Anvelope

Folie autocolant carbon fiber look de la 3M

Modificari si imbunatatiri.

Folie autocolant carbon fiber look de la 3M

Mesajde dr147 » Joi Iul 29, 2010 4:30 pm

Am lipit aceasta folie pe portiunea neagra dintre geamuri pentru ca arata nasol vopseaua aia neagra batuta de soare si ciobita pe margini , eu zic ca a iesit bine , poate va place si voua si aveti ceva idei unde puteti imbunatatii look-ul masinii voastre , puteti posta pozele voastre aici daca ati facut o asemenea modificare .Eu am facut lucrarea la firma euroglass de pe calea sintandreiului , mai au material cum mi-a pus mie daca doreste cineva vreo infoliere ;), pentru a o lipi pe portiuni mici trebuie folosit aparatul de incalzit , pentru ca autocolantul e destul de rigid , asta in caz ca cineva doreste sa isi faca el vreo colantare , in cazul meu nu m-am apucat s-o lipesc eu pentru ca nu stiam cum se demonteaza chederele si daca nu stii iti prinzi urechile , lucrearea mea a costat 160 ron si a fost gata intr-o ora , apropo de lucrare , nu toti de la firma aia is meseriasi ,daca va duceti acolo stati mai bine pe linga ei sa vedeti cum lucreaza si daca ceva nu e in regula ii spui atunci , nu dupa ce ii gata si poate nu se poate corecta ... spor la infoliat ! :grin:
Atasamente
DSCF6357.jpg
DSCF6358.jpg
DSCF6359.jpg
DSCF6356.jpg
Avatar utilizator
dr147
3rd gear
 
Mesaje: 206
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:25 am
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1,6 TS
Fabricat: aug 2001

Re: Folie autocolant carbon fiber look de la 3M

Mesajde graffi80 » Joi Iul 29, 2010 6:39 pm

Foarte frumos a iesit... 8-) eu am un plan mult mai mare , vreau sa imbrac si capotele ( mai ales cea din fata pt protectie impotriva ciobiturilor provocate de pietre) dar inca nu am gasit folie asa de lata incat sa iasa dintr-o bucata fara adaugiri :ka_boom: ... si mai vreau sa imbrac si oglinzile dar acolo am intampinat alta problema ... folia 3M de pe la noi e prea groasa si nu se poate plia pe forma oglinzii de la Alfa fara sa faca cute... alti nervi :ka_boom: , dar am rabdare si poate gasesc pe cineva carer aduce folie si lata si subtire pe aici pe la Cluj... pana atunci privesc la alti ce frumos le sta in carbon... :grin:
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Re: Folie autocolant carbon fiber look de la 3M

Mesajde dr147 » Joi Iul 29, 2010 10:36 pm

La oglinzi cred ca s-ar putea plia cu aer cald , trebe testat , eu as mai pune pe suportul negru al oglinzilor , ala de plastic :)
Alfa Romeo 147 ,verde acero "kermit"
Avatar utilizator
dr147
3rd gear
 
Mesaje: 206
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:25 am
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1,6 TS
Fabricat: aug 2001

Re: Folie autocolant carbon fiber look de la 3M

Mesajde EvilTMy » Vin Iul 30, 2010 7:29 am

Arata foarte bine montantul imbracat in folie din asta,dar acum,sincer pt restul planurilor,si anume imbracarea capotei,plafonului samd,eu nu cred ca e o idee prea buna.Cel putin nu la Alfa,sau cel putin nu cu folie.

Legat de oglinzi,de ce nu le faci din fibra reala 100%?Din experienta iti spun ca rezultatul e spectaculos privindu-l live.Iti dai seama de la o posta de un element genuine cf si de un element imbracat in cf.
Costurile,e drept sunt mai mari,pe mine spre exemplu,acel underblade din spoiler m-a costat aprox 50E in plus,dar a meritat,efetul vizual fiind mai mare zic eu decat in cazul foliei.
2001 Alfa Romeo 156 1.6 TS "ANGELina"
Avatar utilizator
EvilTMy
Membru legitimat
 
Mesaje: 413
Membru din: Vin Noi 28, 2008 4:50 pm
Locatie: Timisoara/Tg-Jiu
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 2001
Nr. de inmatriculare: GJ 12 ATM

Re: Folie autocolant carbon fiber look de la 3M

Mesajde Rares » Lun Aug 02, 2010 11:00 am

Parerile cred ca sunt impartite in ceea ce priveste nuanta sau "modelul" ales de tine.
In ceea ce priveste textura veche a materialului pe care l-ai acoperit ,cred insa ca toti suntem de acord ca odata cu trecerea timpului arata exectabil, deci te cam bate gandul sa ii readuci culoarea la negrul mat din vremurile noi si bune. Problema e ca si deschizatorile de la usile din spate trec prin aceleasi faza, iar cu alea nu prea ai ce face (daca le imbraci numai pe exterior arata ca prastia...)
Pe mine ma cam bate gandul sa imi pun folie pe anumite parti ale caroseriei, dar numai transparenta pentru a proteja vopseaua. NU mat, NU lila sau orice alta ciudatenie.
Ai nimerit bine treaba cu Euroglass... jumate din baietii de acolo sunt cam aiurea.
Avatar utilizator
Rares
Membru legitimat
 
Mesaje: 246
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:42 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147 & 156
Motorizare: 1.6 1.9
Fabricat: 2003 & 2004
Nr. de inmatriculare: BH 28/82 WEE

Re: Folie autocolant carbon fiber look de la 3M

Mesajde dr147 » Lun Aug 02, 2010 11:36 am

ar fi bine de protejat cu folie cum zici tu fara nici o culoare da era bine de pus la inceput , de cand masina mea e in romania asa sa ciuruit pe bot ca la mine nu cred ca mai are rost :)
Alfa Romeo 147 ,verde acero "kermit"
Avatar utilizator
dr147
3rd gear
 
Mesaje: 206
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:25 am
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1,6 TS
Fabricat: aug 2001


Inapoi la Tuning

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron