Anvelope

Ajutor si Lamuriri!!!

Alfa Romeo 156 (cunoscuta intern ca Tipo 932) a fost produsa intre anii 1997 si 2005 intr-un numar de 680.000 de exemplare, un mare succes pentru Alfa Romeo.

Ajutor si Lamuriri!!!

Mesajde mihaitgmures » Mie Iul 27, 2011 1:34 pm

Salutare alfisti, detin o AR 156 Selespeed mk1, 2.0 cm benzina, si am o mare dilema, anume:
La un moment dat in trafic, pe caldura 37 grade C, umblat prin oras s-a intamplat ca la parcare cu spatele sa se blocheze cutia sau selespeedul in treapta reverse R, a trebuit sa ridic capota si sa scot borna pentru a se restarta, asta a fost solutia de moment, dupa 15 min de stationare si-a revenit.
Dupa o perioada de cca o luna aceeiasi patanie , de retinut doar la schimbarea vitezei in R reverse.
Ne avand incotro am dus-o in prima faza la mecanic care a studiat problema spunand ca nu da erroare pe tester selespeedul, prima dilema.
Mai apoi am dus-o la electrician , care deasemenea a pus-o pe tester de fata cu mine, nici o erroare. Am spus sa incercam sa calibram ambreiajul si cutia, zis si facut, doar ca dupa reusita calibrare a ambreiajului cutia in timpul calibrarii a dat erroare in treapta a treia 3.
Acum dilema a doua e caci mecanicul spune ca e o problema electrica, iar electricianul bineinteles ca e una mecanica, dealtfel niste simpatici amandoi.:)))
P.S. As dorii niste sfaturi utile, va multumesc anticipat.
mihaitgmures
Dead spot
 
Mesaje: 44
Membru din: Mar Ian 04, 2011 9:49 am
Locatie: Targu Mures
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.0 TS
Fabricat: 2000
Nr. de inmatriculare: MS 09 AYS

Re: Ajutor si Lamuriri!!!

Mesajde vladmanro » Mie Iul 27, 2011 10:07 pm

iti doresc sa nu fie actuatorul.
vladmanro
Membru legitimat
 
Mesaje: 48
Membru din: Lun Apr 11, 2011 7:31 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 33
Motorizare: 1.7 boxer
Fabricat: 1991


Inapoi la Alfa 156

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori