Anvelope

troncanit spate

Alfa Romeo 156 (cunoscuta intern ca Tipo 932) a fost produsa intre anii 1997 si 2005 intr-un numar de 680.000 de exemplare, un mare succes pentru Alfa Romeo.

troncanit spate

Mesajde ALFA ROMEO » Sam Feb 20, 2010 4:10 pm

salutare tuturor.de curand am observat si am auzit ca in partea din spate a masinii se simt niste troncanituri,trosnituri dar curios nu tot timpul.dupa ce am dat o roata jos de pe spate am observat ca ,se misca foarte incet in sus si in jos ca si cum nici nu ar avea telescop,arc.adica am ridicat pur si simplu cu mana de disc in sus si se ridica f usor.este normal asa ceva?/m/am gandit ca toate bataile ar putea veni de la telescop.sunt f confuz.nu stiu ce ar putea sa bata pt ca nu bate tot timpul.bate mai rau cand trec f usor prin gropi.va multumesc anticipat si astept niste raspunsuri.ciao.
VERO CUORE SPORTIVO
Avatar utilizator
ALFA ROMEO
Dead spot
 
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mai 20, 2009 10:40 am
Locatie: DR-TR-SEVERIN
Marca: ALFA ROMEO
Model: 156
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 1999

Re: troncanit spate

Mesajde florinianc » Sam Feb 20, 2010 9:12 pm

Cand ridici cu mana de disc are cursa lunga jocul ala sau doar 2-3 cm? Arcul e intreg? Din ce spui inteleg ca telescopul e varza si arcul probabil rupt..
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: troncanit spate

Mesajde ALFA ROMEO » Sam Feb 20, 2010 9:40 pm

florinianc scrie:Cand ridici cu mana de disc are cursa lunga jocul ala sau doar 2-3 cm? Arcul e intreg? Din ce spui inteleg ca telescopul e varza si arcul probabil rupt..

da are cursa destul de lunga,o sa ma uit din nou sa vad mai bne dar ceva nu suna a bine.partea curioasa e ca, daca ma las pe masina nu se aude nimic,totul se aude numai in mers. :(
VERO CUORE SPORTIVO
Avatar utilizator
ALFA ROMEO
Dead spot
 
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mai 20, 2009 10:40 am
Locatie: DR-TR-SEVERIN
Marca: ALFA ROMEO
Model: 156
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 1999

Re: troncanit spate

Mesajde florinianc » Dum Feb 21, 2010 1:00 pm

Ridic-o pe ceva si uita-te mai bine. Daca ajungi la arc pune mana pe el si trage de el intr-o parte si alta. Nu ar trebui sa il poti misca deloc. De telescop nou ai sigur nevoie, si 2 BUCATI!! Nu e bine sa schimbi doar unul.
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: troncanit spate

Mesajde ALFA ROMEO » Dum Feb 21, 2010 4:11 pm

am ridicat azi masina si partea cu telescopu sau arc rupt cade.dar ce/am observat este ca la lovituri cu podul palmei in aceea bara longitudinala( care leaga caroseria cu roata)bate aceea bucse de sub disc.deci nu aia care este in caroserie,aia de jos.pacat ca nu am o poza.oricum cred ca trebuie neaparat schimbata aceea bucse.se vede rupt acel cauciuc din interior si bratu tinde sa miste si normal ca bate fier pe fier. :x .ar fi 2 una stanga ,una dreapata dar nu stiu ce cod au pt a le comanda.daca m/ati putea ajuta...... :(
am gasit o poza cu bara respectiva ,numai ca mie nu/mi bate aceea bucse care se vede,si cealalta care vine sub disc.mersi
Atasamente
Piese 4.jpg
VERO CUORE SPORTIVO
Avatar utilizator
ALFA ROMEO
Dead spot
 
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mai 20, 2009 10:40 am
Locatie: DR-TR-SEVERIN
Marca: ALFA ROMEO
Model: 156
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 1999


Inapoi la Alfa 156

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori