am instalat programul ... si in cursul zilei de maine am sa il probez in varianta demo pe masina sa vad cum se comporta ...

la prima vedere interfata pare destul de prietenoasa... sun curios sa vad si ce stie face ...

eu folosesc ... asa ca amator , fiat ecuscan, Unidiag si KWP

fiat ecuscan e crakuit iar celelalte doua sunt free

si acestea sunt ok pt sters errori de airbag, abs sau check engine ...
AR 1.8 TS - 2001 - 123.000KM - 140CP
Avatar utilizator
unu_nasol
Membru legitimat
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Sep 29, 2008 8:51 am
Locatie: cluj-napoca
Marca: alfa romeo
Model: 156
Motorizare: 1,8 TS
Fabricat: 2001
Nr. de inmatriculare: CJ-14-VVV

Re: AlfaOBD

Mesajde mattydr67 » Dum Oct 23, 2011 1:38 pm

AlfaOBD este un program care la fel ca si FES are mai mult sau mai putin acelasi funtii numai ca nu este la liber. Adica are la liber aceleasi functii ca si FiatEcuScan
Daca tu ai o varianta crack de FES, aceasta este foarte veche si deci nesemnificativa.
Dar totusi testeaza-l si spune-ti parerea.
Daca ai oarece nedumeriri de cum sa-l manipilezi, da-mi de veste si te pot indruma., sa-ti spun ce trebuie sa faci.
Bine asta daca nu te descurci singur.
Bafta
mattydr67
1st gear
 
Mesaje: 87
Membru din: Vin Aug 07, 2009 11:15 am
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 2001

Re: AlfaOBD

Mesajde branconier » Lun Noi 07, 2011 8:01 pm

Am testat acuma seara AlfaOBD, si as vrea sa-l compar cu FES si cu AlfaDIAG, ca astea le-am utilizat:
Pro: sincer nimic nu m-a incantat, in afara de faptul ca iti arata conditiile in care s-a produs eroarea (temp. apei, rpm-ul, etc...)

Contra:
- mi-a fost mai greu sa-l configurez si conectez decat in cazul celorlalte doua
- la erori nu iti arata descrierea ca si la FES, iti arata doar codul
- interfata grafica inferioara atat fata de FES cat si de AlfaDIAG

PS: aceste pareri sunt personale, nu sunt un "guru" in domeniu, sunt doar un utilizator simplu...
eu raman cu FES, ca la AlfaDIAG nu mai gasesc crack-ul :)))
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ


Inapoi la Tehnic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori