Anvelope

Problme Alfa 145 1,4 T.S 16v

Probleme la cutie, ambreaj, suspensie, etc

Problme Alfa 145 1,4 T.S 16v

Mesajde florin_b » Mie Iul 04, 2012 9:50 pm

Am si eu o alfa 145 T.S 1,4 16v din '97 si am o problema cu ea: nu imi sta nici un martor aprins in bord in scimb nu are "viata" in ea. adica daca apas pedala de acc (la 2000-2500 rpm) este foarte puturoasa si pe teava de esapament scoate un zgomot ca si cand ar fi toba sparta , in schimb ceteodata (f rar ) se accelereaza f bine indiferent de treapta de viteza si nici zgomotul de evacuare nu mai este acelasi(se aude mai putin zgomot). Mentionrz ca in ultima luna i-am schimbat : fisele,bujiile(NGK),filtru de aer,filtru de benzina, verificat p benzina daca este infundata si daca are gunoaie in rezervor. I-am scos mufa de la debitmetru-merge f prost cu ea scoasa- intreruperi,rateuri etc; i-am sos mufa de la sonda lambda - la fel merge prost ; i-am verificat bobinele de inductie si i-am schimbat una din ele pt ca dadea scanteie doar la o bujie,
Daca a mai patit cineva asemenea , rog un raspuns sau daca nu poate imi recomanda cineva un tester care sa aiba mufa pt ea (am inteles ca nu are mufa obd, ci altfel) si pe unde m-am dus nici macar nu stiu unde sa caute mufa.
Multumesc.
florin_b
Reverse
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 04, 2012 9:30 pm
Marca: Alfa Romeo
Model: 145
Motorizare: 1.4 TS
Fabricat: 1997

Re: Problme Alfa 145 1,4 T.S 16v

Mesajde ninjoaca » Joi Aug 16, 2012 3:08 pm

Mufa de tester - de fapt mufele se afla sub capota deasupra telescoapelor. Nu mai stiu exact care pt ce este dar una este sigur pt verificare abs, iar cealalta pt tester.

Mihai65 - te poate ajuta. Poti lua legatura cu el, asta daca in aceasta perioada nu este in concediu :)

Succesuri :grin:
Avatar utilizator
ninjoaca
1st gear
 
Mesaje: 68
Membru din: Mie Oct 13, 2010 10:51 am
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 145
Motorizare: 1.4
Fabricat: 2000
Nr. de inmatriculare: OT-03-NGH


Inapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori