Anvelope

salut

Alfa Romeo 145 si 146 sunt hatchback-uri produse intre 1994 si 2001 pe aceeasi platforma si care impart aceleasi componente. Diferenta dintre ele este ca 145 este un hatchback in 3 usi pe cand 146 este in 5 usi.

salut

Mesajde brt_t27 » Mar Ian 08, 2013 9:33 pm

Salut tuturor, nume meu este Tudor, sunt din Deva, detin o alfa romeo 145 din 1997, motor 1,4 TS. Am cumparat masina in august 2012 si pana in acest moment am plimbat-o cam 10.500 km.
Un lucru se poate spune despre aceste masini, si anume ca te indragostesti repede de ele, ma refer la alfa romeo in general. despre masina va pot spune ca sunt multumit de ea, are in acest moment 165.500 de km. nu papa ulei, spre mirarea mea, povestile de groaza cu alfe ce manaca ulei ma speriau, insa de cand am luat-o am pus Selenia 20K in motor, de atunci nivelul de pe joja nu scade.
Interesul meu ar fi, daca m-ati putea ajuta cu cateva informatii, din punct de vedere al pieselor, in judetul Hunedoara nu am gasit inca pe dezmembrari o alfa 145 sau 146 si as fi interesat de mai multe piese. ca urmare dezmembreaza careva dintre voi acest tip de alfa sau stiti de unde as putea intreba de piese? multumesc anticipat
brt_t27
Reverse
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 08, 2013 9:16 pm
Marca: Alfa Romeo
Model: 145
Motorizare: 1.4 TS
Fabricat: 1997

Re: salut

Mesajde florinianc » Vin Ian 11, 2013 7:40 pm

Orice piesa ai nevoie cauta intai la Auto Total, Bardi Auto, Unix, Intercar, Autonet, apoi uita-te la dezmembrari. De multe ori gasesti nou si mult mai ieftin decat la dezmembrari. Numele ce ti le-am dat sunt nume de firme distribuitoare de piese auto. Nu cred ca nu este nici o reprezentanta din cele de mai sus in judetul tau...
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: salut

Mesajde branconier » Mie Ian 23, 2013 9:35 am

Salut Tudor, iti dau eu o sugestie in legatura cu dezmembrari de alfe, exista in Arad un schrot unde au piese de italiene, se numeste Piemont Auto http://www.piemontauto.ro/
sper sa-ti fie de folos.
Alfa addicted
Avatar utilizator
branconier
Membru legitimat
 
Mesaje: 733
Membru din: Vin Sep 26, 2008 9:01 am
Locatie: Arad
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: aug 2000
Nr. de inmatriculare: AR 13 VDJ

Re: salut

Mesajde ionutsorin » Mie Feb 20, 2013 12:28 am

salut,sunt posesorul unei alfa romeo 146jtd din anul 1999. am achizitionato de aproape 3 ani si pana acum nu am avut probleme cu ea , dar am si eu o problema si anume geamul fata dreapta nu urca si coboara doar sa ii dai un impuls la buton cum se intampla la cel de pe partea stanga si trebuie sa tin butonul apasat . daca imi poate spune cineva unde este releul (daca exista) pentru geamul din dreapta. pe cel din stanga l-am gasit fiind in partea de ios stanga la volan separat de panoul cu sigurante si relee.multumesc
ionutsorin
Reverse
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 13, 2013 11:38 pm
Marca: alfa romeo
Model: 146 jtd
Motorizare: 1.9
Fabricat: 1999


Inapoi la Alfa 145, 146

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron