Anvelope

Schimbat cureaua de distributie=probleme noi

Se discuta despre motoare, service, modificari, intrebari, tutoriale.

Schimbat cureaua de distributie=probleme noi

Mesajde deva156 » Dum Mar 25, 2012 1:40 am

Intrebari de intrebari privitor la un motor 1.9 JTD ,16v ,103 kW AR 156 a.f.2003:
1-Furtunul de turbo ,tronsonul admisie->->intercoler ,daca este fisurat (fisura are 3 cm lungime si e fina ,abia se vede-pojghita de ulei o tradeaza si suieratul) ,duce la prezenta uleiului in gazele de esapament la o calcare la podea a acceleratiei? Am lasat o dara / improscare de ulei cand i-am dat blana ,3 secunde ,pe loc si am mai si marcat ,c-o pata de funingine+ulei ,zidul situat la 0.7-1 m de teava de esapament.
2-Am schimbat cureaua de distributie si de transmisie (au fost pline de ulei de la un dop sarit din capul axului cu came-admisie ,clar ca dopul a fost schimbat si pus la loc) si cand merge motorul ,la relanti ,se aude la interval de cca 0,5-0,7 secunde un zgomot vag de metal pe la jumatatea motorului-cam intre : scutul termic al galeriei de evacuare-chiulasa-distributie(cam in triunghiul asta e sursa) ....cert e ca nu-i la distributie.Cam care sa fie sursa zgomotului? Ar ajuta ,sa va dati cu parerea ,daca postez un fisier audio HD cu inregistrarea sunetului auzit?
3-Lasand motorul sa mearga (dupa ce am scos masina din service ,de la schimbat curelele de transmisie si distributie) la lumina farurilor altei masini ,noaptea ,am vazut un fum usor si vag ridicandu-se din zona cuprinsa intre motor si radiator. Repet : fumul era foarte diafan si n-am sesizat miros de motorina (inca nu m-am uitat ziua la motor mergand) . Cam care ar putea fi sursa fumului? Sa fie uleiul necuratat de pe motor (chit ca fumul a aparut la aproximativ 1 minut de mers in relanti) de cand cureaua de distribuie il tot arunca din cauza dopului sarit (btw de dop iata si postarea mea-deck_jena ,de pe Alfaclub http://alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=65&t=1594&start=800 sau de pe Alfaamore http://www.alfaamore.ro/forum/cum-numeste-piesa-sau-cod-avea-t1874.html ? ....si asta chit ca nu prea o ajuns ulei in zona de unde presupun ca iesea fum (nu batea vantul decat imperceptibil cand m-am uitat).
Pls help!!!!
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Schimbat cureaua de distributie=probleme noi

Mesajde bh00ooo » Dum Mar 25, 2012 6:38 pm

1. Sigur nu.

2. File-ul audio d-le Gadea.

3. Se evapora niste ulei ramas pe tevi pe acolo
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI


Inapoi la Tehnic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron