Anvelope

Cumparam sau nu de pe eBay?

Discutii despre piese si accesorii Alfa Romeo.
Fara oferte de vanzare si cumparare de piese.

Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde deva156 » Dum Dec 05, 2010 4:49 pm

Ia priviti la oferte ..... Pret :ka_boom: Tentant :o nu?
....si sunt la greu....zilele trecute mi-am luat un stergator de luneta ptr. 156-le meu cu numai 35.9 euro ( in magazin e 254 ron si asta numa'daca e-da'eu la o reprezentanta AR n-am gasit... ) ....a se vedea atasamentele
Stergator original AR 156 SW.JPG
Atasamente
Set tren rulare pe eBay.de.JPG
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde dr147 » Dum Dec 05, 2010 7:19 pm

Super pretul , o sa iau si eu daca comanda cineva
Alfa Romeo 147 ,verde acero "kermit"
Avatar utilizator
dr147
3rd gear
 
Mesaje: 206
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:25 am
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1,6 TS
Fabricat: aug 2001

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde deva156 » Dum Dec 05, 2010 8:05 pm

dr147 scrie:Super pretul , o sa iau si eu daca comanda cineva

Nu esti legat/conditionat de faptul ca cineva cumpara....cat despre calitate e super....am cumparat eu pentru cineva setul de 199 euro + 22 euro taxe postale si are deja 45 k fara scartaituri sau batai...Eu am tot cumparat( se si vede in atasamente )....trebuie efectuata plata utilizand un card ptr. plati on-line si cont PayPal asociat cardului.... si bani sa fie....ca de gasit se gaseste tot ce doresti :have_a_nice_day:
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde branconier » Dum Dec 05, 2010 11:45 pm

si pe mine ma tenteaza un set de brate in principiu, dar sa vad cum voi sta cu bugetul... si daca sunt de calitate
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde bh00ooo » Lun Dec 06, 2010 11:55 am

A luat Rares un set in primavara. In vara avea deja nemultumiri majore, nu mai tin minte exact care brate bateau sau scartaiau. Bagati-i un PM daca nu se autosesiseaza la topicul asta.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde Rares » Lun Dec 13, 2010 11:20 am

Hop si eu cu un reply daca tot e vorba de piesele astea.

Le-am vazut pe forum, descoperite de cineva (nu mai tin minte cine), am citit cateva impresii despre ele (cateva bune, cateva mai rele) si m-am decis sa le cumpar. La asa pret nu mai merita sa stai pe ganduri, sincer...
Nelu le-a comandat pentru mine, eu fiind cam incepator cu achizitiile pe net :) Au sosit in cca 5 zile, la pretul de 230 Euro cu transport inclus.
Singurul inconvenient a fost ca societatea de curierat a lasat pachetul la un vecin de-a lui Nelu. Noroc ca omul nu are Alfa si e de buna credinta, ca faceam involuntar o donatie 8-) si mai treceau cateva luni pana imi recuperam banii sau piesele de la ei.
Le-am montat prin Mai sau Iunie si am circulat cca 5000 de km fara probleme.
In August masina a inceput sa scoata niste sunete de caruta partea dreapta fata, moment in care am trecut la blesteme si D-zei la adresa fabricantului...
Am incercat sa nu le bag in seama, dar e destul de greu sa stai calm cand se intoarce lumea pe strada sa se uite dupa masina care face ca un Oltcit....
Acum o saptamana, cu ocazia rectificarilor facute la volanta si a intaririi ambreiajului pentru un eventual chip, am constatat ca nu piesele schimbate erau sursa zgomotelor ci bara stabilizatoare.
Bucsile de la bara le-am schimbat in Martie 2009, dar se pare ca sunt de proasta calitate. Am apelat la un prieten care mi-a confectionat niste mansoane din poliamida, pe care le-am aplicat direct pe bara, iar peste ele am strans vechile bucsi. Rezultatul a fost o liniste totala in masina. :)
Singurul inconvenient al pieselor consta in duritatea bucsilor de la trapez. Cine conduce sportiv si cu viteza mare, poate avea sentimentul ca masina se balanseza destul de mult.
CONCLUZIE: As achizitiona si pe viitor aceleasi piese, atat numai ca as modifica ceva la bara stabilizatoare si poate as cumpara si un kit de bucsi de poliuretan de la polonezi: http://www.strong-flex.eu/index.php?opt ... 1&Itemid=1 dar numai varianta RED, cea yellow face masina scandura si pivotul praf in 3 luni.
Daca exista amatori la bucsi polonez let me know. Daca vrea cineva poliamida pentru bara stabilizatoare e cca 50 RON. O sa pun o poza.

Numai bine!
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde deva156 » Mie Dec 15, 2010 10:46 am

bh00ooo scrie:A luat Rares un set in primavara. In vara avea deja nemultumiri majore, nu mai tin minte exact care brate bateau sau scartaiau. Bagati-i un PM daca nu se autosesiseaza la topicul asta.

Bine c-am deschis topicul asta.... :yaeh_am_not_durnk: c-am luat o spaima cu ce spuneai ,c-am fost pe punctu' de a renunta la achizitie...mi-o mai venit inima la loc cand am vazut comentariul lui Rares....si mi-o trecut sentimentul c-am dat-o de gard :;^^: ... BTW:am cumparat un rulment dr.fata ( 59 euro+12,5 euro ) de pe acelasi eBay si acu' astept sa-mi vie....ca deja pe roata dr.fata zici c-am draci si matze-n fuzeta... :ka_boom: daca cineva e doritor de o achizitie de pe eBay il ajut cu cea mai mare placere-lui quasar132 i-am luat un Connect Nav (sistem de navigatie de Alfa Brera original) cu 201 lire+7 lire si maine tre'sa vie de la Sibiu sa-l ia...in 3.12 l-am achitat si-n 14.12 o venit :have_a_nice_day:
Apropos Rares:1-ai idee cam cat ar trebui sa coste un schimb de bucsi de la bara stabilizatoare fata-intreb orientativ ,ca sa nu ma barbiereasca mecanicii; 2-bucsele originale sint slabe? ca as lua bucse originale...la 30 ron/buc.; 3-bucsele prin joc nu subtiaza bara in punctul de contact ?...ceva de genu' 0,005 mm ,ca mi-o fo' sugerat sa schimb bara cu totul-ca dupa 5000-1000 km se duc iar bucsele de la uzura de pe bara....da'la 475 ron parca nu ma tenteaza o bara noua fie ea si cu bucse montate :yuush:
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde bh00ooo » Mie Dec 15, 2010 11:11 am

Rares sper sa fie multumit de bucsile de bara ce le ia acum. Eu le-am schimbat de doua ori pe 'original' si degeaba, tot bara noua e solutia definitiva (cum ar veni). Zic in ghilimele original pentru ca asa ceva nu exista, bara se schimba cu totul pe original.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde deva156 » Mie Dec 15, 2010 11:37 am

Deci.....mai "po rumunski" nu e recomandat sa pun "Powerflex-UK" sau "Strong-Flex-PL"ori pe "original"....sau....sau....sa iau bara noua si sa-i schimb inainte de montaj bucsele cu Powerflex-UK sau Strong-Flex-PL...mai pe scurt:probabil e reala uzura aia de 0,005 mm in metalul barei.... si-n timp face praf bucsele ....dilema mare ,mon cher!!! uffff!!!! na!!! ca-s off-topic! :bouaaaaah:
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde bh00ooo » Mie Dec 15, 2010 11:57 am

1. Pe original = toata bara, cu bucse cu tot. sa le dai jos cand sunt noi doar ca sa pui flex-mex e o idiotenie. Bara noua trebuie sa te tina cativa ani.
2. Pe bara veche daca pui bucse normale (nu exista originale ci doar aftermarket) tine cat e sa tina. La unii tin ok, la mine s-au largit dupa nici 3000 km. Da, si bara se uzeazasub ele
3. pe bara veche sa pui flexuri: dupa mine nu merita stresul. Rares poate sa iti spuna daca lui ii merita
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde deva156 » Mie Dec 15, 2010 12:00 pm

Ok.Multumesc mult....bara noua si la gara!!! Tot eBay e superdad :have_a_nice_day:
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde Rares » Mar Dec 21, 2010 9:19 am

Sorry dar iar nu am mai intrat cateva zile pe forum...

Deci, bara aia nenorocita este din otel, cat poate sa se uzeze? sa fim acuma seriosi, nu conteaza ca se uzeaza bara ci cat de tare se toceste bucsa, ca doar aia e din guma si mai repede joaca ea decat bara pe bucsa intacta...
Bucsa originala BIRTH nu este scumpa, eu stiu ca am luat 2 bucati cu cca 85 RON, poate gasesti si mai ieftina. Are pe partea de contact cu bara o insertie de panza tare matelica cred, pe care puteam paria ca nu pusca nici in 3 ani. Tezeapa! dupa un an jumate si cca 30.000 de km aproximativ, s-au facut praf...

Power flex sunt scumpe ca dracu si cred ca varianata ploneza este cea mai buna, in cazul in care cumperi tot setul si le inlocuiesti si pe cele de la brate. Oricum la primavara ma astept sa inceapa iar sa scartzaie si bratele de pe e bay...e o boala la orice alfa.

Am sa fac cateva poze cu fasiile alea de poliamida pe care le am pus sub bucsele vechi de pe bara, tocmai pentru a compensa ceea ce s-a uzat din bara si ceea ce s-a tocit din bucse.
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde bh00ooo » Mar Dec 21, 2010 2:37 pm

Birth e aftermarket, nu echipare originala. Si alta veste proasta: se uzeaza bara.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Cumparam sau nu de pe eBay?

Mesajde Julianron » Lun Iun 10, 2013 1:39 pm

Salut. Oare merita cumparat acest comutatoare pentru oglinda?? Multumesc.
Avatar utilizator
Julianron
Reverse
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 15, 2013 1:51 pm
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.0 TS
Fabricat: feb 2004


Inapoi la Piese si accesorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron