Anvelope

FELIX IN 30 OCT. - 1 NOV. 2009

Intalnirile membrilor Ala Amore de pretutindeni, organizate de asociatie.

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde soso » Lun Sep 07, 2009 11:48 am

Dupa cum zicea si Rares, daca jumate nu pot veni in 2-4 si jumate nu pot veni in 9-11, ce rost are sa facem intalnirile in datele respective. Evident ca nu va putea veni toata lumea in weekend-ul ales, insa important este sa alegem un weekend in care sa poata veni cit mai multa lume. Daca tot eu am propus pollul, mai vin cu o propunere de democratie: in Octombrie sunt 5 weekend-uri, 2-4, 9-11, 16-18, 23-25, 30-1. Pina vineri toata lumea interesata de intanire sa posteze aici (sau face Nelu un thread separat ca sa poata centraliza optiunile sa fie vizibile in primul post al thread-ului) weekend-urile (unul sau mai multe ar fi de dorit) in care ar putea participa si la finalul saptaminii weekendul cu cei mai multi participanti devine weekendul intalnirii. Chestia este ca toti trebuie sa facem compromisuri daca vrem sa ne intalnim cit mai multi, asa ca postati cite 2 sau 3 weekenduri in care puteti participa si nu mai fiti fixisti pe un weekend de genul 2-4/9-11 sau nu vin.
De asemenea fiecare sa mai specifice cu cite persoane participa, ca sa se stie nevoile de cazare, si mai mai spuna daca prezenta le este conditionata de cazare (Verdi, 1 Mai, oriunde, etc).
Soso
Avatar utilizator
soso
Membru legitimat
 
Mesaje: 179
Membru din: Lun Sep 22, 2008 7:31 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 159 TI Q4
Motorizare: 3.2 V6 JTS
Fabricat: 11.2007
Nr. de inmatriculare: B 99 FXX

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde mani_mic » Lun Sep 07, 2009 12:13 pm

sunt pentru propunerea lui soso... sa mai incercam sa gasim o alta solutie... solutie insa care va trebui sa fie diferita de 2-4 si 9-11... sau macar 2-4 care a pierdut la referendum... sa discutam restul week-endurilor...
desi odata votat ar trebui sa ramana votat, iar din punctul meu de vedere e ultima concesie cu care sunt de acord... de acum inainte ce se voteaza ramane votat... ca nu suntem la piata...
orice chestiune care se va vota de acum incolo va fi stabilita... nu poti sa multumesti pe toata lumea de fiecare data....
propunerea mea deci este ca acum sa fie ultima scapare de genul asta si sa alegem unul din week-endurile din octombrie in afara de cele 2 care au iesit cam strans la vot...
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde vipi77 » Lun Sep 07, 2009 1:38 pm

avand in vedere ca schimbarile s-au facut pentru ca tu nu puteai veni in nu stiu care weekend si toata lumea s-a reorientat doar ca tu sa poti ajunge nu cred ca e frumos sa fii atat de vehement .

iar daca cineva are de gand sa mearga singur la felix pe baza unui poll nu are decat!!!

...si da suntem ca la piata unde totul se discuta si negociaza. daca pentru pixuri nu e nevoie de voturi si poll-uri la o intalnire mai de anvergura e necesar un consens.
daca stabileam de la prima editie de la felix ca intalnirile se tin in fiecare an in primul we din martie si primul we din octombrie toata lumea era in cunostinta de cauza si nu mai erau povesti...dar asa!!!
Anonima Lombarda Fabbrica Automobili
AR 156 2.0TS 155CP

DIESEL = THE ULTIMATE THRILL KILLER
Avatar utilizator
vipi77
3rd gear
 
Mesaje: 359
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:43 pm
Locatie: cluj napoca
Marca: ALFA ROMEO
Model: 156
Motorizare: 2.0TS155CP
Fabricat: 2001
Nr. de inmatriculare: CJ 42 LML

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde Rares » Lun Sep 07, 2009 2:07 pm

Mani nu trebuie acuma sa dramatizam treaba. Nici eu vreau sa ajungem un forum de piata, unde se discuta toate prostiile unora sau altora. Mai sunt exemple in sensul asta si prin alte locuri.
Soso are dreptate; acuma se poate pune in aplicare cu ajutorul lui Nelu ori postam individual ordinea weekend-urilor preferate. Eu pun pe locul intai, la egalitate: 23-25 / 30-1 iar varianta 2 16-18. Si daca tot discutam surubele/piulite, vin singur.
Cazarea trebuie sa o cautam din timp, sa ne convina la toti (a se intelege majoritatea), iar in consecinta numarul de participanti trebuie aproximat cat mai aproape de adevar.
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde mani_mic » Lun Sep 07, 2009 2:20 pm

daca imi citesti postul nu ai mai zice ca-s vehement... ok vipi? am specificat in scris ca propunerea lui soso e foarte buna, dar pe viitor sa nu mai facem asa ... ce nu e clar pentru tine sa intelegi ca nu am nimic impotriva schimbarii din nou a datei si ca nu imi trebuie sa fie pe 9-11? imi cer scuze ca imi doream sa fiu prezent si ca am propus o noua data si iti multumesc ca ma vezi ca vinovat...


si nu, nu suntem la piata... avem un statut care specifica clar cum se adopta niste decizii... si asta inseamna vot... unde nu se poate negocia si ajunge la un consens (cum a fost cazul acum)... se voteaza... si cum decide majoritatea asa se face... si se voteaza de catre consiliul director, nu de userii de pe forum... daca ai observat poll-ul a fost pentru toata lumea, nici macar nu a fost numai pentru membrii legitimati... pentru toata lumea... si pentru oameni care nu au drept de vot... dar noi nu suntem alfaclub si atunci incercam sa luam decizii in functie de ce vor oamenii...

iar cu stabilirile... vrei sa-ti aduc aminte participarea minunata de la Competizione? si data se stie de mult... de foarte mult timp... noroc cu cei care nu erau membrii de am ajuns la 20 si ceva de masini...


LE: da rares... asta am zis si eu... ca e ok acum... dar ar trebui sa devenim mai seriosi... cred ca trebuie sa desenez de acum inainte
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde Turgon » Lun Sep 07, 2009 11:51 pm

Weekend-uri din oct. in care nu pot veni: 16/18 si 23/25. Egal weekend-uri lucratoare, egal 4 zile de concediu( am calculat bine!!!)! Hell no! In conditiile astea, mai bine 2/4 oct....
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde treger_felix » Mar Sep 08, 2009 7:29 am

Pentru mine e ok orice weekend din octombrie.
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde bh00ooo » Mar Sep 08, 2009 8:14 am

Total de acord cu varianta lui Soso si Rares, era si parerea mea cand am inchis votul dar nu am avut timp sa postez si acum imi pare rau.

Mani, iar esti vehement :) . Nu ti-a zis-o nimeni in sens rau. Statut, hotarari, majoritate, sunt importante, e adevarat. Dar in cazul de fata trebuie sa respiram mai adanc putin... Daca era scor 20-3, cei 3 pierdeau. Dar la 12-11 pierdem toti, din motivele care s-au scris deja mai sus.

Partea foarte buna pe care o vad eu in toata povestea este ca vrem toti sa facem intalnirea si ca vrem toti sa iasa bine, asta inseamna ca nu ne-am plictisit inca unii de altii :grin: . Sau nu foarte tare :P :P .

Mai mult, din toata tevatura a reiesit o metoda mai buna de alegere 'democratica' a datei, in varianta propusa de Soso, cu votul "deschis", cu raspunsuri de genul "pot in orice weekend", "pot doar in 9-11", "pot in 9-11 si 16-18". Din numaratoarea acestora vom putea stabili mai usor o data convenabila pentru toata lumea.
Si nu cred ca e ca la piata, mai degraba ca la service: cand poti tu, nu au ei elevator liber. Cand poti si au elevator, nu ajung inca piesele. Cand poti tu, au elevator, au si piesele, se ia curentul. Majoritatea este o conditie necesara dar nu si su-fi-....
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde mani_mic » Mar Sep 08, 2009 8:32 am

da mosule.. si tie trebuie sa-ti subliniez ca nu am nimic impotriva propunerii lui soso si am fost chiar primul care mi-am exprimat adeziunea la propunerea lui... doar ca de acum incolo am putea gandi mai bine cum facem cu optiunile... si anume putem vota mai mult decat 2 optiuni... sau sa facem cumva sa nu mai ajungem la negocieri dupa vot... votul ar trebui sa fie vot (cazul de fata face exceptie, precum am scris si mai sus a iesit foarte strans si am inceput gresit stabilirea datei)
dar chiar ar trebui sa stabilim o modalitate prin care sa nu mai avem parte de negocieri si chestii de genul asta... si va trebui sa tinem seama de vot... repet, de acum incolo... sunt multi care nu vor sa scrie pe forum insa un click pentru vot dau... sunt curios daca o sa avem 23 de optiuni postate aici (atatia votanti au fost) si macar atatia useri ar trebui sa isi dea cu parerea din nou... sper sa ma insel...
parerea mea: nu putem la nesfarsit sa ne intindem cu saptamanile pentru a stabili o data a unei intalniri... daca ai mai multe optiuni in vot probabil se vor imparti mai bine voturile... putem incerca la urmatoarea intalnire... din fiecare organizare putem invata cate ceva...

luna octombrie - in orice week-end in afara de 2-4, probabil singur (in functie de anumiti factori posibil 2 persoane)


daca tot e asa de disputata luna asta octombrie... de ce nu ne mutam in ultimul week-end din septembrie? 25-27 septembrie.... poate mi-a scapat mie motivul pentru care nu luam in considerare acest week-end... nu mai e destul timp pentru organizarea cazarii????
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde bh00ooo » Mar Sep 08, 2009 8:34 am

Ai o secunda rabdare ca fix acum studiez ceva mod de multichoice poll care ne rezolva problema odata pentru totdeauna.
Edit: niciun mod, e built-in in phpBB3. :bouaaaaah:
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: FELIX IN 9-11 OCTOMBRIE 2009

Mesajde bh00ooo » Mar Sep 08, 2009 8:45 am

votati-data-datele-cand-puteti-veni-intalnire-felix-t628.html

Am refacut poll-ul, permite selectii multiple, va rog sa bifati datele care va convin. Ce tare!
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: FELIX IN OCTOMBRIE 2009

Mesajde mani_mic » Mar Sep 08, 2009 9:08 am

bun mosule... asa e cel mai corect... ar trebui sa folosim metoda asta de acum si ne lipsim si de comentarii inutile pe forum... sa cresti mare nelule...
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: FELIX IN OCTOMBRIE 2009

Mesajde Turgon » Mar Sep 08, 2009 10:19 am

D.p.d.v democratic e cea mai buna varianta, dar d.p.d.v constructiv e cea mai praf, pentru ca fiecare va "trage la caruta" in directia preferata. Let's face it, nu e posibil sa convina unei majoritati covarsitoare o anumita data...
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: FELIX IN OCTOMBRIE 2009

Mesajde bh00ooo » Mar Sep 08, 2009 10:28 am

fiecare va "trage la caruta" in directia preferata - si nu asta este exact ideea oricarui vot de pe lumea asta?

Varianta asta praf constructiv macar ne da o idee clara despre toate datele disponibile fiecaruia. In sistemul asta majoritatea covarsitoare este exclusa din start dar, de exemplu, si eu si Soso avem posibilitatea sa ne aruncam voturile pe geam, exact cum trebuie, pentru ca ne este egal. In cealalta varianta trebuia sa luam o optiune ferma ceea ce era in dezacord cu realitatea.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: FELIX IN OCTOMBRIE 2009

Mesajde mani_mic » Mar Sep 08, 2009 11:30 am

da Turgoane... e bine asa... ce-o fi o fi... nu mor daca iese 2-4 si nu voi putea veni... daca faceam de la inceput asa nu mai iesea nici un circ... pana la urma am invatat ceva... a fost contructiva discutia... si trebuie sa intelegem ca nu va putea iesi un week-end sa ne multumeasca pe toti... eu inteleg si daca iese ce nu-mi convine, voi sta acasa si va distrati voi... daca iese iar foarte strans vom organiza turul doi... asa cum l-a batut iliescu pe vadim la prezidentiale :)
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: FELIX IN OCTOMBRIE 2009

Mesajde treger_felix » Mar Sep 08, 2009 11:32 am

Pentru cei ce vor sta acasa luam o camera IP si transmitem "live" eventul. :grin:
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

Re: FELIX IN OCTOMBRIE 2009

Mesajde the red passion » Mar Sep 08, 2009 11:53 am

treger_felix scrie:Pentru cei ce vor sta acasa luam o camera IP si transmitem "live" eventul. :grin:

Ar fi o kestie super...:ugeek:
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: FELIX IN OCTOMBRIE 2009

Mesajde treger_felix » Mar Sep 08, 2009 11:58 am

Mda, ma gandesc la o astfel de treaba, ar fi ok zic eu, numai ca datorita multiplelor evenimente ce se vor produce (piscina, gratare, betivii inauntru cu povesti siropoase) cred ca va fi nevoie de ceva mai mult decat o sigura camera, dar sunt calare pe situatie, o gandesc sa vedem ce iasa.
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

Re: FELIX IN OCTOMBRIE 2009

Mesajde thezapper » Mar Sep 08, 2009 6:55 pm

Man, cata cearta pentru o intalnire... :(
“The only way to get smarter is by playing a smarter opponent.”
Avatar utilizator
thezapper
4th gear
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Sep 28, 2008 6:51 pm
Locatie: Timisoara, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: Brera
Motorizare: 3.2 JTS V6
Fabricat: 2007
Nr. de inmatriculare: TM 11 XGJ

Re: FELIX IN OCTOMBRIE 2009

Mesajde Turgon » Mar Sep 08, 2009 11:22 pm

Da, e bine asa! Sigur, ca tot vreo 12-13 membri vor veni, dar pana atunci ne putem antrena pentru prezidentiale...
Daca iese bine, vin si eu, daca nu, ma supun majoritatii si stau acasa.
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Intalniri nationale si regionale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori