Anvelope

consum inegal cauciucuri spate 159

Alfa Romeo 159 se produce din 2005, ca inlocuitoare pentru Alfa 156. A fost desenata de Giorgetto Giugiaro in colaborare cu Centro Stile Alfa Romeo. Este produsa pe platforma premium GM/Fiat, pe care o imparte cu Brera, 946-Spider si conceptele Kamal si Visconti.

consum inegal cauciucuri spate 159

Mesajde crysnek82 » Sam Mai 15, 2010 1:07 pm

salut la toata lumea, alfa romeo? da, frumoase si destul de eficiente totusi cu destule probleme si pretentioase(bucse si ce tine de caroserie)am cumparat de 6 luni o 159 nu noua 80.000 km din 2006, cu 2 luni in urma am facut un drum de ro- it si si invers si am vazut problema, consumulu exterior de cauciucuri spate, am facut unghiu de fuga in nainte de a pleca la drum si dupa ce am vazut problema era perfect totusi de ce am consumul acesta anomalic de cauciucuri? plus k pe drum mai prost imi da un joc pe spate ( stanga dreapta)
crysnek82
Dead spot
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Mai 14, 2010 5:41 pm
Locatie: italia
Marca: alfa romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 jtdm
Fabricat: 2006

Re: consum inegal cauciucuri spate 159

Mesajde George » Sam Mai 15, 2010 9:52 pm

Daca gumele sunt roase inegal, trebuie verificat si unghiul de cadere.
cadere.gif
cadere.gif (4.05 KiB) Vizualizat de 786 ori

Iar balansul lateral din spate ar putea fi din cauza suspensiei (pot ceda arcuri, prezoane, sau pur si simplu poate fi slabita suspensia) sau din cauza gumelor, care nu au suficienta presiune si permit acel joc (iar daca nu ai presiune suficienta, iar se consuma rapid)

prsiunepneuri7jh.gif
prsiunepneuri7jh.gif (7.87 KiB) Vizualizat de 773 ori


Eventual poti sa te impingi lateral in spatele masinii si sa vezi cum se balanseaza cand sta pe loc.
Avatar utilizator
George
Dead spot
 
Mesaje: 42
Membru din: Dum Mai 10, 2009 8:28 pm
Locatie: Timisoara

Re: consum inegal cauciucuri spate 159

Mesajde crysnek82 » Dum Mai 16, 2010 9:46 am

da intradevar telescoapele spate sunt un pic duse dreptul lucreaza la 69% si stangu la80% de arcuri ce pot sa spun masina are doar 98.000km si 4 ani de viata nu cred k se pune problema de arcuri deja, eu am mers si cu masini cu telescoapele mai varza decat ale mele si nu avea acest joc. unghiurile le-am facut de 3 ori pana acum si sunt bune ultimul lucru ramas de facut este sa ma duc direct servis alfa si sa fac un control general
crysnek82
Dead spot
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Mai 14, 2010 5:41 pm
Locatie: italia
Marca: alfa romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 jtdm
Fabricat: 2006


Inapoi la Alfa 159

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron