Anvelope

Problema grava tren de rulare fata!

Alfa Romeo 156 (cunoscuta intern ca Tipo 932) a fost produsa intre anii 1997 si 2005 intr-un numar de 680.000 de exemplare, un mare succes pentru Alfa Romeo.

Problema grava tren de rulare fata!

Mesajde gaita_alecs » Dum Mai 16, 2010 8:10 pm

In ultima vreme imi bateau foarte tare niste buse pe fata. Saptamana trecuta am fost laun mecanic pentru diagnosicarea problemei si sa-mi spuna ce piesetrebuiesc schimbate. Mi s-a spus sa cmpar bieletele directie si capetele de bara. Am coandat piesele si vineri find pleca am rugat u verisor sa mearga cu masina la service pentru schimbarea pieselor.
El a mers la alt mecanic pe care il cunostea foarte bine, acolo surpriza, nu trebuiau schimbte pisele astea si a schimbat bucsele de la bara stabilizatoare si bucsele din spre spate de la bratele baschla ingerioare.
Ieri am ajuns sa iau masina si surpriza cea mai mare, masina face mai rau decat innainte am jocuri la directie,nu mai e sabila deloc in mers, se aud niste batai metalice la trecerea peste denivelari si alte zgomote ciudate.
Dati-mi va rog o solutie pentru rezolvarea defectiunilor.
Daca puteti indicati-mi un mecanic bun pentru alfa in Oradea.
Mltumesc anticipat!
Avatar utilizator
gaita_alecs
Reverse
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 07, 2009 12:31 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.4 jtdm
Fabricat: 2004
Nr. de inmatriculare: BH 26 GTA

Re: Problema grava tren de rulare fata!

Mesajde florinianc » Dum Mai 16, 2010 8:26 pm

Solutie pentru rezolvarea problemelor tale :
1. nu mai da masina la oricine
2.cauta un mecanic caruia sa ii placa meseria de mecanic, nu doar sa faca bani pe spatele oamenilor
3.da-i o bucata in tampla varului tau
4.sunt cativa useri din oradea la noi pe forum, si daca vorbesti cu ei, poate te ajuta oarecum..
5.din cate am observat, la alfe se duce repede pivotul de pe bratul inferior. Verifica-l pe ala, daca stii
putina mecanica.
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: Problema grava tren de rulare fata!

Mesajde gaita_alecs » Dum Mai 16, 2010 9:08 pm

Pivotul ala are joc foarte mic da restu ce se aude ma inspaimanta , mai ales jocurile de la directie. inainte sa faca mecanicu toate prostiile alea, nu aveam joc la directie, si peste noapte nu aea de unde sa apara, ma gandesc ca nu e pus ceva bine dau e ceva ne strans bine.
Totusi, daca stiiti un mecanic bun in oradea sa-mi dati un nr de tel sau sami spuneti unde il pot gasii.
Avatar utilizator
gaita_alecs
Reverse
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 07, 2009 12:31 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.4 jtdm
Fabricat: 2004
Nr. de inmatriculare: BH 26 GTA

Re: Problema grava tren de rulare fata!

Mesajde bh00ooo » Lun Mai 17, 2010 10:21 am

Stai linistit ca se rezolva orice ar fi. Eu am avut cam toate bataile posibile pe fata si s-au rezolvat toate, in Oradea, sau mai degraba in Alesd.
Hai sa ne vedem la un moment dat, dam o tura si in functie de aia mergi si la o diagnoza la cei la care ma duc eu. Nu e asa negru dracu la Alfe, doar piesele te omoara.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Problema grava tren de rulare fata!

Mesajde gaita_alecs » Vin Mai 28, 2010 7:00 pm

In sfarsit astazi am reusit sa merg pentru diagnosticare si pentru schimbul de ulei, lista " bolilor" descoperite e destul de lunga:
Brate bascula inferioare
Brat superior stanga
Bara stabilizatoare
Bielete antiruliu spate
Bielete directie
Senzor ABS dreapta spate
Bujii
Placute de frana spate

Acum urmeaza si o verificare amanuntita la AERBAG-uri si dupa asta trecem la aplicarea "tratamentelor" pentru insanatosirea Alfei.
Avatar utilizator
gaita_alecs
Reverse
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 07, 2009 12:31 pm
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.4 jtdm
Fabricat: 2004
Nr. de inmatriculare: BH 26 GTA


Inapoi la Alfa 156

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron