Anvelope

Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Alfa Romeo 156 (cunoscuta intern ca Tipo 932) a fost produsa intre anii 1997 si 2005 intr-un numar de 680.000 de exemplare, un mare succes pentru Alfa Romeo.

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Mar Oct 27, 2009 8:30 pm

@ branconier: Pe mine ma interesa sa vad cum arata montat un fltru sport...la primul schimb de filtru trebuie sa schimb si stiuba aia de plastic...Zafira este ex masina mea,actuala a lui red passion jr ;) ...un posibil cambio in primavara cu o AR :) ...este un 1.9 DTL 16V 101 CP are 110mii km...o masina super comoda.
PS:ce inseamna L???nu stiu,nu am reusit sa aflu...adevarul ca nici nu m-a interesat prea mult...( apropo...este urmasa lui 159...sti tu ;) )
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Mar Noi 03, 2009 2:28 pm

Ragazzi nu a-ti schimbat cutia filtrului de aer originala cu o alta?Nu de alta dar parca nu as da 150 coco pe una originala daca as avea variante mai OK si mai practice :( Hai ca este alfa ce reprezinta clubul alfaamore in vest in zeci de VS-uri ;) Si este tare ...a dat si da teza la multe marci tari incluse si mai noile modele AR ;)
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde triesse » Sam Noi 07, 2009 11:16 pm

Daca tot vrei sa scoti cutia originala...pune in locul ei o BMC-CDA. ;)
Alfa156 1.8
I don´t drive fast,I fly low!
triesse
1st gear
 
Mesaje: 89
Membru din: Lun Dec 01, 2008 10:01 pm
Locatie: Deutschland
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.8TS
Fabricat: 1998

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Lun Dec 07, 2009 6:44 pm

Niste poze mai vechi.
Atasamente
IMG_3800.JPG
IMG_3804.JPG
IMG_3805.JPG
IMG_3799.JPG
IMG_3809.JPG
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Mar Ian 04, 2011 10:07 pm

Am reusit si eu sa-mi schimb furtunul de la intercooler,furtun plimbat in porbagaj vreo 6 luni :lol: schimbat uleiul /filtru si filtrul motorina,dar cea mai importanta si "complicata "reparatie a constat in stingerea becului airbag :( in rest totul ok ,acum astept sa-mi vina in prima faza noile faruri negre cu lupa si led-uri pozitie.
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde leotm » Mie Ian 05, 2011 12:09 am

the red passion scrie:Merci!.... Per forza....a trebuit sa-i pun husa pe volan :lol: ,lucram intr-un anume loc si eram mereu murdar pe miini....vopsele,uleiuri etc.a trebuit sa-l protejez cumva,era pacat sa-l distrug.Pe roti e scis cu un soi de marker special pentru gume si in realitate arata divers de foto.Despre faruri.........va trebui sa fac ceva si asta f.urgent,ce anume ramine de vazut.Deocamdata am fost sa vad (preturi,modele,etc) spoilerele,eleroanele,stopuri transparente,bara dumi,suspensi sportive si cam tot ce as vrea sa inlocuiesc pe masina,dar cum am mai spus toate la timpul lor si in urma discutilor cu restul colegilor :D

daca stai prin italia de ce nu incerci sa dai si tu o tura pe la magazinele Bep's sunt niste magazine specializate pe tunning auto si moto cred ca acolo ti-ai gasii ceea ce vrei ti-am adaugat aici si site-ul ca sa vezi unde au locatile http://www.beps.it/,bafta la cumparaturi
Avatar utilizator
leotm
Dead spot
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Dec 12, 2010 10:32 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 1997
Nr. de inmatriculare: TM-78-LEO

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Mie Ian 05, 2011 10:04 am

@ leotm grazie ptr. link...eu am gasit sursa cea mai ok:Tuning House
Deci dupa mii de injuraturi si nevi consumati(atunci cand a trebuit sa circul pe timp de noapte)m-am hotarat sa iau masuri drastice,deci in prima faza optez pentru urmatoarele...restul pe parcurs:
1.Fanali anteriori Alfa Romeo 156 Ottica luci diurne black
€.288.00
Applicabile: 97->03
Variante: nero
Ottica luci diurne
egolazione elettrica
Imagine

2.Alfa Romeo 156 SPOILER POSTERIORE... €.178.80
Modello: THH769
Prodotto da: Lester
Imagine
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Mie Ian 05, 2011 10:32 am

Niste foto din iarna trecuta cand pentru cateva ore a vazut si alfa mea zapada pentru prima oara in viata ei...chestia cu zapada...se intampla foarte rar aici,uni spun ca ultima a fost acum vreo 20 de ani :(
Atasamente
IMG_3844.JPG
IMG_3849-1.JPG
IMG_3842.JPG
IMG_3845.JPG
IMG_3846.JPG
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde graffi80 » Joi Ian 06, 2011 11:09 am

Eleronul acela de la Lester in combinatie cu farurile cu leduri ( un pic Audi) cere un tuning exterior radical.... gen AR 156 de curse DTM ... din vremurile bune ale lui Alfa si Autodelta ....
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Vin Ian 21, 2011 11:03 pm

graffi80 scrie:Eleronul acela de la Lester in combinatie cu farurile cu leduri ( un pic Audi) cere un tuning exterior radical.... gen AR 156 de curse DTM ... din vremurile bune ale lui Alfa si Autodelta ....


Farurile sunt doar inceputul unui tuning exterior.
Am optat ptr.acel tip de eleron dupa ce am vazut cam toate modelele montate pe 156,care cum arata.Farurile acelea cu tot cu xenon,sincer,nu am habar cat de bine vor lumina,dar de schimbat trebuie sa le schimb...mi-sa albit barba de nervi si injuraturi in timpul deplasarilor nocturne,sunt 2 ani de cand ma chinui cu cele actuale.Pana acum nu prea m-a interesat sa fac nimic la masina:lipsa de timp,comoditate,lene,m-am tot gandit sa schimb modelul ,uneori chiar si marca,dar intr-un final am renuntat vazand cum se nasoleste din ce in ce mai mult treaba...deci cum va arata in final,asa va arata,asta este :)
PS:Sti tu graffi ...chestia cu inscriptionatul gumelor...in foto e una si pe viu e alta ;)
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Joi Oct 27, 2011 9:18 pm

Da...nu am mai cumparat nici un far ciudat,m-a rezolvat branconier cu un set de faruri gta style,Alex_Alfa cu un remap (145CP) si mihai cu mai multe chestiuni inclusiv filtrul de aer,filtru care nu l-am mai schimbat de vreo doi ani si ceva(fara sa mai schimb istorica si legendara cutie,in care sta bagat)...Asadar va prezint noul lock Evil Dark,cu o noua privire ce va deveni mai agera,dupa montarea unui kit xenon.Am gasit si rezolvarea problemei geamurilor de la faruri...vor fi mai noi decat au fost cand au iesit din fabrica,printr-o simpla polishare urmata de o lacuire cu un lac special.Urmeaza un set de clapacioace marca Bridgestone Potenza RE 040 205/55 R16 91V BSW ** sau Bridgestone Turanza ER 300 205/55 R16 91V ** si un spoiler.Restul la anul...schimbat distributia,remediate impunsaturile si vopseaua.

ImagineImagineImagine
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde graffi80 » Joi Oct 27, 2011 10:17 pm

Arata superb cu farurile astea ... ;)
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Mie Noi 02, 2011 9:33 pm

Grazie graffi :)
Ieri seara am facut un mic reglaj la faruri,dar in timp ce tot miscam masina sa o asez in fata unui gard ,am auzit un zgomot metalic.Acest zgomot se aude doar in momentul cand dau sa plec fff usor din loc,deci cand ridic pedala de ambreaj un pic si da sa plece masina.Zgomotul seamana cu acela provocat de o tabla care loveste ceva,se aude doar din cauza vibratilor mai mari care apar din cauza acceleratiei usoare.Am incercat si astazi vreo jumatate de ora sa localizez zgomotul,dar nu pot nici cum,nu se aude tare si dureaza doar cateva secunde...initial am avut senzatia ca vine din spate de pe la toba,iar ulterior ca vine din fata,de pe la motor.Ma gandesc sa nu fie garnitura dintre catalizator si caroserie,asa numita silent block,uzata si sa loveasca usor in caroserie.Zgomotul respectiv se aude doar cateva secunde,pana urca un pic acceleratia...am incercat si plecare fara acceleratie de s-a oprit motorul,in speranta ca poate asa se va auzi mai tare,dar nimic.Ce naiba ar mai putea fi? :?
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde mihai65 » Joi Noi 03, 2011 5:46 am

the red passion scrie:Grazie graffi :)
Ieri seara am facut un mic reglaj la faruri,dar in timp ce tot miscam masina sa o asez in fata unui gard ,am auzit un zgomot metalic.Acest zgomot se aude doar in momentul cand dau sa plec fff usor din loc,deci cand ridic pedala de ambreaj un pic si da sa plece masina.Zgomotul seamana cu acela provocat de o tabla care loveste ceva,se aude doar din cauza vibratilor mai mari care apar din cauza acceleratiei usoare.Am incercat si astazi vreo jumatate de ora sa localizez zgomotul,dar nu pot nici cum,nu se aude tare si dureaza doar cateva secunde...initial am avut senzatia ca vine din spate de pe la toba,iar ulterior ca vine din fata,de pe la motor.Ma gandesc sa nu fie garnitura dintre catalizator si caroserie,asa numita silent block,uzata si sa loveasca usor in caroserie.Zgomotul respectiv se aude doar cateva secunde,pana urca un pic acceleratia...am incercat si plecare fara acceleratie de s-a oprit motorul,in speranta ca poate asa se va auzi mai tare,dar nimic.Ce naiba ar mai putea fi? :?

Poate ca ai lovit gardul :P
Lasand gluma la o parte ,unu la mana tu nu ai catalizator pe masina,doi la mana nu prea are treaba plecatul de pe loc cu esapamentul.
Scenariul cel mai sumbru ar fi sa se auda cloncanitul de la volanta ,sa ai un joc mai mare decit normal intre cele doua compomente ale volantei.
Eu unul, cind ai fost la mine nu am auzit nimic suspect la motor.
Avatar utilizator
mihai65
Presedinte AlfaAmore Romania
 
Mesaje: 161
Membru din: Mar Sep 23, 2008 4:25 am
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 156,33
Motorizare: diverse
Fabricat: 1989-2004

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Lun Noi 07, 2011 10:52 pm

Ha.ha.ha...tare naspa e sa gandesti negativ,prapastios si sa intri la idei aiurea :lol: ce credeti ca balanganea?Faimoasa lopatica Linemann,o lopatica de infanterist cu coada rabatabila,ce o tin permanent in porbagaj,ea era vinovata pentru acel zgomot greu de localizat.
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde unu_nasol » Mie Noi 09, 2011 7:42 pm

:))
eu vroiam sa zic ca e ceva suport de la esapament ... motorul nu scoate sunete metalice ... :P
AR 1.8 TS - 2001 - 123.000KM - 140CP
Avatar utilizator
unu_nasol
Membru legitimat
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Sep 29, 2008 8:51 am
Locatie: cluj-napoca
Marca: alfa romeo
Model: 156
Motorizare: 1,8 TS
Fabricat: 2001
Nr. de inmatriculare: CJ-14-VVV

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Dum Noi 20, 2011 11:33 am

Timp de trei seri in care masina a mers la relanti cam o ora pe seara,am ajuns la concluzia ca trebuiesc schimbate farurile, cred ca au alta constructie si nu e suficient sa le reglezi.Dupa prima seara de reglaje,am dat vina pe becul din farul dr,asa ca le-am schimbat pe toate sa fiu sigur,dar si asa bat mult in stg. invers de cum ar trebui.Pana si dupa cum functioneaza reglajele se intelege ca sunt de pe o masina cu volan pe dreapta.Ma gandesc sa incerc astazi o alta varianta sa vad daca functioneaza,nu de alta dar acum ii termin pe cei ce vin din fata.Eu unul vad strada mai mult decat OK cu becurile astea speciale,chiar am fost intrebat daca am xenon. :lol:
Apropo de zanganitul de tabla pe care il auzeam...a aparut din nou???acum am vad ca se aude si cand stau pe loc si misc doar un pic de volan stg./dr.nu doar atunci cand o deplasez f.usor fata/spate.Zanganitul acela de tabla care apare in conditile de mai sus,cum spune si Oreste,si eu cred ca tot de pe la evacuare vine,din alta parte nu are de unde sa fie.
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Dum Noi 20, 2011 2:48 pm

Am verificat... sunt RHD (right hand drive)...asadar,sa le pot transforma trebuie vazut mecanismul din intrior,schimbata oglinda si in final polisarea...prea mult pentru mine,mai bine le arunc la gunoi asa cum am aruncat toate rahaturile cumparate sh de pe forum,provenite din cotete de alfe aduse din Anglia si imi iau (cum de altfel este politica mea,dar de care,ca am fost un imbecil,nu am tinut seama...adica,dau un ban si stau in fata) noi,negre si cu lupa,cele aflate in foto de mai sus...Deci care aveti de gand sa va cumparati faruri sh din dezmembrari de junghiuri alfa romeo made in UK ...beliti bine ochii ca altfel beliti organul :lol:
Salut si un sfarsit de an OK...
Schema

LHD = ___/---- (left hand drive)

RHD = ----\____ (right hand drive)

""Basically do NOT get RHD headlights if you live in a LHD country. The flare or step will be on the wrong side glaring at oncoming drivers causing very dangerous driving conditions".
Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde the red passion » Vin Feb 10, 2012 6:20 pm

La mia 156 sotto neve!!! a stat inzapezita doar o jumatate de zi,in urma ninsorii istorice cazute pe aici,prima din ultimii 60 de ani :lol:

Alfista fino alla morte!:drak: Il cuore ha sempre ragione!
Avatar utilizator
the red passion
Top gear
 
Mesaje: 2072
Membru din: Dum Dec 07, 2008 8:04 pm
Locatie: Italy
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 1.9 jtd
Motorizare: 145 cp
Fabricat: Octombrie 2003

Re: Alfa 156 1.9 jtd "the red passion"

Mesajde treger_felix » Joi Mar 01, 2012 6:15 pm

Ehe, Eugene, asta e zapada? Sa fi vazut tu ce zapada a tras pe aici. prin parcarea fabricii, spoilerul meu era pe post de plug de zapada, m-am trezit ca nu mai puteam inainta atat am strans in fata mea.
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Alfa 156

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori