Anvelope

Geamuri fata -dreapta/stanga

Probleme la cutie, ambreaj, suspensie, etc

Geamuri fata -dreapta/stanga

Mesajde Coman Ioan » Mar Oct 11, 2011 7:48 pm

Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna o posibila cauza (comuna- pana acum o luna au functionat ambele), datorita careia nu se mai deschid/inchid geamurile din fata (dreapta/stanga).
Coman Ioan
Reverse
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:23 pm

Re: Geamuri fata -dreapta/stanga

Mesajde treger_felix » Mie Oct 12, 2011 10:49 am

Pot fi tzispe cauze, butoane defecte, sigurante arse, motorase geamuri defecte sau tepene, macarale geamuri, etc.
eu as cauta in prima faza partea electrica, vezi daca ai sigurantele bune, daca iti vine curent in butoane, daca iti iasa curent din butoane, daca iti ajunge curent in motorase, etc. Din ce ai scris tu in post nu se prea poate spune vreo cauza clara. Fa investigatiile astea si da de stire rezultatul.
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

Re: Geamuri fata -dreapta/stanga

Mesajde Coman Ioan » Sam Oct 15, 2011 7:59 pm

Fenomenul a aparut deodata pentru ambele geamuri.Butoanele nu cred ca sunt defecte, deoarece geamul din dreapta fata nu se deschide nici de la butonul pasagerului nici de la butonul soferului Am verificat toate sigurantele de sub volan si sunt bune. Nu este nici o tendinta sau zgomot care sa-mi spuna ca geamurile sa fie intepenite.
Coman Ioan
Reverse
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:23 pm

Re: Geamuri fata -dreapta/stanga

Mesajde mihai65 » Dum Oct 16, 2011 5:19 am

ai umblat cumva la panoul de la usa soferului?
verifica sa nu ai mufa ce intra in modulul de comanda al geamurilor de fata iesita din locasul ei sau contactele oxidate.
Avatar utilizator
mihai65
Presedinte AlfaAmore Romania
 
Mesaje: 161
Membru din: Mar Sep 23, 2008 4:25 am
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 156,33
Motorizare: diverse
Fabricat: 1989-2004

Re: Geamuri fata -dreapta/stanga

Mesajde Coman Ioan » Dum Oct 16, 2011 7:37 pm

Nu am lucrat la panou, am verificat mufa si este bine fixata, ca dovada ca celelalte geamuri se deschid, contactele nu cred ca sunt oxidate. Intrebare, circuitul el.pentru deschiderea geamului din dreapta trece pe la panoul de comanda de la usa soferului? Are legatura panoul de comanda de la sofer cu faptul ca geamul din dreapta fata nu se deschide nici de la butonul pasagerului?
Coman Ioan
Reverse
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:23 pm

Re: Geamuri fata -dreapta/stanga

Mesajde mihai65 » Mar Oct 18, 2011 4:20 am

sunt circuite separate fata si spate de asta cele din spate functioneaza.
Exista un modul de comanda al geamurilor din fata ,care este plasat ,cred,in usa din dreapta daca imi aduc bine aminte,de acolo trebuie sa incepi verificarile.
totusi eu cred ca ai o masa slabita pe undeva ,daca avei ceva scurtcircuit iti ardea sigurantele.
Am presupus ca ai 156 ,bine ar fi sa ne zici ce AR ai si ce motorizare pentru a te putea ajuta mai concret(schema electrica,amplasare componente etc.)
Avatar utilizator
mihai65
Presedinte AlfaAmore Romania
 
Mesaje: 161
Membru din: Mar Sep 23, 2008 4:25 am
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 156,33
Motorizare: diverse
Fabricat: 1989-2004

Re: Geamuri fata -dreapta/stanga

Mesajde florinianc » Mar Oct 18, 2011 7:55 pm

Colegul Coman Ioan are un 166 2,0 benzina din 2002 parca. M-a contactat si pe mine cu problema sa dar din pacate experienta mea cu alfa romeo nu e asa extinsa... Mi-a spus ca problema a aparut brusc, fara a da intai ceva semne, si am presupus ca problema ar fi din cauza unui contact (probabil firele din mufele de la usi).
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: Geamuri fata -dreapta/stanga

Mesajde mihai65 » Mie Oct 19, 2011 3:33 am

pai se schimba problema,respectiv amplasarea componentelor.
Modulul de comanda al geamurilor din fata se afla sub consola centrala (practic sub ICS) accesul este prin lateralele consolei centrale,acolo sunt si ceva sigurante ce protejeaza circuitul electric al geamurilor de fata.
Tare mi-e teama sa nu fie o problema general valabila a AR 166,respectiv fisurarea radiatorului de incalzire interioara,scurgerile de antigel ajung chiar pe acele sigurante si relee si de aici acele oxidari de contacte din zona respectiva,trebuie neaparat verificat daca zona e curata.
Avatar utilizator
mihai65
Presedinte AlfaAmore Romania
 
Mesaje: 161
Membru din: Mar Sep 23, 2008 4:25 am
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 156,33
Motorizare: diverse
Fabricat: 1989-2004

Re: Geamuri fata -dreapta/stanga

Mesajde Coman Ioan » Vin Dec 09, 2011 9:53 pm

Buna d-le Mihai, am verificat la un atelier auto (str. Tulghesului/Cluj N) si am gasit modulul (albastru) de c-da geamuri, sub consola (exact cum ati spus). Nu am gasit nici o siguranta. Electricianul a alimentat (cu lampa de control) releele de c-da geamuri si au functionat, dar de la butoane nu a reusit. S-a lasat pagubas.
Coman Ioan
Reverse
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:23 pm

Re: Geamuri fata -dreapta/stanga

Mesajde Coman Ioan » Mar Noi 27, 2012 7:38 pm

Am reusit sa rezolv problema cu geamurile fata. Am inlocuit modului de confort (modul albastru,sub bord,jos la picioare) dupa care geamurile functioneaza.
Coman Ioan
Reverse
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:23 pm


Inapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron