Anvelope

Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Discutii, comentarii si sugestii legate de functionarea forumului.

Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde florinianc » Joi Mar 24, 2011 9:53 pm

Observ ca tot mai multi useri folosesc acest forum doar pentru a vinde anumite produse, si nu pentru a aduce contributii in folosul forumului si implicit, al nostru. Propun domnilor moderatori sa faca anumite modificari in regulament pentru a mentine acest forum curat, si dedicat in continuare iubitorilor Alfa Romeo. Regulamentul pe aria Publicitate ar trebui sa fie mai sever.
De asemenea am deschis acest nou topic pentru ca fiecare membru alfaamore sa poata sa propuna sugestii pentru modificarea anumitor parti din regulament pentru o mai buna functionare a forumului.
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde the red passion » Vin Mar 25, 2011 10:18 am

Aici nu este vorba doar de modificari ale regulamentului...este vorba de o serie mai ampla de modificari si schimbari la toate nivelurile,chestiuni care ar fi trebuit in mod normal si logic facute si aduse mai de mult...Dar nu s-a vrut si nu se vrea ;) Ori cum pe mine nu ma mai deranjeaza cu nimic situatia ...generala,am alte prioritati mai importante. (mai ales ca am primit si amenintari cu oarece sanctiune...asa de yorgu :lol:)
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde bh00ooo » Vin Mar 25, 2011 12:00 pm

Red passion trebuie tu sa fii amennintator ca sa te simti bine, dar vine vara si n-o mai ai timp de noi. Glumesc dar cu sambure de adevar.

@florinianc: cred ca e buna ideea sa postam ideile de modificare a regulamentului.

La prima ta idee, da, trebuie sa clarificam treaba la publicitate in sensul celor ce s-au mai discutat deja, de evitare a anunturilor mincinoase. Chiar daca se intampla foarte rar.

Pe de alta parte, nu vad care e problema sa vina omul sa posteze anunt de publicitate. Daca anuntul este corect formulat si nu abuzeaza de forum in alt fel (topicuri dublura pe acelasi produs, up-uri din 5 in 5 minute, lipsa descriere sau pret etc etc) sectiunea de mica publicitate este pentru asa ceva.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde the red passion » Vin Mar 25, 2011 12:58 pm

Nici eu nu sunt contra acelora care intra pe forum si pun un anunt pe aria publicitate,dar trebuie specificat intr-un regulament care sa se gaseasca pe acea arie ca anunt global.Acel regulament sa prevada clar cum si in ce conditi se face un anunt de vanzare,precum si sanctiunile care se vor lua in caz contrar.Unde se gaseste momentan regulamentul nu se uita nimenea.Anunturile ar trebui permise doar dupa ce respectivul user are pe forum un nr.x de posturi si o perioada de vechime minima de x zile.Sunt topicuri de vanzare in care nu se specifica clar ce se vinde,calitate,pret si mai grav ca respectivi nu raspund la eventualele intrebari,din contra trantesc un post cu UP???Ce se poate intelege atunci?Mai sunt topicuri clonate,poate cu o mica modificare in titlu,ar trebui sa dispara....De fapt am mai vorbit noi de curand pe tema asta :) Apropo topicurile inchise sau expirate nu pot disparea de pe pagina Vizualizare subiecte active?Sau daca forumul permite,anunturile de pe aria publicitate sa nu mai apara la Vizualizare subiecte active,ar fi super.
PS:Apropo...deschis un pe aria Publicitate un subforum Feedback ...ar razolva multe probleme ;)
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde bh00ooo » Vin Mar 25, 2011 12:59 pm

"Anunturile ar trebui permise doar dupa ce respectivul user are pe forum un nr.x de posturi si o perioada de vechime minima de x zile"

DE CE?
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde bh00ooo » Vin Mar 25, 2011 1:03 pm

Eu propun asa:
1. Toate raspunsurile, inclusiv si mai ales ofertele de pret trebuie facute in topic, NU in PM . Asa stim toti ca omul a raspuns si ce pret a propus altora.
Aceasta in cazurile in care un pret anume nu poate fi specificat din start cum ar fi dezmembrarile mai complexe.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde the red passion » Vin Mar 25, 2011 1:20 pm

bh00ooo scrie:"Anunturile ar trebui permise doar dupa ce respectivul user are pe forum un nr.x de posturi si o perioada de vechime minima de x zile"

DE CE?

Nu stiu de ce,dar am senzatia ca sunt destui care profita de noi...isi fac cont si trosc un anunt,atat,nimic folositor comunitati...
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde bh00ooo » Vin Mar 25, 2011 1:23 pm

Anuntul ala este folositor deja. Tu unde cauti cutie de filtru cand cauti?

Si mai e ceva. Orice comunitate este grupata in jurul intrereselor comune. Plural. Astazi poate omul are un singur interes: sa cumpere sau sa vanda ceva. Daca acesta se indeplineste, poate descoeri si altele comune: intalniri, etc.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde branconier » Vin Mar 25, 2011 10:20 pm

De acord cu Nelu, faptul ca avem activitate pe forum (anunturi, pareri, propuneri, etc.) inseamna ca existam si mai da cineva pe forumul nostru. Nu vad cu ce ne incurca anunturile publicitare.
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde graffi80 » Vin Mar 25, 2011 10:48 pm

dupa mine ideea e simpla ... trebuie sa deschidem bine ochii cand e vorba de bani si nu numai ... de cand exista comert ,exista si profitori ... , prin mai multe reguli si restrictii ne ingradim , dar anume etape in postarea anunturilor nu ar strica spre exemplu pretul ( nu ma pricep in ale programelor dar poate rubrica publicitate ar trebuii gandita si ca un monitor de cautare gen MOBILE iar cand postezi sa fii obligat sa adaugi pret, poze ,detalii ) ... sa nu mai existe acele anunturi generale " VAND DE TOATE... IEFTIN... " iar excluderea definitiva a celor care sunt prinsi ca ascund voit anumite defecte sau marfa afisata nu corespunde cu cea reala de pe acest forum este bine venita ...
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde bh00ooo » Vin Mar 25, 2011 10:55 pm

"nu ma pricep in ale programelor dar poate rubrica publicitate ar trebuii gandita si ca un monitor de cautare gen MOBILE iar cand postezi sa fii obligat sa adaugi pret, poze ,detalii"
Sunt curios daca exista vreun 'mod' de forum care sa stie asa ceva. De facut de la 0 exclus, nu este timp.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde graffi80 » Vin Mar 25, 2011 11:00 pm

atunci ... le putem filtra manual .... cei care nu posteaza pret, poze si detalii in termen de "n" zile ( cat mai putine de la ultima vizita), le stergem postul fara comentarii ...
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde florinianc » Sam Mar 26, 2011 12:40 pm

Pai da. Ar fi frumos ca un anunt pus de x-ulescu sa aiba date de contact, poze, si sa raspunda la orice intrebare adresata pe forum cu privire la produsul sau, in decurs de maxim 48 de ore din momentul in care i-a fost adresata. Acesta este un mod de a selecta persoanele serioase.
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde bh00ooo » Sam Mar 26, 2011 1:01 pm

Incet, incet facem o lista

Propuneri reguli anunt publicitate, va rog sa adaugati si sa modificati ce credeti

1. Sa respecte realitatea si sa descrie corect si complet produsul. Exemplul cel mai bun aici este starea tehnica 156 istv4n. Nu poti scrie despre o masina stare buna sau mai sus cand bate suspensia etc etc

2. Daca este produs (piese, masina intreaga sau dezmembrare) fotografie obligatorie

3. Pret obligatoriu. Daca este o lista lunga, ex dezmembrare sau piese diverse, preturi pentru reperele cele mai frecvente.

4. La orice intrebari legate de produse sau preturi se raspunde in topic, nu in PM. Daca vanzatorul nu da un raspuns in 4 zile topicul se sterge. (Cumparatorul care nu primeste raspuns raporteaza postul)
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde graffi80 » Sam Mar 26, 2011 4:17 pm

Mai este necesar un vot pt aplicarea acestor reguli , avand in vedere ca un vot la noi tine mai mult ca un post si vad ca suntem doar 3-4 care dezbatem problema?
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde florinianc » Sam Mar 26, 2011 9:05 pm

Nu cred ca este necesar vreun vot suplimentar. Ma gandesc ca colegilor nostri nu la dauneaza mai multa ordine pe aici. Consider ca prin modificarile ce vor fi aduse regulamentului de pe publicitate se va aduce un mare plus forumului. Asa nu vor mai aparea atatia tepari pe aici. Si chiar daca vor aparea, se vor evapora repede :P .
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde the red passion » Sam Mar 26, 2011 9:29 pm

Ce vot?Treaba cu regulamentul este numai si numai treaba moderatorilor sau mai exact spus a adminului,de cand adminul trebuie sa deie raportul userilor ca schimba regulamentul?...avem un regulament?...hai sa-l respectam si atunci vor dispare si topicurile create de coioni despre care discutam acum. ;)
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde the red passion » Sam Mar 26, 2011 11:06 pm

Mi-am amintit...ce sa raportam?eu detin recordul mondial la raportari...si n-am primit nici un raspuns...ultima chestie raportata a fost referitor la reclama din semnatura unuia "adrian91 "pe topicul: alfa-romeo-100-ani-istorie-t1051.html parca regulamentul interzice chestia asta...ce pui mei ma intereseaza reclama la cacaturile alea de pastile de slabit din semnatura aluia :?

Reclama din link:

Slabeste 4-8 kg chiar din prima luna
Cumpara Cele Mai Bune Pastile De Slabit

SALUT ,

Sunt Alex , antrenor fittnes si nutritionist profesionist de 5 ani. Am facut aceasta pagina web pentru ca TE POT AJUTA !

In decursul carierei mele am vazut multi oameni reusind sa slabeasca. Unii slabesc 5 kg. in 10 zile altii 1 kg. in 30 de zile , totul depinde de motivarea ta. Nu pot sa-ti garantez nimic pentru ca nu te cunosc , nu stiu ce greutate ai , ce stil de viata ai , dar pot sa-ti spun ca POTI SA SLABESTI exact cat vrei.

O sa gasesti online o gramada de produse/pastile de slabit dar majoritatea sunt de proasta calitate. O sa gasesti chiar si plasturi care ii lipesti pe brat si o sa slabesti ... CHIAR CREZI CA O SA SLABESTI DE LA UN PLASTURE ? Iti garantez eu ca nu , si totusi ma mira faptul cum sute de oameni se pacalesc in fiecare zi.

Eu iti voi recomanda un singur produs , cel mai bun de pe piata .
Acest produst nu este pentru tine daca :
Nu vrei sa slabesti repede
Nu vrei sa slabesti natural (Fara ati risca sanatatea)
Vrei sa pierzi 3 ore pe zi intro sala de sport
Nu vrei sa slabesti
Acest produs este pentru tine daca :
Ai 20 minute pe zi pentru a face miscare
Ai vointa sa slabesti
Vrei sa ai rezultate rapide
Vrei sa folosesti un produs 100% natural
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Modificari ce pot fi aduse regulamentului

Mesajde bh00ooo » Dum Mar 27, 2011 1:05 pm

Red passion nu toti avem atat de mult timp liber cat ne-am dori. Nu am observat postul reclamat de tine nici eu nici alti moderatori. L-am sters si userul are ban permanent.

Nu, nu e nevoie de un vot pe tema aceasta dar pareri in plus ajuta intotdeauna.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI


Inapoi la Comentarii si sugestii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron