Anvelope

computer de bord?

Discutii despre piese si accesorii Alfa Romeo.
Fara oferte de vanzare si cumparare de piese.

computer de bord?

Mesajde eaglewatch » Vin Noi 16, 2012 8:22 pm

Salut alfisti din toata tara.De curind sint fericitul proprietar al unei Alfe 146 1.4 ts 16v an 1998.Ce ma framinta este faptul ca nu reusesc sa ma lamuresc daca masina are computer de bord sau nu.Vad pe ici pe colo ca ar avea,dincolo ca nu are...Care este adevarul?Daca are,unde ar fi mufa de conectare la tester?Unii zic ca e sub capota motor,undeva in spatele vasului de expansiune,altii ca ar fi undeva inauntru sub bord.Din nou intreb care e adevarul?V-as fi foarte indatorat daca m-ati putea lamuri in aceasta privinta,pentru ca tin mult la masina si nu vreau s-o dau in bara de la inceput.Cu multumiri,Valentin. Am uitat sa spun ca masina e model 930.
Avatar utilizator
eaglewatch
Reverse
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 05, 2012 11:15 pm
Marca: Alfa Romeo
Model: 146
Motorizare: 1.4 TS
Fabricat: nov.1998
Nr. de inmatriculare: CS 62 SAN

Re: computer de bord?

Mesajde florinianc » Vin Noi 16, 2012 10:01 pm

Da, masina ta are ECU - engine control unit . Computer de bord se spune de obicei la micul ecran care afiseaza distantele in raport cu consumul sau invers, temperatura exterioara/interioara, etc...
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: computer de bord?

Mesajde eaglewatch » Lun Noi 19, 2012 7:21 pm

Mersi florin,dar acum mai lamureste-ma daca are vreo mufa ,ceva,sau dupa ce imi dau eu seama ca masinuta mea functioneaza in parametrii.Pot sa merg la un test cu ea?Au pe la noi mufe de care trebuie sau nu?Scuzati-ma ca pun intrebari neroade,dar sint total in afara problemei,dupa 20 ani de Dacia.Multumesc mult.
Avatar utilizator
eaglewatch
Reverse
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 05, 2012 11:15 pm
Marca: Alfa Romeo
Model: 146
Motorizare: 1.4 TS
Fabricat: nov.1998
Nr. de inmatriculare: CS 62 SAN


Inapoi la Piese si accesorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron