Anvelope

Probleme Airbag !!!

Alfa Romeo 156 (cunoscuta intern ca Tipo 932) a fost produsa intre anii 1997 si 2005 intr-un numar de 680.000 de exemplare, un mare succes pentru Alfa Romeo.

Probleme Airbag !!!

Mesajde domidomokos » Mar Noi 03, 2009 9:45 pm

Buna tuturor ! Sunt happy ca sunt si eu printre voi cu un Alfa 1,9 JTD din 2003 Sportwagon. L-am achizitionat inca din vara si de atunci il savurez pe deplin......
Insa am avut niste probleme cu care nu ma prea laud: la 140000 km am schimbat o fulie de alternator care nu e prea ieftina, apoi a urmat niste bucsi de la brat, o baterie si acum tot bucsile ma omoara cu scartaituri infernale. Ce ma deranjeaza cel mai mult este un martor de airbag in bord care nu se mai stinge niciodata . A fost verificat prin tester si concluzia a fost ca este intrerupt firul sau mufa nu este conectata la airbagul din stilpul dreapta fata si ca trebuie data toata tapiteria jos si ca e o munca foarte indelungata. Inca ceva : nu am reusit sa resetez intervalul de service tinand butoanele +si - oricat de mult. mie nu mi se reseteaza oricat as tine de ele apasate de mult.
Va rog sa ma ajutati cu aceasta problema daca cineva sa confruntat deja cu ea si a rezolvat-o.
Avatar utilizator
domidomokos
Dead spot
 
Mesaje: 15
Membru din: Sam Iul 25, 2009 8:22 am
Locatie: Dej
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SPORTWAGON
Motorizare: 1.9 JTD
Fabricat: Apr 2003
Nr. de inmatriculare: CJ 11 JDS

Re: Probleme Airbag !!!

Mesajde branconier » Mar Noi 03, 2009 10:22 pm

salut, bine ai venit, ca sa te putem ajuta, ajuta-ne tu pe noi cu niste informatii despre tine, cel mai important de unde esti, sa stim unde sa te trimitem
completeaza-ti profilul cu cat mai multe informatii si se va gasi cineva sa te ajute
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ

Re: Probleme Airbag !!!

Mesajde mani_mic » Mie Noi 04, 2009 10:56 am

pai nu prea ai ce sa-i faci decat sa ii refaci conexiunea... altefel becul de airbag va sta aprins, chiar daca stergi eroare, va reaparea
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: Probleme Airbag !!!

Mesajde domidomokos » Mie Noi 04, 2009 8:43 pm

Mersi frumos de raspuns si sper sa ma ajute la rezolvarea problemei.

Problema e ca am incercat deja sa scot tapiteria de pe stalp indepartand acel capacel de la airbag si scotand surubul de pe acel arc dar tot ramane fixat tare de tot si nu il pot indeparta. Daca cineva a mai facut aceasta operatiune va rog sa imi raspundeti ca sa o pot si eu rezolva.
Alta metoda de resetare a intervalului de service inafara de (+si -) stie cineva , ca oricat le-as tine apasat simultan tot nu mi se reseteaza . :(
Avatar utilizator
domidomokos
Dead spot
 
Mesaje: 15
Membru din: Sam Iul 25, 2009 8:22 am
Locatie: Dej
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SPORTWAGON
Motorizare: 1.9 JTD
Fabricat: Apr 2003
Nr. de inmatriculare: CJ 11 JDS

Re: Probleme Airbag !!!

Mesajde bogdan » Lun Noi 09, 2009 2:04 pm

In stalpul fata nu este airbag(asanumitul stalp "A"),in stalpul "B"(cel dintre usi) este senzorul de impact lateral(care declanseaza airbag-ul cortina si airbag-ul lateral din scaun),in stalpul "C" se afla butelia cu gazul care umfla airbag-ul cortina si care are mufa undeva prin portbagaj(sus-lateral,sub mocheta,o mufa galbena).
Unde ai umblat,nu e decat "sacul" airbag-ului(impaturit).
Pentru a umbla la mufa senzorului de impact trebuie sa desfaci plasticul de pe stalpul "B"(partea de jos,sub centura).
Mufa airbag-ului din scaun este undeva sub scaun(tot galbena).
Eu zic sa incepi cu cea din portbagaj(in general dau belele) si apoi cea de sub scaun.Localizeaza-le apoi deconectezi bateria(astepti cateva minute),desfaci,cureti cu spray de contacte,conectezi-deconectezi de mai multe ori apoi iar sprey-ezi dupa care conectezi bateria.
Cred ca va fi nevoie de tester pentru stergere eroare.
Bafta !
bogdan
Dead spot
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Oct 22, 2009 10:04 am
Locatie: Pitesti
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.0 JTS
Fabricat: oct 2002

Re: Probleme Airbag !!!

Mesajde domidomokos » Lun Noi 09, 2009 8:24 pm

Iti multumesc de raspuns. Chiar nu stiam de aceste chestii, despre airbag.

Mai exact in partea dreapta a portbagajului undeva langa acel locas de depozitare te referi cu mufa? Oare exista posibilitatea sa fie intrerupt un fir ? Oricum o sa incerc sa rezolv problema in felul cum ai descris. O seara buna !
Avatar utilizator
domidomokos
Dead spot
 
Mesaje: 15
Membru din: Sam Iul 25, 2009 8:22 am
Locatie: Dej
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SPORTWAGON
Motorizare: 1.9 JTD
Fabricat: Apr 2003
Nr. de inmatriculare: CJ 11 JDS

Re: Probleme Airbag !!!

Mesajde dr147 » Mar Noi 10, 2009 12:50 am

E bine venit topicul asta despre airbag ,trebuie sa depanez si eu airbagul din scaunul soferului , ce fac? atata stiu ca imi da eroarea in bord daca prind cateva gropi , prima data numa pilpie , apoi se aprinde de tot si nu se mai stinge , asa ca de mult nu am mai fost sa-l resetez , ma poate ghida cineva?
Alfa Romeo 147 ,verde acero "kermit"
Avatar utilizator
dr147
3rd gear
 
Mesaje: 206
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:25 am
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1,6 TS
Fabricat: aug 2001

Re: Probleme Airbag !!!

Mesajde bogdan » Mar Noi 10, 2009 11:35 am

La berlina, mufa de la cortine este sub planseta lunetei(cea cu boxele),la SW cum este a ta,in scheme apare undeva in coltul dreapta al portbagajului, la ultimul stalp.Pentru a constata daca ai fir intrerupt trebuie sa ajungi la centrala airbag.Dai scaunul dreapta la maxim in spate si desfaci laterala tunelului central(se desface relativ usor),cea din mocheta.In spatele schimbatorului ai sa vezi centrala,e prinsa de podea.
Scoti cele doua mufe ale ei(vezi ca au pinteni de blocare laterali),si in interior trebuie sa scrie pe una A si pe alta B si pini sunt numerotati.
Acum cu un aparat de masura vezi daca ai continuitate de la mufa airbag-ului la pinul 21si 23 din mufa A(pentru cortina dreapta).
Repet,deconecteaza bateria inainte sa nu faca vreo "punga" BUM !
Pentru problema airbag-ului din scaun mai mult ca sigur e mufa de sub scaun(deobicei o ating cu picioarele cei din spate sau covorasele).Desfacut,curatat,eventual refacut conexiunea.
Succesuri !
bogdan
Dead spot
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Oct 22, 2009 10:04 am
Locatie: Pitesti
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.0 JTS
Fabricat: oct 2002

Re: Probleme Airbag !!!

Mesajde dr147 » Mar Noi 10, 2009 11:53 am

Multam , o sa ma ocup , sper sa nu mai apara eroarea ... :(
Alfa Romeo 147 ,verde acero "kermit"
Avatar utilizator
dr147
3rd gear
 
Mesaje: 206
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:25 am
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1,6 TS
Fabricat: aug 2001

Re: Probleme Airbag !!!

Mesajde domidomokos » Mar Noi 10, 2009 4:19 pm

SUCCES !!!!!!

Am reusit sa remediez problema. Am miscat de cateava ori mufele(evident cu borna luata jos de pe baterie cu a specificat Bogdan) si cand am vrut sa merg la service pt stergerea erorii disparuse deja de pe bord asa ca problema a disparut , sper ca si definitiv.

Succes tutror !!!!!!
Ultima oara modificat de domidomokos pe Joi Apr 08, 2010 10:10 am, modificat 1 data in total.
Avatar utilizator
domidomokos
Dead spot
 
Mesaje: 15
Membru din: Sam Iul 25, 2009 8:22 am
Locatie: Dej
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SPORTWAGON
Motorizare: 1.9 JTD
Fabricat: Apr 2003
Nr. de inmatriculare: CJ 11 JDS

Re: Probleme Airbag !!!

Mesajde dr147 » Mar Noi 10, 2009 11:10 pm

Poti cumpara fixatori dinaia de plastic ! :) plus ca nu cred ca sunt asa de scumpe , succes ! ;)
Alfa Romeo 147 ,verde acero "kermit"
Avatar utilizator
dr147
3rd gear
 
Mesaje: 206
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:25 am
Locatie: Oradea
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1,6 TS
Fabricat: aug 2001


Inapoi la Alfa 156

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori