Anvelope

Vreo posibilitate de comenzi de pe Alfisti.net si Venair?!

Membrii forumului pot pune aici anunturi de vanzare/cumparare.

Vreo posibilitate de comenzi de pe Alfisti.net si Venair?!

Mesajde mariusvldr » Lun Oct 26, 2009 6:00 pm

Vreau sa-mi comand si eu cate ceva de pe alfisti.net si kitul de furtune siliconice de la Venair si am constatat ca la cat e Romania asta de mare doar o singura persoana aduce produse din aceste 2 locuri.
Intrebarea este : exista vreo posibilitate sa facem si noi astfel de comenzi in vestul tarii ?
-------------------------
Alfa 156 TI JTD 16 V
Avatar utilizator
mariusvldr
3rd gear
 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Oct 15, 2008 8:45 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 TI
Motorizare: 1.9JTD 16V
Fabricat: 2004

Re: Vreo posibilitate de comenzi de pe Alfisti.net si Venair?!

Mesajde bh00ooo » Lun Oct 26, 2009 7:09 pm

Asta a fost una drum-germania-t707.html
Fara sa fi vorbit personal pana acum cu cei de acolo direct, nu vad niciun impediment sa comandam ce ne trebuie.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Vreo posibilitate de comenzi de pe Alfisti.net si Venair?!

Mesajde mariusvldr » Lun Oct 26, 2009 8:02 pm

Da stiu de topic-ul drum in Germania , dar la momentul resectiv nu aveam finantele necesare :( si nu am vrut sa incurc omul. Iar din cate am inteles furtunele Veneair vin din America .
Maine o sa dau un mail poate telefon sa vorbesc si la alfisti.net si la Venair sa vedem daca ne-ar livra si poate obtin ceva detalii despre costuri transport - astea cred ca ar putea fi problema sa nu ne comandam noi.
Poate daca am face comenzi pe asociatie (daca se poate - nu ma pricep la probleme din astea legate de facturi TVA ce mai e pe acolo )am obtine si discount-uri sau ceva transport inclus sau ceva de genul .
-------------------------
Alfa 156 TI JTD 16 V
Avatar utilizator
mariusvldr
3rd gear
 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Oct 15, 2008 8:45 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 TI
Motorizare: 1.9JTD 16V
Fabricat: 2004

Re: Vreo posibilitate de comenzi de pe Alfisti.net si Venair?!

Mesajde treger_felix » Mar Oct 27, 2009 9:08 am

Ar fi o treaba sa punem si acest subiect pe ordinea de zi a sedintei de sambata.
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

Re: Vreo posibilitate de comenzi de pe Alfisti.net si Venair?!

Mesajde Rares » Mar Oct 27, 2009 9:20 am

Omu' cu Germania e aici....
Treaba cu Alfisti sta cam asa: poti sa comanzi ceea ce doresti tu de la ei, chiar si un abtibild. Vorbesti in prealabil la telefon sau prin e mail (oricum comanda se da pe mail), dupa care le dai date de livrare si le trimit in limita stocului disponibil.
In Germania livrarea este 5 Euro fix (cu TVA inclus) cu DHL si vine in maxim 2 zile. Tot ceea ce se livreaza in Austria, Ungaria si mai incoace spre noi, este minim 19 Euro/ colet + ca cei de la DHL de la noi mai pun peste. Deci nu prea are rost...Nu uitati ca nu se pot achizitiona produsele fara TVA, nu incercati cu abureli gen livrari in Moldova etc...ca nu merge. Am incercat sa fiu mai inteligent decat sistemul si sa scap de TVA acum mai bine de un an jumate si nu a mers... :)
Ca sa va faceti o idee cum se face coletaria Alfisti, va postez niste imagini cu ceea ce am comandat pentru Nelu si XTI: o bara de rigidizare, o sigla si un abtibil, primind in camera de hotel o cutie in care intra lejer un chinez cu wok cu tot :)
In ceea ce priveste reducerile, se aplica si inca bine de tot, dar asta numai daca mergi personal la Celle sau daca esti inregistrat la ei drept vanzator autorizat. Cum nu indeplinesti niciuna din consitiile amintite, nu prea ai cum sa pupi ceva ....
Eu am fost acolo de cateva ori si in loc de 135 Ecat trebuia sa platesc pentru presuri sigle si alte cele, am dat 95 E. Asta a fost chiar buna, dar nu eram la prima cumparatura.
Merita sa incerci, dar cred ca daca nu treci de 200 si ceva de E nu prea o sa beneficiezi de mai mult de 5%.
In concluzie, ceea ce te inreseaza pe tine: coletul este foarte mare indiferent ce iti trmit si te usca pretul DHL, reducere nu se prea aplica in regim de distanta si una peste alta nu cred ca merita.
Urmatoarea mea plecare in Germania e sigur in ianuarie, posibil si saptamana viitoare sau mai incolo putin, dar asta e cam 30%.
Vorbim mai multe la Felix !
Atasamente
alfisti 2.JPG
alfisti 1.JPG
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: Vreo posibilitate de comenzi de pe Alfisti.net si Venair?!

Mesajde mariusvldr » Mar Oct 27, 2009 9:44 am

Ok mersi Rares. Mai vorbim la Felix si vedem . Iar despre furtunele de silicon din astea se gasesc in Germania sau doar comandate de la americani ?
-------------------------
Alfa 156 TI JTD 16 V
Avatar utilizator
mariusvldr
3rd gear
 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Oct 15, 2008 8:45 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 TI
Motorizare: 1.9JTD 16V
Fabricat: 2004

Re: Vreo posibilitate de comenzi de pe Alfisti.net si Venair?!

Mesajde Rares » Mar Oct 27, 2009 11:01 am

Asa la prima strigare, fara sa ma uit deloc pe net, eu zic ca sigur se gasesc, ca doar nu numai o firma s-a gandit la asa ceva. Avand in vedere ca si la mine s-a fisurat tubulatura, sunt nevoit sa caut variante.
La nemti insa nu prea gasesti chestiuni de genul in reprezentante sau la centre ATU sau alte cele din domeniu. Ei folosesc strict piese originale recomandate AR si gata. No fancy stuff.
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: Vreo posibilitate de comenzi de pe Alfisti.net si Venair?!

Mesajde triesse » Dum Ian 24, 2010 6:29 pm

Salutare tuturor,

Pentru cei care doresc sa cumpere de pe "alfisti.net", se poate gasi un mod de a fi ajutati. 8-)

Depinde de ceea ce doriti sa cumparati...eu pot face rost (preturile nu difera mult de alfisti) si le trimit mai usor spre Romania, de obicei saptamanal.

Pentru mai multe detalii, PM sau claudiu.ciuntu@gmail.com

Numai bine.
Alfa156 1.8
I don´t drive fast,I fly low!
triesse
1st gear
 
Mesaje: 89
Membru din: Lun Dec 01, 2008 10:01 pm
Locatie: Deutschland
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.8TS
Fabricat: 1998


Inapoi la Mica Publicitate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron