Anvelope

Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Alfa Romeo 156 (cunoscuta intern ca Tipo 932) a fost produsa intre anii 1997 si 2005 intr-un numar de 680.000 de exemplare, un mare succes pentru Alfa Romeo.

Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Mesajde deva156 » Dum Noi 14, 2010 12:19 pm

Salutare la toti ! Am si eu o problema super-majora cu apa in habitaclu si ma apropii lent si sigur de disperare .
Prima data pacienta: Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 16v ,176000 km ,03.2003 ,turela OEM - probabil Webasto .
Boala: cind ploua , incepe sa curga ori un firicel de apa ori cite un strop - in cadenta rapida pe mocheta pasagerului din dreapta , sub stalp apoi incepe sa se ude capitonajul stalpului dreapta fata pentru ca intr-un final generator de mii de draci sa apara o pata mustind de apa pe capitonajul plafonului ,pata intinzandu-se intre stalp si manerul de viraj ( o sa postez fotografii daca-i cazul ) .
S-au facut....cu rezultate ZERO : 1. s-au verificat cu apa cele patru furtune de scurgere si nu au probleme ( fisuri , infundari , etc. ) ; 2. s-a schimbat garnitura turelei ; 3. s-a demontat capitonajul plafonului si cu apa s-a testat comportamentul-din neant a aparut apa prelingandu-se pe airbag intre stilpul fata dreapta si median dreapta (un atare comportament sugereaza doar ca ,mai nou ,apa urca-altfel cum draq o escaladat apa santul turelei ? 4. s-a incercat dupa un manual de reparatii recentrarea turelei in asa fel incat sa fie echidistanta-reusita a fost nula....motiv ? La inchiderea oricarei usi ,turela se lasa 2-3 mm nemaivorbind ca odata fixata daca este apasata usor cu mina se lasa tot asa-cu 2-3 mm ( oare de unde draq o fii jocul asta al turelei ? sa fie ,oare,saniile care ruleaza pe ghidaje ? ) . Totul a fost in zadar !!!! Poate cineva sa ma ajute macar cu un sfat ,o parere ? ....nu pot sa-mi explic comportamentul total ilogic-ploua numai in dreapta ( nu c-as vrea si in stanga ... ),apa escaladeaza jgheabul de scurgere-fara a fii ceva infundat....Bombonica de pe coliva:am pus o frana brusca pe ploaie si m-am trezit ca mi-o sarit apa pe bord ,la pasager ,prin spatiul dintre capitonaj si plafon.... :ka_boom:
...in manualele de reparatii ,la "Water Leakage" ,se indica recentrarea lunetei (se slabesc ,intr-o anume ordine ,suruburile care tin turela de saniile 14 stg si 14 dr dupa care folosind un distantier fixat intre turela si plafon se strang iar suruburile astfel ca partea din spate sa fie mai sus cu 1mm iar partea din fata cu 1 mm mai jos) si am facut-o si p-asta dar cind inchid usa turela oi se ridica 2-3 mm ori se lasa 2-3 mm (normal nu cre' sa fie,nu????)....odata inchisa turela , daca o apas cu mina ,usor ,aceasta se lasa vreo 2-3 mm...btw:saniile 14 au ceva probleme-una si-a pierdut un papuc 15 si sunt si uzate-au fisuri si ma gandesc ca n-ar trebui sa induca joc de 2-3 mm turelei
TURELA2.jpg
TURELA2.jpg (49.01 KiB) Vizualizat de 1137 ori
...asta daca nu cumva asa e normal....ca in final la 260 ron ,cat e o sanie ,fac eu un efort ca mandru bugetar ce sunt si le schimb dar mi-e ca raman si cu banu'marcat si cu turela nereg...lata si apa la greu....mai fac o incercare marti sau miercuri cu dat tapiterie jos si restul si ,eventual o sa postez foto cu unii pasi ai apei .Apropos! :in 2008 Alfita o iesit din garantie-5 ani si nemtoaica ( de la care am cumparat-o ) o bagat-o in garaj pina in iunie 2009 cind a cumparat-o subsemnatu'....cand am luat-o am vazut urme foarte vagi de infiltratii pe stalpu' dr.fata dar nemtoaica mi-o zis ca ea crede ca o facut condens....banuiesc ca stia si o fi aflat din ale lor service-uri ca-i amenda reparatia (probabil e ceva mai grav si se lasa cu inlocuit tot) si i-a facut vant desi se vedea ca-i alfista-avea in fata garajului o Brera parcata....
Poate fi sparta/fisurata rama 1.din schita?
TURELA1.jpg
TURELA1.jpg (44.03 KiB) Vizualizat de 1056 ori
Ca e singurul lucru pe care-l suspectez-avand in vedere simptomele descrise anterior-pata imbibata la manerul de viraj +4 baltoace sub fiecare roata la proba cu apa....tare-s curios daca-i sparta cum s-o fii spart...
Disperant,nu? :TT_TT: din 97',de cand o aparut 156-le ,sa-mi doresc la nebunie una iar cand mi-am luat-o sa am problema asta de 2 parale....
Ajutati-ma c-un sfat ,c-o parere !!!!! Va roooooogggggg!!!!!!!
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Mesajde Drsogard » Dum Noi 14, 2010 7:14 pm

Imi pare rau de patania ta, dar nu te lasa descurajat, ai ce ti-ai dorit foarte mult.
si eu am tot o 156 1.9JTD 16V si am si trapa, dar lucruri din astea ca si la tine nu am avut si sper sa nici nu am, asa ca nu stiu ce sa zic.
Nu am inteles foarte bine ce-i cu cei 2-3mm, dar la mine trapa, doar sticla, se inchide de tot si apoi coboara vertical 2-3mm si inchide ermetic.
Cum toate se schimba in lumea asta, poate si apa s-a saturat sa tot coboare si si-a schimbat si ea cursul :yaeh_am_not_durnk:
nu stiu cu ce te-as putea ajuta, nu am auzit pe nimeni cu o problema ca a ta, dar stau si ma gandesc daca nu ar putea intra apa pe la suportul antenei si sa se prelinga pana mai in fata.
E clar ca apa se aduna undeva, avand in vedere faptul ca atunci cand ai franat a facut un dus bun pasagerul
Sincer, eu m-as uita si la antena.
Iti doresc succes si tine-ne la curent cu evenimentele.
Bafta....
Pretty, my Alfa 156 1,9 Mjet 16V
Avatar utilizator
Drsogard
2nd gear
 
Mesaje: 194
Membru din: Dum Oct 19, 2008 10:44 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 16V
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: CJ-09-DSL

Re: Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Mesajde deva156 » Dum Noi 14, 2010 10:37 pm

Drsogard ,a mea Alfita e tot din 2003 dar numa' facelift interior (in rest pachet full: Blaupunkt+Bose ,tempomat ,6 airbag-uri ,full electric ,turela electrica-cah! ,etc.-nicio japoneza in 2003 nu era asa .... :have_a_nice_day: ....da' fara piele...eh! paguba-n porumb!!! ) turela are o garnitura pe marginea sticlei s-atat...in manuale ,la "water leakage" era aratat ca se pune un distantier sa tina turela la distanta fixa de plafon pana se strang suruburile;dupa ce am facut asa si am inchis portiera s-o lasat turela 2-3 mm...de multe ori cand inchid haionu' se ridica turela 2-3 mm....a ta e fixa?...sau mai bine zis e la acelasi nivel cu plafonu' si de o apesi cu mana e fixa-fixa ?
No ,am sa revin cu fotografii....eventual poate ma ajutati ,careva ,c-o adresa de service calificat si cu preturi rezonabile....ca io mi-s depasit - e nu chiar ,dar p-aproape :lll__:
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Mesajde branconier » Lun Noi 15, 2010 9:12 pm

Salut, felicitari pentru alegerea facuta.
Cat despre problema ta, da-mi voie sa-mi dau cu parerea.
Parere: faptul ca trapa ta coboara/urca chiar 2-3mm cand inchizi/deschizi usa, pe mine ma duce cu gandul la uzura a mecanismului de inchidere/deschidere. Poate ne lamureste Dragos daca si la el e la fel, desi eu as zice ca nu ar fi normal sa fie asa.
Oricum spor la lucru si nu te lasa, pana la urma se rezolva.
Ciao.
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ

Re: Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Mesajde branconier » Joi Noi 18, 2010 10:19 pm

Salut iar, in seara asta m-am intalnit la o cafea cu Bogdan (@Quasar) din Sibiu, era in trecere prin oras si chiar am discutat cu el de problema ta si si el crede ca e uzat mecanismul de la trapa. El are trapa pe o masina pe care o dezmembreaza, iti las numarul lui poate va intelegeti cumva.
Bogdan - 0740 237 159
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ

Re: Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Mesajde deva156 » Vin Noi 19, 2010 12:11 pm

branconier scrie:Salut iar, in seara asta m-am intalnit la o cafea cu Bogdan (@Quasar) din Sibiu, era in trecere prin oras si chiar am discutat cu el de problema ta si si el crede ca e uzat mecanismul de la trapa. El are trapa pe o masina pe care o dezmembreaza, iti las numarul lui poate va intelegeti cumva.
Bogdan - 0740 237 159

Iti multumesc din suflet!
O sa-l contactez cat de curand , ca deja flerul meu in ale mecanicii....e-lejer spus-depasit :ka_boom: sper sa iasa bine....oricum suspectu' de serviciu raman saniile ( 14 + papucii 15 ) fiindca debitul furtunelor e mic la ce sectiune au (garnitura-zic yo-doar joaca rolu' de limitator debit :?: cand ploua torential....) ....cei de pe http://www.alfaclub.ro mi-au sugerat ca doar furtunele-s baiu' da yo nu cred...
Inca o dat' multzam fain!!!
Cand ajung prin Arad cu sotia ( e studenta la V.Goldis ) sper sa bem o cafea , o bere si sa vorbim ceva alfisme :grin:
Ciao!
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Mesajde branconier » Vin Noi 19, 2010 6:00 pm

Cu placere, oricand ajut pe oricine in limita posibilitatilor (aseara Bogdan si-a schimbat placutele de frana la Arad inainte sa plece spre Sibiu...)
Daca ajungeti prin Arad da un telefon la 0745636281 si ne auzim.
Chiar ma bucur ca avem pe cineva cat de cat activ pe forum din Deva.
Te salut.
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ

Re: Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Mesajde deva156 » Vin Feb 04, 2011 6:15 pm

Am gasit ceva de bagat total in ceata....sunt 2 topicuri de pe http://www.forum.alfa156.net unul mai ciudat decat altul:
In http://forum.alfa156.net/forum/forum_po ... 58256&PN=6 se vb.de o valva cu sens unic din furtunele de scurgere :shock: :?:
In http://forum.alfa156.net/forum/forum_po ... ?TID=15258 pur si simplu se ofera indrumarea de a se folosi cu tupeu siliconul....ce nu pricep yo ( sic! ) e cum naiba cu canalele curate o Alfa 156 ,in timp-5-8 ani ,prezinta boala asta....ce naiba se duce dreaq in timp ,de apare chestia asta ( in topic explicatia cu capilaritatea ,fizic vobind ,e corecta si posibila dar nu cred ca injinerii milanezi nu stiu ce-i capilaritatea....si-n + n-apare-n timp din senin )
Am gasit pe dincolo la dezmembrari cateva Alfe cu turela si toate aveau urme de umezeala pe stalpul dr.fata asa ca m-am intors fara turela.Pardon: am gasit o Alfa cu turela fara urme de umezeala da' la 300 euro si fara sticla-aia era inca 100 euro .....cam cu greu ma lasa sufletul....ce am mai remarcat la toate turelele cu probleme??? Toate au joc daca incerci sa le misti usor cu mana sus-jos...Alfa pe care am gasit turela de 300 euro era fixa ca si sudata....si am mai incercat si la doi cunoscuti d-ai mei care n-au probleme cu apa ( nici nu stiu ce-i siliconu' ) tot zdravan se tineau turelele lor.....Cred ca X-Files is 0 fata de treb'soara aista ..... turela la Alfa 156 = Chix Files :grin:
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Mesajde deva156 » Mar Feb 08, 2011 6:44 pm

:TT_TT: Vreo sugestie ,parere???? Pls!!!!
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA

Re: Imi ploua in Alfita...si-i pacat !!!

Mesajde deva156 » Sam Sep 03, 2011 3:23 pm

Gata!!! :;^^: S-a rezolvat....si turela n-avea nicio vina :ka_boom: Capilaritatea ,bat-o vina de fizica ,facea figura.
Pentru cei carese vorconfrunta cu aceeasi problema in viitor: apa ajungea in locul unde se imbina ,prin sudura-n puncte ,decuparea de tabla a plafonului cu intaritura de tabla de sub plafon si prin capilaritate (spatiul este atat de gros cat este si o bancnota)se catara pe tabla ondulata cate intareste plafonul si .... la vale pe stalp ,etc.
Cost total reparatie? 18 lei. Se da cu silicon gri neutral Bison (d-ala waterproof ,uv-resistant ,acid free etc)in locul de imbinare si se impinge in rost cu o cartela telefonica apoi se sterge cu o carpa umeda sau cu degetul umed :have_a_nice_day: . Motivul ptr. care apare problema:drumurile bune ale Rrom aneliei care distanteaza insesizabil tablele....numa' ca apa sesizeaza distantarea!!!!
Avatar utilizator
deva156
1st gear
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Iun 24, 2009 11:10 pm
Locatie: Deva ,HD ,inca RO
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1,9JTD 16v
Fabricat: martie 2003
Nr. de inmatriculare: HD-08-YUA


Inapoi la Alfa 156

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron