Anvelope

Recuperarea taxei de inmatriculare

Locul in care se discuta lucruri generale, se spun bancuri si se critica alte masini.

Recuperarea taxei de inmatriculare

Mesajde Rares » Lun Mai 31, 2010 8:46 am

Eu am castigat procesul cu cei de la Finante. O masina era pe numele meu si una pe numele sotiei, am facut o singura intampinare si le-am rezolvat pe ambele fara sa ma intrebe cineva ceva. Joi am luat banii :)
Daca ai bani de taxa, iti sugerez sa o platesti, a doua zi sa faci o cerere catre Finante unde sa soliciti taxa inapoi, pentru ca este nelegala. O sa primesti un raspuns negativ, evident, dupa care mergi in instanta. Te prezinti singur cu o foaie in fata si citesti de pe ea in temeiul carei legi trebuie sa primesti banii inapoi + FOARTE IMPORTANT ceri dobanza fiscala de 0.1% pe zi si nu cea legala.
Asa incat din ziua din care ai depus cererea la finante se calculeza dobanda fiscala, care e mai mai mare decat orice alta dobanda de pe piata si ajungi sa faci o investitie buna cu ea.
Toata treaba e ca din 1 iulie cred ca o sa scada la 0.05% din cate am inteles asa ca grabeste-te.
Nu ai nevoie de avocat dupa cum s-a mentionat mai sus. O sa fac un topic pentru asa ceva numai sa imi strang actele si restul tine de voi sa demarati treaba si sa va recuperati taxele.

Faina tare masina :grin:
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: AR 166 2.0 V6 TURBO :D

Mesajde dr147 » Lun Mai 31, 2010 1:13 pm

Merita sa umblu si eu pentru 555 euro taxa de inm. :) , che cheltuieli presupune?
Alfa Romeo 147 ,verde acero "kermit"
Avatar utilizator
dr147
3rd gear
 
Mesaje: 206
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:25 am
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1,6 TS
Fabricat: aug 2001

Re: AR 166 2.0 V6 TURBO :D

Mesajde bh00ooo » Lun Mai 31, 2010 1:14 pm

Eu care am platit in 2007 mai am sanse?
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: AR 166 2.0 V6 TURBO :D

Mesajde florinianc » Lun Mai 31, 2010 1:35 pm

Taxa de prima inmatriculare este ilegala, conform legislatiei UE aflate in vigoare, iar romania fiind membra a UE trebuie sa se supuna acestei legislatii, fie ca vrea sau nu. Deci oricine a platit-o isi poate lua banii inapoi. E vorba de art.90 paragraful 1 din Tratatul Comunitatii Europene.
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: AR 166 2.0 V6 TURBO :D

Mesajde treger_felix » Mar Iun 01, 2010 7:45 am

bh00ooo scrie:Eu care am platit in 2007 mai am sanse?


Nu ai sanse Nelule, cei care au platit in 2007, cum e si cazul meu au cele mai mari sanse. Da o fuga pana la inmatriculari, completeaza o cerere sa-ti elibereze hartiile din dosarul de inmatriculare, mai trebuie sa platesti o taxa de 4 lei la taxe si impozite, apoi impreuna cu cererea le depui la inmatriculari. Dupa ce primesti dosarul, fa-le copii xerox la toate (contracte de vanzare cumparare, brif, carte identitate, tot) si fugi cu ele la un avocat. Garantat poti lua banii inapoi cu o dobanda din partea statului ce se calculeaza din momentul cand ai platit taxa pana in momentul cand ai inceput procesul. Un coleg de-al meu a platit 4.000 lei taxa (Opel Astra) in 2007 si a luat in 2009 in jur de 10.000 lei. Bafta!!!
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

Re: AR 166 2.0 V6 TURBO :D

Mesajde Rares » Mar Iun 01, 2010 10:13 am

sincer mie mi-a platit dobanda numai din data din care am solicitat printr-o cerere banii inapoi de la Finante. Taxele le-am achitat in ianuarie 2008 si aprilie 2008, dar cererea am depus-o in octombrie 2009 si cu toate ca am solicitat la proces dobanda fiscala din data in care am facut platile, nu am primit inapoi numai dobanda din octombrie 2009.
Nu am mai insistat pentru restul perioadei pentru ca a zis cineva ca nu are rost...nu o sa-mi dea. Acuma parca imi pare rau ca nu m-am mai stresat, pentru ca in definitiv erau banii mei si s-au folosit de ei 2 ani si ceva nu numai 200 si ceva de zile.
Romania....
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: AR 166 2.0 V6 TURBO :D

Mesajde branconier » Mie Iun 02, 2010 10:48 am

si daca tot ne-a luat valu, eu am platit 5500 de lei taxa in 2008, din care am primit inapoi 2800 lei pe motiv de recalculare a taxei dupa noua formula. Stie careva daca am sanse sa mai primesc ceva inapoi din restul de 2700 lei platiti ??
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ

Re: Recuperare taxa de inmatriculare

Mesajde silencer » Mie Iun 02, 2010 7:45 pm

am si eu o intrebare...daca am platit taxa pe firma in 2008 se poate face ceva?
159 2.4 JTDM TI SW
Avatar utilizator
silencer
2nd gear
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Dec 22, 2008 3:00 pm
Locatie: Tg.Mures
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 2.4 TI
Fabricat: 2008

Re: Recuperare taxa de inmatriculare

Mesajde florinianc » Mie Iun 02, 2010 8:39 pm

Da, se poate,dar trebuie sa mergi la tribunal la Sectia Civila, cazul fiind pe temeiul imbogatirii fara justa cauza. O sa anexez cand o sa am vreme o copie dupa procesul meu, proces castigat, pentru a va fi mai usor unora dintre voi cu chestiunea asta. Insa mare atentie, deoarece procesul meu a fost intentat inaintea platirii taxei, iar in cazul asta dosarul a fost pus la sectia Contecios Administrativ. In ambele cauze tot la aceeasi concluzie se va ajunge, adica la discriminare. O sa va fie mult mai usor de inteles dupa ce pun aici copia procesului. Maine sper sa am vreme sa scanez (nu am scanner acasa :P ) si sa postez aici chestiunile interesante.
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: Recuperare taxa de inmatriculare

Mesajde Rares » Joi Iun 03, 2010 11:18 am

Revin dupa cum am promis, desi cam cu intarziere, si anexez pe rand toate actele si ceea ce trebuie sa intreprindeti pentru a va recupera taxa de prima inmatriculare, sau dupa caz ,ceea ce a mai ramas din aceasta ( in conditiile in care dupa schimbarea legii ati recuperat diferenta de taxa intre varianta de lege 1 si 2).

1. In primul rand trebuie sa adresati o cerere in nume propriu catre Finantele locale. In acesta cerere trebuie sa le solicitati returnarea taxei, sau dupa cum am zis si mai sus, a sumei ramase dupa ce initial ati recuperat diferenta de taxa. Acesata trebuie sa fie insotitia de copii dupa chitanta cu care s-a platit taxa initial, copie dupa decizia de primire a diferentei de taxa intrea varianta 1 si 2 (daca este cazul) precum si cartea de identitate a solicitantului.

Eu nu am apelat la un avocat ci la o persoana care are contact cu cei de la Finante si care mi-a redactat actele. Mentionez ca am recuperat pe acelasi numar de dosar atat taxa mea pentru 156 cat si cea achitata de sotia mea pentru 147, dar intrucat actele respective aveau cateva lacune in exprimare, precum si cateva chestiuni eronate in continut, a trebuit acum sa le culeg in Word. Deci nu le scanez separat pe fiecare ci mai bine le copiez aici pe rand, dupa cum decurge cursul operatiunii.

2. Pasul urmator este sa asteptati de la Finante o hartie prin care sa va anunte ca nu sunt de acord cu restituirea taxei, din varii motive pe care nu are rost sa le dezvoltam. :pissed_off:

3. In conditiile de la punctul 2, va revine deosebita placere de a formula o cerere ce chemare in judecata a clor de Administratiei Finantelior Publice. Pe acesta inca nu am redacatat-o, asa incat o sa o postez ulterior.
Odata cu cererea de chemare in judecata, va trebui neaparat sa atasati urmatoarele:
- raspunsul la cererea initiala de la Trezorerie, prin care va anunta ca nu va dau banii inapoi;
- copia dupa decizia de restituire a diferentei de taxa dintre varianta 1 si 2 (daca este cazul);
- copia dupa plata taxei de prima inmatriculare a masinii;
- cartea de identitate a masinii (CIV)
- cartea de identitate a proprietarului

Ulterior acestei fapte, o sa primiti acasa o citatie in care e inscrisa data la care va avea loc procesul.

4. Finantele vor rectiona la cererea voastra printr-o intampinare, in care vor solicita respingerea actiunii formulate de voi. Motivele sunt diverse si nu are rost sa le expunem.

5. Dupa ce au facut ei pasul 4, trebuie sa achitati o taxa de timbru in valoare de 43 RON, precum si un timbru pentru fond de 0.6 RON. Aceaste taxe trebuie achitate inainte de a va prezenta la termenul de judecata. Daca nu le achitati si nu faceti dovada platii lor la proces, atunci va respinge actiunea.
Odata cu plata acetei taxe si a timbrului mai depuneti o foaie prin care instiintati Instanta ca ati sudiat intampinarea depusa de Finante, dar ca doriti sa mergeti mai departe cu procesul si solicitati si judecarea in lipsa, in cazul in care printr-o intamplare nu va puteti prezenta.

6. Va prezentati la proces. De la Finante nu o sa vina nimeni niciodata, iar pentru proces o sa va scriu un text pe care sa il cititi atunci cand o sa va dea cuvantul.

Dupa toate astea judecatorul o sa spuna ca dosarul ramane in pronuntare, iar la termenul indicat de el aceasta se va afisa. Decizia o sa fie in favoarea voastra. Nimeni nu face recurs....

Mai aveti de asteptat inca cateva saptamani pana decizia ajunge si la Finante, dupa care va prezentati cu exemplarul vostru in original la ei si CULMEA mai faceti o cerere la ei pentru a primi banii.
Cum mai are statul obraz sa mai solicite o cerere cand voi aveti o sentinta??? :pissed_off:
Oricum mai stati inca cateva zile dupa ce aveti cererea completata, mai duceti si o copie dupa buletin si sentinta in original pe care o si retin, iar pana la urma va suna sa va ridicati banii la o data stabilita.

Avand in vedere ca dobanda fiscala este de 0.1% pe zi puteti sa mai stati cu ridicatul de bani; dobanda e super buna. De la 1 iulie 2010 insa acesata se preconizeaza sa fie 0.05%....taranii dracului....

Nu am mai mentionat ca dobanda se aplica indiferect de ceea ce solicitati voi in judecata, numai din data in care s-a depus cererea initiala de returnare a taxei la Finante. Daca voi vreti sa va mai judecati odata cu ei pentru toata perioada din momentul platii initiale pana in data depunerii cererii la Finante, atunci sunteti pe pielea voastra. Eu nu m-am mai complicat....

Va urez spor la munca, succes si sa nu uitati de mine dupa ce castigati sa dai o bere. Daca pierdeti ... nu ma oblig la nimic mai mult decat la o bere de consolare :grin:

Numai bine!
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: Recuperare taxa de inmatriculare

Mesajde Rares » Joi Iun 03, 2010 11:26 am

PASUL 1.
Restul pe mai incolo cand o sa am timp. Oricumpana primiti la asta raspuns trec cateva saptamani, deci nu-i stres.

Catre,

Administratia Finantelor Publice a Comunelor Oradea



Subsemnatul …………………………… , cu domiciliul in …………………


Prin prezenta solicit


Restituirea sumei de …….. lei, ce reprezinta diferenta/taxa* achitata cu titlu de taxa de prima inmatriculare, actualizata cu rata dobanzii fiscale pana la data realizarii platii efective de catre Organul Fiscal, suma achitata de subsemnatul cu chitanta seria …. numarul ……, pentru autoturismul achizitionat dintr-un stat membru al Uniunii Europene.
** Suma totala de ……lei am achitat-o cu chitanta …. numarul …. din data de …. din care mi s-a restituit suma de ….(conform deciziei de restituire nr. …. din….)
Consider inoportuna aplicarea prevederilor Ordonantei de Urgenta 50/2008, deoarece potrivit art.15 alin. 2 din Constitutia Romaniei si a art.1 din Codul Civil, se preved urmatoarele: “Legea dispune numai pentru viitor; ea nu are putere retroactiva”. In concluzie va rog sa dispuneti restituirea intregii taxe de prima inmatriculare.

Potrivit art. 148 alin. 2 din Constitutia Romaniei “Ca urmare a aderarii, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum si celelalte regrementari comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate fata de dispozitiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare”.
Astfel, potrivit normelor comunitare, Art. 25 C.E. prevede: “Intre statele membre sunt interzise taxele vamale la import si la export sau taxele cu efect echivalent. Aceasta interdictie se aplica de asemenea taxelor vamale cu caracter fiscal”.
Articolul 28 T.C.E. prevede: “Intre statele membre sunt interzise restrictiile cantitative la import, precum si orice masuri cu efect echivalent”.
Articolul 90 C.E. este redactat dupa cum urmeaza: “Nici un stat membru nu aplica, direct sau indirect, produselor altor state membre impozite interne de orice natura mai mari decat cele care se aplica, direct sau indirect, produselor nationale similare. De asemenea, nici un stat membru nu aplica produselor altor state membre impozite interne de natura sa protejeze indirect alte sectoare de productie”.

De altfel din prevederile art. 148 alin.2 din Constitutia Romaniei se constata inaplicabilitatea art. 124¹, cap. 2¹ din Codul Fiscal – Legea nr. 343/2006 care stipuleaza urmatoarele: “Taxele speciale pentru autoturisme si autovehicule” si aplicarea prevederilor art. 25, 28 coroborate cu articolul 3 alineatul (3) din Directiva 92/12 si 90 ale C.E., asa cum rezulta si din jurisprudenta Curtii Europene de Justitie prin deciziile: Hotararea Curtii Europene impotriva Poloniei din data de 18 Ianuarie 2007 din cauza C 313/05 si Hotararile Curtii Europene impotriva Ungariei din data de 13 Iulie 2006 din cauza C 333/05 si data de 05 Octombrie 2006 din cauza C 290/05.
Din articolul 90 al doilea paragraf C.E., reiese ca nici un stat membru nu aplica produselor altor state member impozite interne de natura sa protejeze indirect alte sectoare de productie.


Astfel, tinand cont de argumentele enuntate mai sus, aceasta taxa de prima inmatriculare, a fost de la bun inceput nelegala, fapt pentru care solicit returnarea intregii sume achitate. Totodata solicit ca acestei sume sa ii fie aplicata rata dobanzii fiscale din data efectuarii platii initiale de catre subsemnatul si pana in momentul platii efective de catre Organul Fiscal.


Documentele anexate aceste cereri sunt urmatoarele:

- Copia chitantei seria…..numarul…..din data de …. ( aferenta taxei de prima inamtriculare )
- Decizia de retituire numarul …… din data de ….(aferenta returnatii diferentei de prima inmatriculare) DACA ESTE CAZUL !!!
- Copia CI




Oradea Semnatura
03.06.2010

* Aici sunt 2 variante: ori diferenta de taxa de prima inmatriculare daca s-a recuperat o parte din suma initiala cand s-a schimbat legea in vara lui 2008 cred; ori toata taxa in cazul in care nu s-a recuperate nimic din aceasta. Deci lasati numai una din formulari dupa caz: diferenta sau taxa

** Portiunea aceasta se aplica numai celor care au solicitat si primit in trecut diferenta de bani dintre taxa de prima inmatriculare in varianta 1 si 2. In cazul in care nu s-a recuperat nimic, nu includeti aceasta portiune in cerere!!! Nu uitati sa specificati numarul deciziei de restituire si data in care aceasta s-a emis!
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: Recuperare taxa de inmatriculare

Mesajde istv4n » Joi Iun 03, 2010 12:49 pm

Wow, mersi mult pentru efortul depus cu scopul de a ne ajuta. Astept cu nerabdare continuarea! Pana atunci numai bine :grin:
Alfa 156 1.9 mJTD 16v, 140 CP
Avatar utilizator
istv4n
2nd gear
 
Mesaje: 101
Membru din: Mie Sep 24, 2008 10:34 am
Locatie: Cluj Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.9 mJTD
Fabricat: 2004
Nr. de inmatriculare: SJ-66-SYU

Re: Recuperare taxa de inmatriculare

Mesajde Rares » Joi Iun 03, 2010 1:15 pm

Pune-te si fa-ti cererea la finante prima data, ca pana la restu mai este timp :grin:
Fiecare zi e 0.1 din cat ai platit.
Sport la munca!
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: Recuperare taxa de inmatriculare

Mesajde mariusvldr » Joi Iun 03, 2010 2:02 pm

Mersi pentru informatiile postate.

O sa imi incep si eu procesul de recuperare a taxei (a fost platita in 2008) . Dat fiind ca nu ma rpea pricep la procese si chestii din astea as mai avea cateva intrebari .

- La punctul 3 cererea de chemare in judecata + dosarul cu actele unde se depune , care este procedura ?

- Care sunt sansele ca totusi sa cineva de la finante sa se prezinte la proces , in acest caz mai este vreo sansa e a castiga ? Eu de exemplu am platit taxa la Finantele din Huedin (un orasel la 50 km de Cluj) deci banuiesc ca acolo trebuie sa fac si cererea si pentru judecata trebuie sa merg tot la Tribunalul Huedin , ma gandesc ca fiind un orasel mic cine stie ce ganduri or avea astia de la finante - si poate or veni la proces.

- Referitor la taxa de timbru esti sigur ca e doar 43 RON ? Am gasit un Link pe net si astia au un calculator unde iese mult mai mare http://www.adresejuridice.com/taxejudiciaretimbru.html

- Eu nu imi mai aduc aminte exact daca chitanta cu care am platit taxa e la mine sau la politie in dosar. In cazul in care este la politie ce trebuie facut care e procedura ?

Marius,

Later edit:

M-am mai documentat un pic si am aflat ca cei care au platit dupa 01.07.2008 (cazul meu) nu isi mai pot recupera taxa datorita OUG 50/2008 care zice ca trebuie contestat decizia de calcul a taxei pe care o primesc de la administratia financiara in termen de 30 de zile de la primire. In caz contrar, pierd dreptul la actiunea in instanta pentru recuperarea taxei.

Acuma nu stiu daca e adevarat sau nu dar ma mai documentez sa vedem ce se poate face.
-------------------------
Alfa 156 TI JTD 16 V
Avatar utilizator
mariusvldr
3rd gear
 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Oct 15, 2008 8:45 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 TI
Motorizare: 1.9JTD 16V
Fabricat: 2004

Re: Recuperarea taxei de inmatriculare

Mesajde dr147 » Joi Iun 03, 2010 10:21 pm

Confirm cele spuse de catre Marius , am in fata decizia de calcul al taxei de poluare in care scrie ca poate fi contestata in termen de 30 de zile , oricum asta nu schimba nimic taxa tot ilegala ramane si ar trebui sa fie recuperabila , parerea mea ..
Alfa Romeo 147 ,verde acero "kermit"
Avatar utilizator
dr147
3rd gear
 
Mesaje: 206
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:25 am
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1,6 TS
Fabricat: aug 2001

Re: Recuperarea taxei de inmatriculare

Mesajde mariusvldr » Vin Iun 04, 2010 8:19 am

Da asa e dar . . . nu stiu ce sanse sunt, pentru ca gunoaiele astea repede au inchis orice portita astfel incat sa poata fura linistiti.
-------------------------
Alfa 156 TI JTD 16 V
Avatar utilizator
mariusvldr
3rd gear
 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Oct 15, 2008 8:45 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 TI
Motorizare: 1.9JTD 16V
Fabricat: 2004

Re: Recuperarea taxei de inmatriculare

Mesajde Rares » Vin Iun 04, 2010 9:32 am

Respectiva Ordonanta de Urgenta nu are nici o treaba cu recuperarea taxei. Ei nu pe ot obliga ca pe o chitanta care atesta plata unei taxe sa semnezi ca esti de acord cu ea si ca nu o sa doresti niciodata sa o recuperzi daca se dovedeste a fi o magarie...
Stiu ca si la Timisoara sau la Arad, nu mai retin exact, sefii de la Finante i-au pus pe cei de la ghiseu sa treaca pe un formular stufos o gramad de treburi, printre care si faptul ca platitorul "renunta la orice pretenii ulterioare legate de o eventuala recuperare a sumei de bani achitata sub forma taxei de prima inmatriculare". Asa ceva nu se poate face! I-au sanctionat pe aia si ceea ce au facut s-a anulat evident in instanta.
Deci poti sa demarezi treaba asta linistit. Si eu am platit taxa in aprilie 2008 la cea mai noua dintre masini si OUG 50/2008 a intrat in vigoare din 01.07.2008. Ordonanta asta stabilea un alt mod de calcul al taxei de poluare, iar pe baza ei cei care doreau puteau sa isi recupereze diferenta de bani dintre prima taxa de poluare si cea care se calcula dupa OUG 50/2008. Chiar pe faza asta se bazeaza actiunea ta in instanta.
Conform art. 15 alin.2 di Constitutia Romaniei si art. 1 din Codul Civil se prevede ca "Legea dispune numai pentru viitor; ea nu are putere retroactiva" . In alte cuvinte nu aveau voie sa considere varianta a II-a de taxa de poluare ca fiind cea buna, iar omul sa fie in postura de a-si calcula diferenta de taxa, pentru ca prima varianta era alela... Deci si ei recunosc ca prima a fost o aberatie totala...

In fine hai ca ma pun sa culeg si cerea de chemare in judecata si vedeti pe larg acolo ce mai este nou.

In cazul in care nu mai ai chitanta care atesta plata taxei, fa o cerere la Finante si iti da o copie dupa ea. Sunt obligati!
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: Recuperarea taxei de inmatriculare

Mesajde mariusvldr » Vin Iun 04, 2010 12:21 pm

Rares - poate am inteles eu gresit din ce ai scris tu mai sus, dar inc azul meu aceasta ordonanta nu s-ar aplica retroactiv deoarece eu am platit taxa in Octombrie 2008 adica dupa ce aceasta ordonanta a fost lansata . De aceea ziceam ca nu stiu ce sanse am sa mi-o recuperez dat fiind ca eu am platit acea suma recalculata dupa ordonanta. Eu nu am semnat la ghiseu nimica pur si simplu am primit documentul de calcul a taxei si atat a fost.
-------------------------
Alfa 156 TI JTD 16 V
Avatar utilizator
mariusvldr
3rd gear
 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Oct 15, 2008 8:45 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 TI
Motorizare: 1.9JTD 16V
Fabricat: 2004

Re: Recuperarea taxei de inmatriculare

Mesajde Rares » Vin Iun 04, 2010 1:08 pm

Oricum taxa este nelegala, ca este in varianata 1 sau 2 tot aia e. De ce ? pentru ca e o aberatie care contravine tratatului Comunitatii Europene. In tratatul respeciv la art 90 se spune ca "le este interzis statelor membre sa instituie taxe contracre principiilor tratatului, respectiv " in speta, nici un alt stat nu are drepul sa impuna impozite directe sau indirecte altor produse sau bunuri, obtinute in alte state UE.
Pentru ca un bun sau o marfa sa fie considerat ca produs in UE trebuie ca partea cea mai mare sau covarsitoare a productiei sau asamblarii lui sa se petreaca in UE. Indiferent daca o gramada de piese sunt facute altundeva, indigenarea s-a facut in Italia, membra UE.
Deci trust me...go on with the stuff!
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: Recuperarea taxei de inmatriculare

Mesajde mariusvldr » Dum Iun 06, 2010 10:13 pm

Mi-am gasit copie dupa chitanta cu care am platit si o sa incep demersurile . Mersi de sfaturi Rares si astep cu interes partea cu chemarea in judecata.
-------------------------
Alfa 156 TI JTD 16 V
Avatar utilizator
mariusvldr
3rd gear
 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Oct 15, 2008 8:45 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 TI
Motorizare: 1.9JTD 16V
Fabricat: 2004

Urmatorul

Inapoi la Discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron