Anvelope

Achizitie Alfa Romeo 147

Locul in care se discuta lucruri generale, se spun bancuri si se critica alte masini.

Achizitie Alfa Romeo 147

Mesajde god » Vin Apr 09, 2010 2:44 pm

Salut,

Primu meu mesaj, nu mai stau sa ma prezint ca inca nu stiu daca o sa fac parte din comunitatea alfaamore sau nu. Toate la timpul lor.

Pe scurt,

Vreau sa imi cumpar o masina [second] si imi place destul de mult Alfa Romeo 147 dar nu stiu prea multe date despre alfa romeo. De fapt nu stiu nimic. Alta optiune ar fi sa imi iau un vw golf 5.

Ce am auzit:
Motoarele italiene nu sunt exceptionale in comparatie cu cele germane. In cazul asta alfa romeo vs. volkswagen.
Probabil o sa imi ziceti ca sunt bune si poate mai bune decat vw. Dar daca ma duc si intreb pe un forum vw asta, o sa mi se zice ca vw e mai bun decat alfa romeo probabil.

Ce ma intereseaza:
Ce consum are un alfa romeo 147 diesel? [da, vreau neaparat diesel]
Piesele/intretinerea sunt costisitoare?
La ce trebuie sa fiu atent cand imi cumpar un alfa romeo 147? As vrea destul de detaliat daca are cineva rabdare, poate sfaturile unui mecanic.


Eu unul prefer alfa romeo 147 mai mult decat vw golf 5. Momentan, in special pentr look [Botul imi place, spatele nu prea]. Dar ma gandesc si la putere/consum/durabilitate.

Am gasit un Alfa Romeo 147 la 6000 euro [negociez] din 2004. Are 87000 km, e diesel, 2 usi. Nu are scaune din piele [nici nu vreau], nici comenzi pe volan deci cred ca e cam cheala si totusi as vrea niste dotari.

Nici nu prea am gasit multe ca sa am de unde alege. Poate imi zice cineva unde sa caut. [As prefera totusi un diesel in 4/5 usi]

Nu stiu daca are rost sa intreb aici dar ce a-ti alege intre un alfa romeo 147 si un vw golf 5?

Oricum , mersi si sper sa fac parte din comunitatea alfaamore.
Avatar utilizator
god
Reverse
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Apr 09, 2010 12:43 pm
Locatie: bucuresti

Re: Achizitie Alfa Romeo 147

Mesajde florinianc » Vin Apr 09, 2010 6:03 pm

Un prieten al meu are wv golf 5. La 140000 turbina s-a bulit si i-a scos tot uleiul pe intercooler. Piesele nu sunt deloc ieftine nici la golful ala 5, chiar daca e masina germana. Alfa romeo, in general sta mai prost la capitolul fiabilitatii in ceea ce priveste bucsaraiele, dar are si un plus fata de golf. Golful are stabilitatea mult mai redusa fatza de alfa. Unii spun ca se gasesc greu piesele de italience. Nici vorba. Si daca am spus ca bucsele sunt mai sensibile la italience, aia nu inseamna ca o sa le schimbi din an in pasti. SI inca un inconvenient ar fi faptul ca unele bucsi de pe bratele italiencelor vin cu tot cu brat.. POt fi gasite o infinitate de argumente pro si contra uneia sau celeilalte. Cel mai bine e sa te dai cu una apoi cu alta si sa tragi concluzii. Poate invinge rationamentul sau poate invinge inima :P . Fiabilitatea masinii depinde mult si de felul in care a fost intretinuta. Poate iei o alfa batjocorita si atunci o sa zici tot restul vietii tale ca sunt cele mai proaste masini.
Sau poate ceva amic al tau cu bemeve din 94 o sa vina sa iti zica ca aia e cea mai tare masina, ca uite dom'le, e din 94 si nu am schimbat nimic la ea( ala o sa fie cel mai mare mincinos). Nici vorba de asa ceva. Vecinul meu are un seria 3 de prin 2000. Arata impecabil masina, nu pot sa zic ca nu, dar in fiecare luna ridica capota sa mai inlocuiasca cate ceva. SI fiind si benzina, consuma de rupe. Eu am o alfa 166. In 3 ani am schimbat un brat inferior si bucse la bara stabilizatoare si bucse la brate superioare. Sa nu te mint, au costat 900 ron, si nu zic ca a fost mult, pentru ceea ce poate oferi masina asta.
In fine, tu stii ce vrei de la viitoarea ta masina.
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: Achizitie Alfa Romeo 147

Mesajde Turgon » Vin Apr 09, 2010 6:44 pm

Eu nu am diesel, dar pot spune chestiuni legat de restul masinii. La fel, enumar piese schimbate in 2 ani:
- bielete antiruliu
- bucse bara stabilizatoare
- 1 brat inferior
- discuri frana fata ( cand masina avea 9 ani)
Toate vreo 1400 lei...
Masina e spatioasa in interior, chiar si in varianta cu 2 usi, portbagajul e suficient. In interior ai o senzatie de buna-stare, mai ales cu o tapiterie de piele, pentru ca aspectul bordului si al scaunelor e peste medie ca design.
Masina sta foarte bine in curbe, chiar si la viteze mari, insa, avand o suspensie sport, drumurile patriei pot fi destul de enervante. (nu ca nu ar fi, oricum...)
De regula, echiparea e foarte buna, incluzand multe airbag-uri, inchidere centr. din telecomanda cheii tip briceag, ABS, ESP, comp. de bord, dublu climatronic, geamuri si oglinzi(incalzite) electrice, cotiera etc. Pe variantele mai echipate, intra standard si piele sau cruise control (pilot automat).
Concluzia e ca 147 e frumoasa si are caracter, nu e fraiera!
Stii cum zic? ;)
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: Achizitie Alfa Romeo 147

Mesajde thenuts » Sam Apr 10, 2010 12:04 am

Bine ai venit in primul rand!

Eu am AR 147 1.9 JTD in 2 usi.
Incepand cu "chitibusurile" incearca pe cat posibil sa iei in 4/5 usi. Sau na cum sa zic...inainte sa imi iau masina am zis ca nu o sa imi iau niciodata masina in 2 usi pt ca e incomod si asa. Apoi am zis ca de ce sa nu iau ca nu o sa umblu decat eu cu prietena mea in masina si nu are rost sa iau cu 4 usi. Acu imi pare putin rau deoarece chiar daca nu se intampla asa des sa iau mai mult de 1 pasager in masina e nasol sa te tot dai jos sa se urce cineva in spate sau asa. Acu depinde si de situatia ta cu cine umbli cu masina si asa ....aia tu stii.

Consumul...pai eu am 7.5 consum urban in Cluj-Napoca. Nu stiu de unde esti tu ca nu ai completat la profil dar daca esti din bucuresti sa te astepti la 9-9.5. Asa ziceau cei de acolo cu motor ca al meu.
Din punct de vedere al fiabilitatii 1.9 JTD din gama alfa e cel mai reusit. Singura problema care o sa fie la el o sa fie furtunele la turbo care o sa se mai sparga si o sa trebuiasca sa le inlocuiesti ( sau poti lua furtune siliconice kit pt alfa si nu mai ai treaba veci).

Referitor la intretinere aici e mai problematic asa sa zic. In sens ca o sa trebuiasca sa schimbi bratele inferioare care le schimbi cu totul si is si scumpe (eu am dat 740 de lei pe 2). Daca treci de 10.000 de km cu o pereche de brate inferioare ori l-ai prins pe dumnezo de picior ori o sa circuli in tari cu apa calda.
Kit-ul de distributie l-am gasit la 550 de lei Contitech ( un pret super ok zic eu ). Piesele sunt putin mai scumpe probabil ca la Golf dar nu cu mult. Baiu e ca la Alfa o sa le schimbi mai des fata de Golf, insa bucuria care ti-o ofera masina conducand-o zic eu ca compenseaza destul de mult. In schimb prin oras o sa iti sara dintii din gura la gropi (depinde si ce roti o sa pui pe ea).

Cel mai bine sa mergi la un drive-test cu amandoua masinile si atunci o sa te lamuresti.
for the win
Avatar utilizator
thenuts
3rd gear
 
Mesaje: 299
Membru din: Mar Noi 03, 2009 1:03 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1.9 JTD
Fabricat: 2001
Nr. de inmatriculare: CJ 24 FTW

Re: Achizitie Alfa Romeo 147

Mesajde graffi80 » Sam Apr 10, 2010 8:36 am

thenuts scrie:Referitor la intretinere aici e mai problematic asa sa zic. In sens ca o sa trebuiasca sa schimbi bratele inferioare care le schimbi cu totul si is si scumpe (eu am dat 740 de lei pe 2). Daca treci de 10.000 de km cu o pereche de brate inferioare ori l-ai prins pe dumnezo de picior ori o sa circuli in tari cu apa calda.


@thenuts pot sa-ti spun ca nu ai grija de masina ta daca schimbi bratele la 10000 km.... mai las-o incet pe drumuri rele...

@god
Buna,
Eu am o 156 jtd m-jet 16 valve 140 CP.... de aprox 2 ani circul cu ea si am facut cam 30000 km ... am schimbat o singura data tot ce e legat de suspensie pe fata mai putin arcurile pe cand masina avea 120000 km la bord iar acum am 134000 si nu am nici un semn de oboseala pe fata.... motorul e exemplar... trage excelent pana in 5000 ture.... motoarele de AR sunt foarte vioaie... le plac turatiile.... de stabilitate nu mai vorbesc ... nu am intalnit nici o masina din clasa ei ( passat, serie 3, c-klass.... si lista poate continua care sa steie asa pe drum si le-am condus pe toate nu numai un drive test ci zile bune... colegii de club stiu de ce :grin: , si pot sa-ti confirme.... ) si nu uita ca 147 e donatoarea de platforma tehnica pt superbul coupe GT... intradevar tre sa ai grija pe ce drumuri umbli si cum si la partea electrica sa-r putea sa mai ai necazuri dar nu majore ci mai mult sacaitoare dar nu-i regula .... si la ce zicea Turgon.... de echipare arhicompleta... daca o aduci din Germania da ... daca a fost vanduta de noua in Ro s-ar putea sa nu aiba chiar toate sistemele de siguranta ... ex a mea nu are ESP sau mai stiu eu ce....

P.S. a si sigur iesi din anonimat cu o asemenea masina... AR mai mult decat frumoasa!
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Re: Achizitie Alfa Romeo 147

Mesajde god » Sam Apr 10, 2010 6:59 pm

Salut,

In primul rand vreau sa va multumesc de raspunsuri.

N-am nici cea mai mica indoiala ca alfa romeo e o masina exceptionala dar ... ma descurajeaza consumul pentr ca stiu ca o sa ma afecteze. Asta e si unul din motivele pentr care voiam diesel, speram sa consume mai putin. [sunt din bucuresti].

Si pretul s-ar putea sa fie cam mare pentr ce vreau eu dar o sa mai caut desigur si vreau ma interesez si cat e in germania.
In italia, chiar daca sunt de la mama lor, sunt scumpe din cate am inteles.

Nu ma grabesc [desi as vrea sa am un alfa cat mai repede] si as prefera sa nu mai imi iau deloc masina decat sa fac un compromis si sa imi iau un golf ca e mai fiabila si are consum mai mic.

Inca o data va multumesc si revin daca mai am intrebari, update-uri.
Avatar utilizator
god
Reverse
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Apr 09, 2010 12:43 pm
Locatie: bucuresti

Re: Achizitie Alfa Romeo 147

Mesajde Turgon » Dum Apr 11, 2010 11:55 am

In Italia, masinile sunt la fel ca pret ca in Germania, dar procedura de vanzare-cumparare e mai complicata si dureaza mai mult timp. Plus ca italienii au mai putina grija de masini si rar gasesti una fara ceva cicatrici.
Consumul e un criteriu, dar depinde si de driver. Un sofer care baga talpa sau unul care nu stie alternative la drumurile aglomerate, va avea consum mai ridicat, desigur.

Bafta!
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008


Inapoi la Discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori