Anvelope

Inchiderea centralizata

Alfa Romeo 164 a fost produs intre 1988 si 1997, iar pentru pietele din Hong Kong si Malaezia a fost redenumita 168 datorita conotatiilor negative ale numarului 164. Succesorul acestui model a fost Alfa Romeo 166, produsa din 1998 pana in 2007.

Inchiderea centralizata

Mesajde florinianc » Dum Mai 02, 2010 4:32 pm

A mai avut careva probleme la inchiderea centralizata? Am facut o minune de nu se mai inchid/deschid de la telecomanda din cheie : am dat sa le deschida si am tras de clanta inainte sa le deschida, si apoi a inceput aiureala. Acum nu se mai deschid sau inchid decat cu cheia, dupa foarte multe incercari. Prima data le inchidea/deschidea ba numai pe o parte, ba numai pe alta.. La butonul din cheie daca dau sa deschida, le deschide apoi le inchide, asa, de nebuna. De inchis, la fel. Va rog sa imi spuneti orice pareri/idei/rezolvari aveti!
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: Inchiderea centralizata

Mesajde mihai65 » Dum Mai 02, 2010 10:03 pm

verifica in primul rind mufele electrice de cuplare de la portiere de pe lateral,daca nu isi revine ,incepe distractia,trebuiesc demontate fetele de usi si verificate mufele de cuplare in modulul inchiderii centralizate.
Daca e ok pina la acest punct ,de vina este modulul de inchidere la una dintre usi,doua variante, curatire cu ceva spray degresant si apoi ungere cu ceva vaselina siliconica,daca nu,inolcuire.
Problema cu frecventa destul de ridicata la 166
Avatar utilizator
mihai65
Presedinte AlfaAmore Romania
 
Mesaje: 161
Membru din: Mar Sep 23, 2008 4:25 am
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 156,33
Motorizare: diverse
Fabricat: 1989-2004

Re: Inchiderea centralizata

Mesajde florinianc » Dum Mai 02, 2010 11:40 pm

La concluzia asta am ajuns si eu.. Sigur e blocat ceva la usa de care am tras inainte sa se deschida.. Acu nah, cine n-are de lucru, isi face :)) . Sper sa reusesc maine sa ii dau de cap.
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: Inchiderea centralizata

Mesajde florinianc » Lun Mai 03, 2010 8:50 pm

Deci, desfacut fata de usa, demontat clanta si mataraiele de la clanta, si gasit problema : o tija nelalocul ei. Curatat tot, dat cu sprei de contacte, si montat inapoi. Apoi demontat iar pentru ca am uitat sa pun ceva inapoi (sina de la geam) :grin: . Pus tot inapoi, lasat 3-4 ore, si am dat comanda. Acu e tot in regula. Functioneste ca la carte. Multumesc pentru sfaturi, mihai. De acu incerc sa nu imi mai fac de lucru asa, mai ales ca mi-a luat 3 ore demontat-montat-demontat-montat. :innocent:
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: Inchiderea centralizata

Mesajde bh00ooo » Lun Mai 03, 2010 9:59 pm

Aplauze la amandoi!
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI


Inapoi la Alfa 164, 166

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron