Anvelope

Structura topicelor - ok sau nu

Discutii, comentarii si sugestii legate de functionarea forumului.

Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde SoulAssassin » Sam Dec 13, 2008 11:15 pm

Mie mi se pare extrem de incilcita si aiurea structura topicurilor.Ar fi bine de ordonat.
Ni Ten Ichi Ryu
Avatar utilizator
SoulAssassin
Dead spot
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Oct 06, 2008 10:20 am
Locatie: Baia Mare
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.9 JTD
Fabricat: 2003

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde thezapper » Dum Dec 14, 2008 4:36 am

In ce sens incalcita?
Da-ne mai multe detalii ca sa putem sa schimbam ceva.
“The only way to get smarter is by playing a smarter opponent.”
Avatar utilizator
thezapper
4th gear
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Sep 28, 2008 6:51 pm
Locatie: Timisoara, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: Brera
Motorizare: 3.2 JTS V6
Fabricat: 2007
Nr. de inmatriculare: TM 11 XGJ

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde SoulAssassin » Dum Dec 14, 2008 2:02 pm

OK, e numai o parere, nu o critica :lol: , dar ma gindeam ca s-ar putea sa fie sintetizate mai bine .Sa fie mai multe titluri/categorii generale care sa ajute utilizatorul sa identifice mai usor subcategoriile.
Ni Ten Ichi Ryu
Avatar utilizator
SoulAssassin
Dead spot
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Oct 06, 2008 10:20 am
Locatie: Baia Mare
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.9 JTD
Fabricat: 2003

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde cipri_albu » Mie Dec 24, 2008 1:06 pm


Salut thezapper,

sincer impartasesc parerea lui SoulAssassin. mi se pare foarte greu de navigat forumul.
am cateva "observatii" si voi incerca sa ma refer punctual la ele:

1. Mi se pare greu de citit fontul de culoare mov(mai inchis) pe background mov deschis
2. Contrastul rosu mov albastru mi se pare tipator si greu lizibil
3. Div-ul cu navbarul ar putea fi sub addsensurile de google sau mai aproape de topicurile urmarite (si fontul mai mare cred ca ar fi ok)
O alternativa ar fi un treeview :)
4. Borderurile mov la butoane si textboxuri pe rosul "alfaamore" nu mi se pare ca se potrivesc. Imi place rosul alfa, dar asta parca e ticlam :) (sau e doar monitoru meu de vina)...oricum niste culori mai putin intense cred ca ar fi mai indicate (in afara de rosul alfa ;) )
5. Prescurtarile romanesti de la data in care s-a adaugat ultimul mesaj, mi se par si ele nesugestive sau confuze. De exemplu Mar as putea intelege marti sau martie ( sau fructul mar :roll: ) .... poate m-am obisnuit eu cu engleza prea mult
6. Lista cu subforumuri din descriere Topicurilor, ar putea fi scoasa, ramanand doar o descriere sugestiva si din nou....scrisa cu font mai mare (oare am nevoie de ochelari :) )

....deocamdata atat.....

te rog sa iei parerile de mai sus exact ca ceea ce sunt .... niste pareri personale iar daca unele sunt relevante si/sau fundamentate vizual ma bucur ca pot sa ajut . :)

Sarbatori Fericite tuturor !


SoulAssassin scrie:Mie mi se pare extrem de incilcita si aiurea structura topicurilor.Ar fi bine de ordonat.

thezapper scrie:In ce sens incalcita?
Da-ne mai multe detalii ca sa putem sa schimbam ceva.
Avatar utilizator
cipri_albu
Dead spot
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Dec 04, 2008 9:32 am
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: ALFA ROMEO
Model: 147
Motorizare: 1.6 ts
Fabricat: 2002

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde thezapper » Mie Dec 24, 2008 3:24 pm

Salut cipri_albu,

0. Data viitoare, inainte sa postezi, te rog sa citesti regulamentul acestui forum. Apare peste tot.
Scrie foarte clar acolo ca nu ai voie sa scrii colorat si bold fara motiv. Nu vad nici un motiv pentru
care ai scris bold albastru.

1, 2, 4. Culorile forumului sunt un skin. Skin-ul va fi schimbat cand se va schimba site-ul si
enciclopedia astfel incat sa devina un tot unitar. Oricum, parerile sunt impartite legate de skin.
Am notat ce ai spus, vom tine cont la schimbarea skin-ului.
3. Nu cred ca e nevoie. AdSense nu deranjeaza deloc, si nici nu ocupa asa de mult spatiu incat sa
trebuiasca mutat. Dimpotriva, daca interpui AdSense intre titlu si navbar va arata mult mai aiurea.
5. Daca cumva ti se pare ca Mar Dec 23, 2008 inseamna Mar fructul pacatului poti linistit sa intri
in "User Control Panel" si sa schimbi limba forumului pe engleza. Eu personal folosesc limba engleza
si nu ma deranjeaza.
6. De ce sa le scoatem? Nu ai spus de ce deranjeaza... O descriere la fiecare forum exista deja. De
ce sa nu apara si subforumurile? Te rog sa fi mai clar aici sa stiu de ce te deranjeaza.

Si in general, fonturile nu sunt mici. Dar daca doresti fonturi mai mari, fara nici o suparare, intri in
meniul View -> Zoom -> Zoom In sau tastele Ctrl++ si maresti textele de pe pagina cat de mult doresti.

Iti multumim pentru sugestii.
Sarbatori fericite.
“The only way to get smarter is by playing a smarter opponent.”
Avatar utilizator
thezapper
4th gear
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Sep 28, 2008 6:51 pm
Locatie: Timisoara, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: Brera
Motorizare: 3.2 JTS V6
Fabricat: 2007
Nr. de inmatriculare: TM 11 XGJ

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde Alex_Alfa » Lun Mar 16, 2009 11:09 pm

Va rog faceti ceva cu forumul.. Ceva nu e okei.
Am inteles ca totusi e un skin, dar combinatia asta de culori e extrem de deranjanta. Trebuie sa te uiti foarte atent (la subforumuri, dar nu numai) daca este sau nu post nou, si asta pentru ca sunt foarte apropiate culorile icoanelor. E foarte obositor.

Sectiunea de modele e la randul ei aglomerata, pentru ca sunt toate ingramadite acolo. Sincer nici nu iti vine sa te mai uiti acolo, si e pacat... Daca se poate, incercati sa le aranjati ca lista, nu sir. Plus ca sunt f f f multe subiecte. Forumul pare foarte incarcat.
La Publicitate care e diferenta intre "Oferte firme" si "Oferte pentru membrii legitimati AA" ?

Edit: inca ceva, am vrut acuma seara sa-l felicit pe dragul nostru presedinte pentru varsta pe care a implinit-o si m-am pus sa caut topicul cu pricina. A trebuit sa caut in propriile posturi (imi amintisem ca am scris acolo) ca sa observ ca el de fapt e aruncat la "Evenimente si intalniri". E cam deplasat.. :?

Nu cert pe nimeni, si eu sunt admin pe un forum, stiu ca nu e deloc usor sa creezi/intretii un forum, dar va rog luati in considerare aceste pareri. Observ ca nu sunt singurul.. :?
chiptuner
Avatar utilizator
Alex_Alfa
Membru legitimat
 
Mesaje: 106
Membru din: Lun Sep 22, 2008 6:59 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.6 tunat
Fabricat: apr 2001
Nr. de inmatriculare: BH 85 ABR

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde branconier » Mar Mar 17, 2009 9:00 am

Alex incearca sa folosesti "butonul" vizualizare mesaje noi, si atunci nu o sa iti scape nimic, eu tot asa fac, nu am mai "cercetat" forumul in modul "clasic" de ceva vreme, adica dupa ce am gasit butonul :)
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde mani_mic » Mar Mar 17, 2009 9:14 am

Mda alex... cred ca pana la urma ai dreptate... posibil sa nu fie cel mai lejer forum... insa l-am structurat sa fie totul acolo unde ar trebui sa fie si fiecare pagina sa fie aerisita... o sa vedem ce-i de facut... poate rezolvam ceva in uikend... en punem mai multi la un loc sa-l reformatam...
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde Turgon » Mar Mar 17, 2009 11:53 am

Singura mea dorinta ar fi ca link-ul cu "vizualizare mesaje noi" sa fie prezent oriunde, indiferent de pagina pe care ma aflu pe forum.
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde mani_mic » Mar Mar 17, 2009 12:51 pm

da turgon, ar fi bine sa fie... si eu as fi dorit, insa va trebui sa schimbam skin-ul forumului pentru asta si sa folosim un skin care are asa ceva... din cate am inteles eu link-urile interne tin de skin-ul folosit... sau stil-ul forumul, cum vrei sa-i spui... va trebui sa investigam altele sa vedem cum sunt
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde Alex_Alfa » Mar Mar 17, 2009 1:55 pm

Poate va ajuta.. :) http://www.phpbb3styles.net/

Personal imi place asta http://demo.phpbb3styles.net/rednblack dar nu e singurul
edit: inca
http://demo.phpbb3styles.net/Milky+Way+Red
http://demo.phpbb3styles.net/proglass_red

acuma nu stiu daca se poate face ceea ce am propus eu in postul anterior, si anume de a afisa subforumurile in forma de lista si nu in forma de sir.
Ultima oara modificat de Alex_Alfa pe Mar Mar 17, 2009 2:05 pm, modificat 1 data in total.
chiptuner
Avatar utilizator
Alex_Alfa
Membru legitimat
 
Mesaje: 106
Membru din: Lun Sep 22, 2008 6:59 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.6 tunat
Fabricat: apr 2001
Nr. de inmatriculare: BH 85 ABR

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde mani_mic » Mar Mar 17, 2009 2:05 pm

oricum, detaliile astea trebuie discutate cu nelu... el e tartorul... sper ca la felix sa ne strangem cat mai multi si sa rezolvam problema... de investigat voi investiga sa vad ce se poate face... gasim noi o solutie
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde the red passion » Mar Mar 17, 2009 8:59 pm

Pe mine ma streseaza anuntul din partea de jos atunci cind modifici:"modificat ultima oara....1 data in total...."Nu poate sa dispara sau sa apara dupa o perioada mai mare de timp?A postat cineva dupa tine,gata apare anuntul,asta daca modifici sau corectezi ulterior.In rest OK.
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde Turgon » Mie Mar 18, 2009 1:15 am

Mai am una... Daca se poate mari limita de kb a fisierelor puse pe forum. 256 e jalnic, mai ales pentru poze... :roll:
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde mani_mic » Mie Mar 18, 2009 5:09 am

mda.. va trebui discutata si asta...
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde Alex_Alfa » Mie Apr 01, 2009 7:09 pm

Care e diferenta intre Mica Publicitate si Vanzari / Cumparari ?
Si care e diferenta intre Oferte firme si Oferte Alfa Amore - pentru membri legitimati ?

Cred ca ar trebui combinate cumva, sunt prea multe si doar unele sunt frecventate.. :)
chiptuner
Avatar utilizator
Alex_Alfa
Membru legitimat
 
Mesaje: 106
Membru din: Lun Sep 22, 2008 6:59 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.6 tunat
Fabricat: apr 2001
Nr. de inmatriculare: BH 85 ABR

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde thezapper » Joi Apr 02, 2009 1:08 am

Oferte AA ar trebui mutate la Asociatia Alfa Amore.
Oferte firme e publicitate pentru firme, probabil care platesc pentru asta... nu stiu.
La Mica Publicitate sunt cam multe. Sau toate la gramada in ea sau scoate asta si bagam
direct Vanzari si Cumparari.

Parerea mea.
“The only way to get smarter is by playing a smarter opponent.”
Avatar utilizator
thezapper
4th gear
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Sep 28, 2008 6:51 pm
Locatie: Timisoara, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: Brera
Motorizare: 3.2 JTS V6
Fabricat: 2007
Nr. de inmatriculare: TM 11 XGJ

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde the red passion » Mie Oct 07, 2009 8:09 pm

Topicul "Grupul Fiat"...trebuie modificat (reorganizat)... Grupul Fiat,ar trebui sa apara pe prima pag.a forumului,pus sub Stiri si Noutati (sau prin acea zona),iar pentru fiecare model din Grupul Fiat...topic separat... :)
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde the red passion » Mie Oct 07, 2009 9:34 pm

the red passion scrie:Topicul "Grupul Fiat"...trebuie modificat (reorganizat)... Grupul Fiat,ar trebui sa apara pe prima pag.a forumului,pus sub Stiri si Noutati (sau prin acea zona),iar pentru fiecare model din Grupul Fiat...topic separat... :)

Si apropo de semnatura....nu se poate schimba butonului You Tube cu URL?...cum ar arata sa ne punem toti filme You Tube in semnatura?(vezi semnatura mea) :shock: :lol: :lol: :lol:
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Structura topicelor - ok sau nu

Mesajde bh00ooo » Joi Oct 08, 2009 9:13 am

Aoaleu frate... bai nu e buna ideea ta cu youtube in semnatura. Nu numai ca nu ne facem toti dar va trebui si tu sa renunti la ea ca se dilueaza paginile ceva de speriat. Te rog incearca sa iti tii semnatura la maxim 2 linii de text si atat.
Grupul Fiat o fi el important dar nici chiar asa, nu e mai important pentru noi decat AR. Daca ar fi asa ar trebui sa il punem pe Berlusconi in capu' listei ca acuma e mai important el decat Papa.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Urmatorul

Inapoi la Comentarii si sugestii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron