Anvelope

The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Alfa Romeo 156 (cunoscuta intern ca Tipo 932) a fost produsa intre anii 1997 si 2005 intr-un numar de 680.000 de exemplare, un mare succes pentru Alfa Romeo.

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde mani_mic » Joi Apr 28, 2011 4:57 am

inca o mai ai si deja ti-e dor ? :) las' ca trece
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde StanPatzitW » Joi Apr 28, 2011 7:52 pm

Si o sa pastrezi si 02... sau te gandesti la vanzare?
Trece ALFELE-n zare... Eu ma uit, ele dispare...

www.alfaamore.ro/forum/gagica-16v-150-t813.html
Avatar utilizator
StanPatzitW
4th gear
 
Mesaje: 544
Membru din: Dum Noi 01, 2009 8:37 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: GT 150CP
Motorizare: 1.9 JTD 16
Fabricat: 2005
Nr. de inmatriculare: AB 31 MOB

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde Turgon » Vin Apr 29, 2011 10:54 am

Daca te referi la 147... nu, nu o voi pastra. :(
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde StanPatzitW » Mie Mai 04, 2011 1:16 pm

si cam care ar fi pretul cerut pt ea?
Trece ALFELE-n zare... Eu ma uit, ele dispare...

www.alfaamore.ro/forum/gagica-16v-150-t813.html
Avatar utilizator
StanPatzitW
4th gear
 
Mesaje: 544
Membru din: Dum Noi 01, 2009 8:37 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: GT 150CP
Motorizare: 1.9 JTD 16
Fabricat: 2005
Nr. de inmatriculare: AB 31 MOB

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde Turgon » Joi Mai 05, 2011 12:44 am

Voi posta un anunt la momentul potrivit. Unele lucruri nu imi sunt sigure inca...
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde leotm » Vin Mai 20, 2011 11:33 pm

Jos palaria,frumoasa foc bestia sa ai parte de ea si ea de tine,multi km fara nici cea mai mica problema,
Avatar utilizator
leotm
Dead spot
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Dec 12, 2010 10:32 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 1997
Nr. de inmatriculare: TM-78-LEO

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde Turgon » Vin Iul 01, 2011 12:03 am

O data rezolvate aprox. toate problemele cu care venise masina la mine dar si unele descoperite pe parcurs, am zis ca ar fi cazul sa mai aduc la zi topicul acesta.
Astfel au fost schimbate cele mentionate de ex-ul sau constatate de la primele contacte.
- amortizoare fata
- toate bratele fata
- bucse bara stabilizatoare + bielete anti-ruliu
- curea + role accesorii
- placute frana fata

Toate schimbate de acelasi bun prieten, Mihai.
Doua probleme descoperite ulterior, insa, ne-au dat batai serioase de cap. Desi, ex-ul le mentionase (una chiar a pus ca a fost rezolvata - niste nesimtire nu putea lipsi...), nu le-am luat in serios decat dupa vreo 2 luni de la achizitie.
1. Scurgere destul de serioasa a lichidului de servo printr-o fisura de 4-5 mm a unei conducte.Concret, in vreo 50 de km ramaneam fara lichid de servo. Din cauza barei de rigidizare, prezenta chiar deasupra vasului pt lichidul de servo, chiar si completarea era ceva dificil. La constatare, am descoperit ca nu e singura fisura, dar e cea mai mare. Ce s-a intamplat a fost ca, pentru o improvizatie facuta la sistemul de xenoane s-a renuntat la rolul unei cleme de fixare a conductele pentru a lega niscai cabluri de ea. Rezultatul a fost o fixare proasta a conductelor iar una din ele a avut contacte serioase cu un tampon al motorului. La cum arata teava in zona aceea, ma mir ca mai poate circula lichid pe acolo. Momentan, s-a facut mai degraba o peticire, dar pierderea nu mai e decat infima. Ulterior, insa, va urma fie sudata fie inlocuita cu una noua.
Apropos, Mihai, am vazut azi la munca conducte de servo de Volvo cu aceea cupla cu un simplu butonas, super lejer de scos... La Alfe, totul tre sa fie mai complicat... :x
2. Climatizare nefunctionala. E, aici deja vorbim de nesimtire si de teapa. La telefon, tipul mi-a spus ca e vorba de ceva rezistenta si ca, daca sunt hotarat sa o iau, rezolva problema pana vin dupa ea. L-am crezut pe cuvant... Mare greseala!
Din start, nenea cu freonul mi-a spus ca al ei compresor e in moarte cerebrala. Drept urmare, mers la Arad, luat unul din dezmembrari si intors plin de speranta. Desarta... Compresorul cel "nou" baga dar undeva exista un blocaj. Din experienta destul de proaspata a lui Mircea, Mihai a zis sa cercetam valva de expansiune de sub bord. Nu iti trebuie mare experineta in mecanica ca sa realizezi ca unele din suruburile care trebuiesc desfacute acolo sunt printre cele mai dificil de desfacut ever... :x
Valva desfacuta arata ca jucaria unui copil de pe plaja... plina de ceva gen nisip. A fost curatata cum nu s-a putut mai bine, montata la loc si pompat freon in instalatie. Pentru 5 minute, am simtit racoarea binefacatoare a aerul conditionat... Apoi, chix! Dupa cateva zile, desfacand aceeasi valva tampita, am constatat aceeasi mizerie, chiar daca mai putina. Curatat din nou. Schimbat si radiator clima pentru ca era fisurat si, IN SFARSIT, clima mergea si nu se mai oprea! :P
Daca tot a fost bara data jos, am decis si inlocuirea becurilor cu xenon de la proiectoare cu unele normale cu halogen. Fiind genul care aprinde proiectoarele doar atunci cand e ceata, nu mi s-a parut rentabil sa dau o caciula de bani pe un bec cu xenon folosit de 2-3 ori pe an.
Ultima chestie e ca am reusit sa cumpar de la cineva din Iasi si un subwoofer Bose luat, e adevarat, de pe un 156 SW dar care, cu mici modificari se poate monta in acelasi loc si pe berlina. Montajul va fi facut in curand. :grin:
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde treger_felix » Sam Iul 02, 2011 4:26 pm

Ai de grija Turgoane, nu te juca cu mizeriile din sistemul de climatizare ca s-ar putea sa ramai in cateva saptamani cu compresorul in brate. Sistemul trebuie sa fie perfect curat, lucru ce se face intr-un service specializat. Grija mare, cunosc fenomenul attttaaaat de bine....
Oricum, fain agregat ti-ai tras, multa multa bafta si drum intins (hai ca se termina si TM-AR) deci o sa ai.
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde Turgon » Lun Sep 26, 2011 8:34 pm

Nu am mai scris de ceva vreme... Intre timp, am reusit sa rezolv definitiv si irevocabil problema conductei de servo. Nu am sudat-o, nu am cumparat una noua ci am rugat niste colegi sa o faca de la zero, anume teava de aluminiu fisurata. Estetic nu, dar functional e o conducta noua.
Au mai fost ceva probleme si emotii cu clapeta de vacuum care, la automat, nu se deschidea decat cand avea chef. Indrumat de Mihai, am dat corpul ei jos si am curatat funinginea asezata strat peste strat acolo. Rezolvata si asta.
Urmeaza distributia, amanata destul, in luna octombrie.
Doua poze cu bruneta, facute cu ajutorul lui EvilTMy si George156 pe post de soferi. ;)
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde Turgon » Dum Noi 20, 2011 1:26 am

A venit si randul distributiei sa fie schimbata. Rezolvata de Mihai.
Ultimele poze inainte de incaltarile de iarna. ;)
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde Turgon » Vin Feb 10, 2012 4:32 pm

Intre timp, a venit iarna! Am trecut si eu la jante de tabla cu anvelope de sezon. Desi imi doresc, pana acum nu am reusit sa ii fac poze cu acestea.
O data cu iarna, desi nu neaparat, au aparut si ceva probleme. Ca simptome, motorul rece si nu numai se tura in ritm de melc la turatie scazuta, chiar si cu acceratia lipita de podea, mult fum negru (chiar mai mult decat scoate in mod normal) si ulei pe traseul turbina-intercooler-galerie de admisie. Vinovata se pare ca a fost turbina dar si mizeria adunata la admisie.
Masuri luate:
- schimbat debitmetru
- curatat furtune, galerie, EGR
- reparat turbina la o firma specializata( schimbarea unui kit compus din bucse, simeringuri si alte componente mici ale turbinei.

Distractia a costat in jur de 1600 lei. :x

Ieri, am adus masina acasa, dupa o saptamana de absenta, timp in care nu m-am plans de asta, tinand cont de starea drumurilor din oras. De altfel, nici acum ca s-au mai curatat, nu ma grabesc sa o scot din parcare.
Totusi, masina acum trage bine fie ca e rece, fie incalzita. Poate prea bine pentru ca, obisnuit fiind cu letargia din ultimele saptamani, apasam ceva mai tare acceleratia si bagam niste patinaje de toata frumusetea, neexistand ASR.
Un alt plus remarcat e faptul ca acum oprirea motorului se produce foarte linistit, pana acum asta se intampla cu un fel de soc...
In mod ironic, am deplans lipsa fostei RPM care era muuult mai adecvata pentru zilele astea friguroase si pline de zapada. Se incalzea mult mai repede, garda la sol mai mare, suspensia mai molcuta si... nu avea turbina! :lol: :lol:
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde Xti » Sam Feb 11, 2012 6:43 pm

Sa te duca mult si bine pana la urmatoarea interventie tehnica.
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde bh00ooo » Dum Feb 12, 2012 9:15 pm

Eu nu zic ca turbina era buna dar simptomele alea erau de la debitmetru.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde Turgon » Dum Feb 12, 2012 10:08 pm

Pai, uleiul din furtune nu era din cauza debitmetrului. ;)
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde Turgon » Vin Mar 30, 2012 8:34 pm

Xti scrie:Sa te duca mult si bine pana la urmatoarea interventie tehnica.


Din pacate, nu a tinut urarea!
La scurt timp de la repararea turbinei, am observat ca are un "gol" in turatie undeva pe la 2000 de ture. Mihai a zis ca e EGR-ul bulit (nu murdar!). Dupa ce am aflat pretul si fiindca masina avea un comportament acceptabil, am zis ca il voi schimba mai incolo, dupa ce voi rezolva chestiuni mai importante.
Dar, dupa o forja de 4000 de ture pe asfalt, masina a inceput sa scoata fum negru chiar si la turatie mai scazuta, gen 2000. A doua zi, revine la vechiul comportament, acela de melc. Cu pedala la fund, in orice treapta, abia urca in ture, chiar mai incet decat in primul episod. Pe diagnoza a aparut ca masina nu inregistra nici urma de viata, adica de admisie de aer. Ciudat lucru, pentru ca il schimbasem cu mai putin de 2 luni in urma, dar debitmetrul era mort! :?
Asa ca schimbat debitmetru in garantie, schimbat si EGR ca a fost la oferta si traim iar in sanul lui Avraam. :) Ambele piese, marca Pierburg.
Solutie provizorie pana la inlocuirea cu piese noi a fost blocarea EGR-ului si "reinvestirea" in functie a vechiului debitmetru care, de bine de rau, citea ceva...

Daca a mijit primavara, am schimbat si rotile, facand inapoi trecerea de la 15" la 17". Totodata, fiindca se impunea, am luat 4 gume SH 215/45 pentru sezonul cald.
In rest, masina e dotata acum si cu un baby-seat si in ciuda jantelor mari, piticul doarme dus in timpul plimbarilor cu masina. ;)
In Aprilie, se implineste anul de cand am luat-o dar, nu voi face socoteli pentru ca nu are rost. Mi-o place si gata! :P
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: The Dark One - 156 1.9 16V JTDm

Mesajde graffi80 » Vin Mar 30, 2012 10:38 pm

Inseamna ca eu am scapat ieftin cand a scos fum negru si nu avea putere ... un furtun de vacuum spart ... :P
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Anterior

Inapoi la Alfa 156

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori