Anvelope

156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Alfa Romeo 156 (cunoscuta intern ca Tipo 932) a fost produsa intre anii 1997 si 2005 intr-un numar de 680.000 de exemplare, un mare succes pentru Alfa Romeo.

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Joi Mai 26, 2011 5:04 am

s-au mai remediat cateva defectiuni
roata nu mai fuleaza - am avut ghinionul de a pune pe aceeasi roata tot un cauciuc bulit - s-a rezolvat cu roata, deci nu e niciun rulment - din fericire
s-au schimbat bucse stabilizatoare spate (poliuretan) si bielete antirului spate - restul raman momentan asa cum sunt - mai merg. nu sunt chiar praf - momentan nu mai troncane nimic
insa odata cu venirea caldurii s-a adeverit faptul ca nu functioneaza clima - valva de expansiune a fost schimbata si urmeaza radiatorul

din cate imi aduc aminte a mai ramas de rezolvat
- problema cu tremuratul la relanti (pare ca s-a mai imbunatatit putin) - poate asa imi place mie sa cred? :)
- m-a lasat ambreajul si acum nu mai pot sa calc prea tare pedala mea preferata - la peste 150K Km e ceva "normal"
- planetarele - care insa nu sunt o urgenta
- si plasticaraie care scartaie sau sunt sparte, crapate, etc
- plus cateva petice de vopsea - insa asta in 2012

ma indrept spre finalizare cu pasi "repezi" - pe cat permite bugetul
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Dum Iun 05, 2011 4:06 am

radiatorul de la clima schimbat - de doua ori - pana la urma s-a detectat - cuplele de la ventilatoare erau montate invers (intre stangul si dreptul) si astfel alimentarea era inversata - motoarele aveau sensuul gresit - deci bagau caldura de la motor in radiator - atentie mare cand umblati la radiatoare si deconectati ventilatoarele -verificati sensul ventilatoarelor pentru ca e greu de dibuit si nu te duce gandul la ele decat dupa ce nu mai ai ce schimba - e prea simpla rezolvarea ca sa-ti pice fisa
oricum, desi s-a invetit in clima, acum are valva si radiator noi - cel vechi facuse razboiul - cred ca cunoscuse toate bordurile din tara asta :D
clima functioneaza binisor - cum termostatul meu e bulit, cred ca niciodata nu voi fi multumit de o clima auto, insa dupa zilele fara clima acum sunt fericit - nu stiu de cand au fost inversate firele la ventilatoare (caci nu am umblat pe acolo decat acum)

s-a mai descoperit un surub lipsa care are legatura cu tamponul motor din partea de sus a motorului, insa din pacate motarea acestuia nu s-a incheiat cu diparitia tremuratului masinii - s-a diminuat, insa e tot prezent - o sa-mi dea mari batai de cap
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Sam Iul 02, 2011 5:18 am

in sfarsit s-a rezolvat marea problema - tremuratul - ieri am schimbat chitul de ambreaj (adica mihai :) ) si bineinteles ca am avut bafta sa gasim volanta praf - dat fiind ca eram pregatit psihic pentru o astfel de intamplare am inlocuit volnata si BINGO!!!!! masina nu mai tremura - in sfarsit a ajuns la stadiul de masina - merge frumos si rinichii vor sta acolo unde trebuie, nu se vor mai deplasa presum vroia volanta pana acum

noul ambreaj a schimbat masina incredibil (in tandem cu volnata schimbata) - e alta masina acum si desi m-a terminat financiar acum in sfarsit sunt multumit de ea si ii dam mai departe - a fost o epava care functiona, dar dupa investitii seriose a ajuns o masina - si totul multumita lui mihai - multam tare de tot de rabdare si de tot ce ai facut pentru mine si masina mea

a mai ramas sa rezolv cu:
- planetarele -care dupa o inspectie se pare ca mai pot ramane asa fara probleme o perioada - le astept sa apara la dezembrari
- plasticurile din interior si exterior trebuie schimbate (rupte/indoite)
- si nitica vopsea ici si colea unde a mai avut de suferit de-a lungul timpului
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde Leito » Dum Aug 21, 2011 3:20 pm

sal. sunt nou pe aici dar am de vreo 3 ani un alfa 156 2.4jtd 100kw ceea ce reprezinta 136 de cai din anul 98, iar nu de mult timp am akizitionat o alta alfa acelas model cu acelas motor doar ca diferenta e ca asta e din 2004 facelift cu un motor de 2.4jtdm 20v si o fortza de 129kw relativ 175 cai. ce po sa zic despre asemenea masina? simplu.... demon pe roti. cat despre akizitia ta ma bucur sa aud ca esti fericit si ca ti sa indeplinit un vis dar te cam inseli in privinta puterii motorului. pt ca din cate stiu si cunosc alfa romeo modelul tau nu are nici o farianta cu motor de 1.9 si o putere de 17a de cai. doar daca ai scris gresit tu
Leito
Dead spot
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Aug 21, 2011 2:56 pm
Locatie: madrid spania;
Marca: alfa romeo
Model: 156
Motorizare: 2.4jtd
Fabricat: 2004
Nr. de inmatriculare: 7141CRM

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde the red passion » Dum Aug 21, 2011 8:48 pm

Leito scrie:sal. sunt nou pe aici dar am de vreo 3 ani un alfa 156 2.4jtd 100kw ceea ce reprezinta 136 de cai din anul 98, iar nu de mult timp am akizitionat o alta alfa acelas model cu acelas motor doar ca diferenta e ca asta e din 2004 facelift cu un motor de 2.4jtdm 20v si o fortza de 129kw relativ 175 cai. ce po sa zic despre asemenea masina? simplu.... demon pe roti. cat despre akizitia ta ma bucur sa aud ca esti fericit si ca ti sa indeplinit un vis dar te cam inseli in privinta puterii motorului. pt ca din cate stiu si cunosc alfa romeo modelul tau nu are nici o farianta cu motor de 1.9 si o putere de 17a de cai. doar daca ai scris gresit tu


Salut! Apropo...nu se inseala(ti-ai gasit si cine :lol: )tu nu ai auzit de chiptuning / resoftari / remapari / cresteri de putere?In rest bun venit pe forum :)
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde Leito » Lun Aug 22, 2011 9:58 pm

hm. daca la alfa ta cu motor de 1.9 ai pus chiptuning, intrebarea mea e: cu cat a urcat consumul?? la prima mea alfa am avut motor de 2.4 si am facut un reprogramare a softului si am adauga cam 25% din puterea initiala. sincer am fost foarte multumit pt ca pe autostrada la un mers normal de 120/h consumul a scazud semnificativ dar atunci cand urcam spre 180-200 cunsumul a crescut drastic fata de cunsumul initial, asa ca daca iti place sa calci pedala pana in podea nu prea recomand nici un fel de modificare!!!! crezi ca ingineri de la alfa nu au incercat si ei. stiu ei mai bine dece masina ta e mai bine sa aiba 140-150 cp si nu 170
Leito
Dead spot
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Aug 21, 2011 2:56 pm
Locatie: madrid spania;
Marca: alfa romeo
Model: 156
Motorizare: 2.4jtd
Fabricat: 2004
Nr. de inmatriculare: 7141CRM

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Mar Aug 23, 2011 6:21 am

sunt de acord ca e mai sanatos sa o lasi la 140 (ca in fabrica) insa prefer nititca putere in plus
conusmul e relativ ok pentru o alfa diesel
oras ~10l per 100 km
afara - 7-8l per 100 km
autostrada regim 140-160 km/h - 7l per 100 km
autostrada 180-210 - 8l per 100 km
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Mar Sep 27, 2011 5:54 am

intre timp am mai schimbat si franele pe spate - discuri, placute, garniturile de la piston
inca am probleme cu aerul conditionat care nu functioneaza decat la viteze mari - probabil nu se raceste freonul cum trebuie si posibil sa fie infundate lamelele de la radiatorul de apa - altceva nu-mi trece prin cap ca ar putea fi - insa din fericire nu mai e necesar perioada asta asa ca las investigatiile si posibile schimbari de piese pentru primavara

in rest sunt multumit de masina dupa atata amar de vreme si piese noi - luna viitoare mai schimb plasticurile rupte si mai raman doar cu planetarele de rezolvat - poate dupa aia am si eu parte de o pauza de cheltuit bani cu piesele si bag mai multa motorina
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde bh00ooo » Mar Sep 27, 2011 6:38 pm

E puscat tot radiatorul de apa, nu sunt infundate lamelele. 5 bulioane la primavara.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Mie Sep 28, 2011 5:44 am

sincer sper sa fie asa si sa am si eu aer la vara - la cat m-a costat masina asta 5 bulioane ii fericire :)
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Dum Mar 04, 2012 6:11 am

retrospectiva:
am schimbat deja prea multe la masina... am luat o masina" ingrijita si intretinuta", insa deja prea multe s-au dovedit a fi praf... am ajuns la 2500 de EUR... se numeste "teapa"... multumiri vanzatorului ca mi-a oferit ocazia de a cheltui o suma frumusica... si inca mai este de cheltuit, insa a mai ramas putin

masina e aproape gata (la cate am schimbat e aproape noua :bouaaaaah: )
oricum, recomandarea e sa luati din Germania.... acum sunt la 9000 de EUR in total (acizitie + reparatii initiale)
dacaluam cu 5000 din Germanaia si plateam taxa de 4000 ieseam tot aici

sper sa-mi fie invatatura de minte si data viitoare sa ma indrept spre o masina din Germania
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde StanPatzitW » Lun Mar 05, 2012 10:07 am

Scump ...extrem de scump. Problema cu Germania ii ca si acolo poti sa dai de o masina " ingrijita si intretinuta" si cand ajungi acasa sa te goleasca la buzunare. Cred ca tine de cat de chitibusar esti (nu te lasi pradat de sentimente si o verifici la sange) dar si de noroc.
Vreau sa zic FELICITARI pentru ca ai rezistat pana la suma asta ( pentru ca nu ai renuntat ) si acum...in conditile astea nu cred ca trebuie sa te mai gandesti la masini din Germania pentru ca ai o masina pentru urmatorii cativa ani buni.
Trece ALFELE-n zare... Eu ma uit, ele dispare...

www.alfaamore.ro/forum/gagica-16v-150-t813.html
Avatar utilizator
StanPatzitW
4th gear
 
Mesaje: 544
Membru din: Dum Noi 01, 2009 8:37 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: GT 150CP
Motorizare: 1.9 JTD 16
Fabricat: 2005
Nr. de inmatriculare: AB 31 MOB

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde florinianc » Dum Mar 11, 2012 12:02 am

Sper sa invete si altii din patania ta si sa nu mai aleaga cu inima cand e vorba de luat o masina, indiferent de marca. Iar faptul ca luam o masina de la un coleg de forum nu inseamna neaparat ca acel coleg e o persoana de incredere.
Avatar utilizator
florinianc
3rd gear
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 22, 2008 5:10 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Opel
Model: Vectra B2
Motorizare: 1,6
Fabricat: nov2001
Nr. de inmatriculare: CJ 11 VHE

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Sam Aug 25, 2012 2:31 pm

am cam abandonat topicul dar dat fiind ca in curand masina va fi aproape noua va mai impartasesc cateva:
- clima functioneaza brici - ventilatorul baga aer cald de la motor in loc sa traga de afara... dupa ce a mai mers defectuos o perioada si-a dat drumul si acum e gheata
- schimbat rulment spate si planetara dreapta.. urmeaza si stanga cand se betegeste de tot
schimbat caseta directie si pompa ...
- urmeaza volnata noua si paote scap de tremurici de tot... cea anterioara a fost second - nu puneti volnate second - loteria e prea riscanta
- bara stabilizatoare noua de asemenea urmeaza schimbata - bucsile de poliuretan sunt praf - dupa 15000 troncane deja - nu recomand

total cam 3500 de oito checltuiti - tin sa-i multumesc lui Istvan din nou, nu voi pierde niciodata ocazia ca mi-a dat posibilitatea sa-mi chetuiesc banii cu aceasta masina - insa nu mai am alta varianta... in curand voi avea alfa noua - ca din fabrica :)

merci mult Istvan - *******************************
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde tinty » Sam Aug 25, 2012 3:06 pm

mani, vorbeste cu graffi ca a gasit el ceva kit de conversie (volanta cu masa simpla + kit ambreiaj cu arcuri pe disc) sport; vine din anglia, pretul e undeva la 500 lire, plus/minus ceva, cu transport inclus; mai multe detalii nu stiu, graffi te poate ajuta;

sper ca ti-am fost de folos, spor la mesterit ;)
Ford Mondeo 2006 2.0 TDCI 130 CP - cumparata 10.2011 CJ 14 GKU
Alfa Romeo 156 2002 1.9 JTD 115 CP - cumparata 01.2012 CJ 56 TNT
Avatar utilizator
tinty
2nd gear
 
Mesaje: 127
Membru din: Joi Ian 26, 2012 10:12 pm
Locatie: cluj napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.9 JTD
Fabricat: iun. 2002
Nr. de inmatriculare: CJ 56 TNT

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde Xti » Sam Aug 25, 2012 11:43 pm

mani_mic scrie:am cam abandonat topicul dar dat fiind ca in curand masina va fi aproape noua va mai impartasesc cateva:
- clima functioneaza brici - ventilatorul baga aer cald de la motor in loc sa traga de afara... dupa ce a mai mers defectuos o perioada si-a dat drumul si acum e gheata
- schimbat rulment spate si planetara dreapta.. urmeaza si stanga cand se betegeste de tot
schimbat caseta directie si pompa ...
- urmeaza volnata noua si paote scap de tremurici de tot... cea anterioara a fost second - nu puneti volnate second - loteria e prea riscanta
- bara stabilizatoare noua de asemenea urmeaza schimbata - bucsile de poliuretan sunt praf - dupa 15000 troncane deja - nu recomand

total cam 3500 de oito checltuiti - tin sa-i multumesc lui Istvan din nou, nu voi pierde niciodata ocazia ca mi-a dat posibilitatea sa-mi chetuiesc banii cu aceasta masina - insa nu mai am alta varianta... in curand voi avea alfa noua - ca din fabrica :)

merci mult Istvan - *******************************


Ce marca erau buc(s)ile PU? Ms
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Dum Aug 26, 2012 6:48 am

tinty - volanta o am deja... deci nu mai conteaza.... insa e de retinut ... merci
xti - alea poloneze - strongflex
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde Xti » Dum Aug 26, 2012 11:11 am

Aha... n-am incercat. Eu am pus Powerflex (UK) si m-am udat cand am vazut ce-ai scris initial, de-aia intrebasem.
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Dum Aug 26, 2012 1:46 pm

am strongflex si pe spate si pe fata si troncane ambele... va urma candva si spatele schimbat cu bara cu tot...
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: 156, 1.9 mJTD - un vis devenit realitate

Mesajde mani_mic » Dum Oct 27, 2013 7:12 am

ultimele noutati - masina a fost implicata intr-un accident si istoria ei se opreste aici!!! nu va mai circula pe drumurile patriei...
masina e dauna totala... dupa rezolvarea dosarului cu RCA (cu care ma cert momentan) va intra probabil la dezmembrare
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Alfa 156

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron