Anvelope

Alfa 156.My Alfa 156 :)

Alfa Romeo 156 (cunoscuta intern ca Tipo 932) a fost produsa intre anii 1997 si 2005 intr-un numar de 680.000 de exemplare, un mare succes pentru Alfa Romeo.

Re: Alfa 156.My Alfa 156 :)

Mesajde EvilTMy » Mie Feb 29, 2012 12:02 am

Astazi,prea multe nu ar fi de zis...Spre sfarsitul zilei am intrat in posesia unei copii a suplimentarii pieselor necesare pt reparatie.
Asadar,mai e nevoie de:

1.Deflector aer radiator-inlocuit
2.Far stang(o sa fortez un pic si o sa cer unul de GTA fara lupa)-inlocuit
3.Traversa verticala sustinere spoiler-reparat
4.Polistirenul din spatele spoilerului-inlocuit (bula ala de la asig zicea ca o sa il lipeasca ei cumva in service)

In mare sunt multumit,ar mai ramane cateva probleme...
-grila din stanga scudetto-cleme rupte
-prag real-de revopsit
-capac roata-fisurat,deci trebuie inlocuit
-oglina data peste cap-inlocuit

Una peste alta,maine o sa trebuiasca in urma a doua intalniri,una cu cei din service si alta cu inspectorul,pe ce varianta o sa merg.
Regie sau reparatie in service.Sper sa imi faca o calculatie ok si sa fiu capabil sa imi procur piesele necesare si sa imi ramana si de o revopsire in conditii bune a partilor afectate.

Stay tuned.
Atasamente
IMAG0015.jpg
2001 Alfa Romeo 156 1.6 TS "ANGELina"
Avatar utilizator
EvilTMy
Membru legitimat
 
Mesaje: 413
Membru din: Vin Noi 28, 2008 4:50 pm
Locatie: Timisoara/Tg-Jiu
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 2001
Nr. de inmatriculare: GJ 12 ATM

Re: Alfa 156.My Alfa 156 :)

Mesajde EvilTMy » Vin Mar 23, 2012 6:59 pm

Update-uri...

Dupa o tona de nervi si telefoane,baietii de la euroins s-au gandit ei asa sa imi faca o oferta pt regie proprie.oferta care m-a socat...4300lei.Le-am comunicat verbal sa recalculeze totul pt ca probabil au comis o eroare pe undeva...Trec iarasi cateva zile,m-au tot amanat,ce sa mai,marlanie tipic romaneasca.

Astazi,intr-un final,ma prezint la sediul lor,cu o hartie in mana,continutul il gasiti mai jos(Sper sa fie folositoare si altora...):


Domnule Director,



Ma numesc Tomescu Alin Constantin,domiciliat in xxxxxxxx,posesor al CI seriaxx nr xx,CNP xxxxxxx.
In urma accidentului produs de asiguratul dvs.RCA,Petrut Alina,din data de 24.02.2012,in calitate de pagubit,mi s-a deschis dosarul de dauna nr xxxx,in data de 27.02.2012.
Dupa completarea dosarului am cerut inspectorului de dauna sa imi faca un calcul pentru a fi despagubit in regie proprie.La completarea dosarului,la cererea inspectorului de daune,am depus o calculatie pentru a stabili suma aproximativa de despagubire,calculatie facuta de catre un service autorizat(si agreat de catre firma dvs),conform programului Audatex implementat,acceptat si folosit de majoritatea societatilor de asigurare,daca nu chiar de toate.Calculatia oferita de catre S.C. AUTOEUROPA S.R.L. A fost de 11 181,63 lei(111 181 630 lei vechi).Ultimul document cerut pentru completarea dosarului de dauna a fost depus acum mai bine de 2 saptamani.
La cateva zile dupa aceasta,mi-a fost oferit un raspuns,verbal,care va spun sincer ca m-a uimit,la modul negativ.Mi s-a comunicat ca suma maxima ce urmeaza sa o primesc este nici mai mult nici mai putin de 4300 lei(43 000 000 lei vechi).Spun a m-a uimit deoarece doua din piesele avariate(bara fta si prag stang)valoreaza pe varianta aftermarket,nicidecum pe original,4025lei(40 250 000lei vechi).Mentionez ca pentru aceste 2 piese,de tuning,am atasat la dosar copie dupa factura si chitanta,putand,la cerere sa va pun la dispozitie in orice moment si originalul.Facand un simplu calcul de 3 simple,o sa realizati si dvs,ca suma ce mi-a fost oferita reprezinta aproximativ 38.45% ,adica nici macar 50% din valoarea totala a devizului oferit de catre firma mentionata mai sus,un deviz de altfel de bun simt,stiind faptul ca piesele din Audatex au un adaos comercial undeva in jur de 10%.
Avand in vedere toate aceste aspecte va cer recalcularea cuantumului despagubire conform art. 50 pct. 3 ("Cuantumul pagubei la vehicule este egal cu costul reparatiilor partilor componente sau ale pieselor avariate ori cu costul de inlocuire a acestora, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum si cele de demontare si montare aferente reparatiilor si inlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor produse prin respectivul accident de vehicul, stabilite la preturile practicate de unitatile de specialitate, la care se adauga cheltuielile de transport ale vehiculului, precum si cele efectuate pentru limitarea pagubelor, dovedite cu documente justificative, potrivit art. 55. Prin unitati de specialitate se intelege persoanele juridice legal autorizate, care au in obiectul lor de activitate comercializarea de vehicule, parti componente, piese inlocuitoare si a materialelor pentru acestea, cu exceptia celor in regim de consignatie, si/sau executarea de lucrari de intretinere si reparatie la vehicule") si tinand cont de prevederile art nr. 50 punctul 7 , care spune ca ("Preturile partilor componente, ale pieselor inlocuitoare noi si ale materialelor sunt cele practicate de unitatile de specialitate" )si ale articolului nr. 47 din acelasi ordin ("La stabilirea despagubirii, in cazul avarierii sau al distrugerii bunurilor, se iau ca baza de calcul pretentiile formulate de persoanele pagubite, tinand cont de prevederile legale privind acoperirea cuantumului pagubelor aduse bunurilor, fara a se depasi valoarea acestora din momentul producerii accidentului si nici limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA"). Din aceste articole am dedus ca preturile nu pot fi nici mai mari (conform art 50 pct. 10), dar nici mai mici (conform art 50 pct. 7) decat cele practicate de unitatile de specialitate.

In acelasi timp va solicit si o copie dupa prima calculatie conform careia cuantumul despagubirii de care trebuie sa beneficiez se situeaza in jurul sumei de 4300lei, suma pe care o consider o jignire si o discriminare fata de persoanele care aleg sa-si repare autoturismele in service, eu avand acelasi drept la despagubire (mai putin TVA- ul) ca si celelalte persoane amintite anterior si drept urmare daca nu mi se despagubeste intreaga suma pe care legal sunt indreptatit sa o primesc imi rezerv dreptul de a reclama la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor si de a actiona in instanta Societatea de Asigurare Euroins pe care o reprezentati avand ca temei legal Art 37, (Daca asiguratorul RCA nu isi indeplineste obligatiile in termenul prevazut la art. 36 sau si le indeplineste defectuos, inclusiv daca diminueaza nejustificat despagubirea, la suma de despagubire cuvenita, care se plateste de asigurator, se aplica o penalizare de 0,1%, calculata pentru fiecare zi intarziere).

In speranta ca imi vor fi respectate drepturile, va multumesc.


DATA , SEMNATURA,



Asadar,am lasat cererea,si in vreo 2 ore suna telefonul...Daca atunci cand mi s-a comunicat prima suma,cea de 4300 lei inspectorul a subliniat ca ala e maximul ce ei il pot oferi,acum se pare ca s-a putut ceva mai mult...Adica 5500lei,o crestere de aprox 10,72%,ajungand astfel la 49,80% din devizul service-ului.
Dupa ce mi-a spus noua suma,omu a insistat sa il accept,ca de nu o sa trimita dosarul mai departe la analizat,in Bucuresti...
Sincer,nu sunt multumit nici acum,eu sper sa scot un 7000 din toata nebunia asta,in zilele ce urmeaza voi decide ce si cum voi face.
2001 Alfa Romeo 156 1.6 TS "ANGELina"
Avatar utilizator
EvilTMy
Membru legitimat
 
Mesaje: 413
Membru din: Vin Noi 28, 2008 4:50 pm
Locatie: Timisoara/Tg-Jiu
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 2001
Nr. de inmatriculare: GJ 12 ATM

Re: Alfa 156.My Alfa 156 :)

Mesajde treger_felix » Mar Mar 27, 2012 7:37 am

Nu stiu de ce te complici, pregateste un mail pt tov director in care rescrii si atasezi toate documentele si sumele oferite, precizand la final ca acelasi mail va fi trimis si la CSA. Daca nici atunci nu se dumireste treaba il trimiti la CSA. Ti-au dat formula de calcul a sumei?
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

Re: Alfa 156.My Alfa 156 :)

Mesajde Julianron » Lun Iun 10, 2013 1:43 pm

Foarte frumos felicitari!!
Avatar utilizator
Julianron
Reverse
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 15, 2013 1:51 pm
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.0 TS
Fabricat: feb 2004

Anterior

Inapoi la Alfa 156

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron