Anvelope

CLIMA cu probleme pe CANICULA asta..!

Probleme la cutie, ambreaj, suspensie, etc

CLIMA cu probleme pe CANICULA asta..!

Mesajde Brayen » Vin Aug 24, 2012 9:16 am

Am o problema la CLIMA:cand sunt mai mult de 30 grade afara 35-36 compresorul cupleaza si decupleaza intr-una si nu raceste deloc iar cand sunt 30grade sau mai putin merge absolut perfect si raceste bine...UN AJUTOR pt o vara mai rece :)) va rog!!!!!
Brayen
Dead spot
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mai 20, 2012 1:36 pm
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.6
Fabricat: 2003

Re: CLIMA cu probleme pe CANICULA asta..!

Mesajde mani_mic » Vin Aug 24, 2012 5:28 pm

pentru inceput poti incerca sa incarci instalatia... sa fi sigur ca ai freonul necesar...
pe langa asta la mine au fost ventilatorele conectate gresit si se invarteau invers... poti incerca sa vezi daca nu ai o astfel de problema, insa vizita la un service de clima pare cea mai potrivita. Succes!
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: CLIMA cu probleme pe CANICULA asta..!

Mesajde branconier » Sam Aug 25, 2012 11:43 am

asa face si la mine dupa ce am incarcat clima, nici eu nu stiu ce sa zic... plua ca se incalzeste apa la 110 daca stau cu masina pe loc si cuplez clima (care oricum nu merge, dar cupleaza si decupleaza intr-una)
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ

Re: CLIMA cu probleme pe CANICULA asta..!

Mesajde mani_mic » Sam Aug 25, 2012 2:26 pm

posibil sa ai prea mult freon. de aia iti tot cupleaza si decupleaza... presiune mare in instalatie ... mai da drumul nitel la freon sau mergi sa regleze cineva... si tu Dani verifica sensul de rotatie al ventilatorului... eu am schimbat o gramada la clima si solutia era asa de simpla, dar cine sa se fi gandit la asa ceva????
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: CLIMA cu probleme pe CANICULA asta..!

Mesajde branconier » Joi Aug 30, 2012 11:58 pm

Inainte sa citesc ce ai scris tu Mircea, am verificat ventilatorul... surpriza, nu mergea nici treapta 1 nici treapta 2 (noroc cu FiatEcuScan ca are optiuni pentru test), bine ca nu am ars garnitura de chiulasa... unul din cei doi papuci ai mufei care intra in motorul ventilatorului, se vedea ca a fost "incalzit", si nu mai facea contact. Am curatat papucul, am mai indoit putin tabla papucului ca sa faca contact, si acum am clima cand vrea muschiul meu ;)
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ


Inapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori