Anvelope

Vacanta BULGARIA

Locul in care se discuta lucruri generale, se spun bancuri si se critica alte masini.

Vacanta BULGARIA

Mesajde StanPatzitW » Mie Dec 02, 2009 10:59 am

Apelez la voi pentru ajutor.
Vreau sa merg in Bulgaria de revelion in Bansko. Avand in vedere ca este primadata cand merg in partea asa a Europei si am auzit tot felul de povesti legate de Bulgaria... Pe unde recomandati sa ies din tara si pe ce trasesu sa merg pana la destinatie? ...Ar trebi sa ma feresc de anumite chestii zone?
Trece ALFELE-n zare... Eu ma uit, ele dispare...

www.alfaamore.ro/forum/gagica-16v-150-t813.html
Avatar utilizator
StanPatzitW
4th gear
 
Mesaje: 544
Membru din: Dum Noi 01, 2009 8:37 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: GT 150CP
Motorizare: 1.9 JTD 16
Fabricat: 2005
Nr. de inmatriculare: AB 31 MOB

Re: Vacanta BULGARIA

Mesajde mani_mic » Mie Dec 02, 2009 12:08 pm

ar trebui sa ocolesti tara, dar evident nu se poate... de ce nu alegi alta destinatie ca sa poti ocoli Bulgaria? :P :P
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: Vacanta BULGARIA

Mesajde mariusvldr » Mie Dec 02, 2009 11:03 pm

Eu am niste prieteni care au fost in vara in Bulgaria ... in afara de politisti tampiti si hoti inclusiv in parcarile "pazite" de la hotel numai de bine mi-au zis. O faza tare - portarul de la hotel le-a zis sa-si ia bateria de pe masina a o duca in camera sa nu cumva sa le fure masina - mi sa parut super tare :)).
Mie personal nu imi inspira incredere tara dar cine stie . . . la fel credeam si eu despre Serbia, Muntenegru si Bosnia pana vara asta cand am fost pe acolo si am c-am ramas masca, desi i-au tocat razboaiele sunt inaintea noastra la multe capitole
-------------------------
Alfa 156 TI JTD 16 V
Avatar utilizator
mariusvldr
3rd gear
 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Oct 15, 2008 8:45 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 TI
Motorizare: 1.9JTD 16V
Fabricat: 2004

Re: Vacanta BULGARIA

Mesajde bh00ooo » Mie Dec 02, 2009 11:29 pm

Eu am trecut Bulgaria si pe Ruse si pe Vidin. Dinspre Bucuresti e clar Ruse-Sofia dar de la tine e mai ok pe Calafat-bacu-Vidin-Montana-Vratsa-Sofia-Pernik si de acolo la vale. Drumurile principale sunt in general mai bune ca la noi.
Intre Montana si Sofia ai si o varianta directa, nu prin Vatsa dar am inteles ca e traseu montan foarte incet. Pe traseul Kulata(GR)-Pernik-Sofia-Botevgrad-Vratsa-Montana-Vidin am traversat BG noaptea in 4 ore si ceva. Pe zi e mai greu si atentie la politisti. Cum spuneam, eu cu numere de BH am imunitate. BH=Vidin.
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Vacanta BULGARIA

Mesajde StanPatzitW » Dum Dec 06, 2009 3:11 pm

mariusvldr scrie:portarul de la hotel le-a zis sa-si ia bateria de pe masina a o duca in camera sa nu cumva sa le fure masina - mi sa parut super tare :)). e


Pe langa faza cu bateria ma gandesc daca merg cu GT ul sa ii duc si o roata sus in camera. :grin:
Ma gandesc ca nu vin hotii cu roti j 98 dupa ei. Si uite cum am gasit si un avantaj la jantele de Alfa.
Trece ALFELE-n zare... Eu ma uit, ele dispare...

www.alfaamore.ro/forum/gagica-16v-150-t813.html
Avatar utilizator
StanPatzitW
4th gear
 
Mesaje: 544
Membru din: Dum Noi 01, 2009 8:37 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: GT 150CP
Motorizare: 1.9 JTD 16
Fabricat: 2005
Nr. de inmatriculare: AB 31 MOB

Re: Vacanta BULGARIA

Mesajde treger_felix » Vin Dec 18, 2009 10:33 am

Sa fiu al dracului Stane, nu gasisi si tu alta destinatie? Aia iti fura rotile in mers.
Alfa Romeo 156 2.0TS 16v - my ex.
Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v
- my ex.
Land Rover Freelander TD4 - my ex.
SAAB 9-3 Vector 2.2TiD
Yamaha FZR600/YZF600 Thundercat
Avatar utilizator
treger_felix
Site Admin
 
Mesaje: 585
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:09 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: 166
Motorizare: 2.5 V6 24v
Fabricat: 04.1999
Nr. de inmatriculare: B 49 AFL

Re: Vacanta BULGARIA

Mesajde StanPatzitW » Vin Dec 18, 2009 11:13 am

Nu cred dar stiu sigur ca daca merg cu GAGICA o sa ii dau jos o roata + rezerva si le duc in casa :D
Trece ALFELE-n zare... Eu ma uit, ele dispare...

www.alfaamore.ro/forum/gagica-16v-150-t813.html
Avatar utilizator
StanPatzitW
4th gear
 
Mesaje: 544
Membru din: Dum Noi 01, 2009 8:37 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: GT 150CP
Motorizare: 1.9 JTD 16
Fabricat: 2005
Nr. de inmatriculare: AB 31 MOB

Re: Vacanta BULGARIA

Mesajde StanPatzitW » Mar Dec 29, 2009 8:11 pm

Pentru cei interesati.
29.12.2009 ora 1.25 Plecare din Alba Iulia Un drum inghetat si pe alocuri plin de gheata.
Cu injuraturile deja normale la noi in asfel de situatii pe la 2.10 facem o escaa la Hunedoara pentu a lua un pasager. Aici parca lucrurile intrasera in normal, asta pana sa ajung pe drumul dintre Orsova si Turnu Severin. Aici nici daca scapau americanii bombe in timpul razboiliului rece nu erau asa cratere. Noroc cu norocul ca am scapat fara sa las masina intr-una dn ele.
Trecem la Sarbi pentru a evita bacul.

FRATILOR Cine mai injura autoritatile ca nu se ocupa sa curete drumurie (era sa zic sa moara masa) dar nu ii frumos si o sa zic NU STIE CE VORBESTE. Dupa nevi si alte cele pe un dum mai mult gheata decat asfalt ajung in vama Sarbo Bulgara. ZONA CREPUSCULARA Opresc in dreptul semnului STOP si nimic. Stau 5 minute nu ma baga nimeni in seama. Mai dau 2 metri in fata da de ma vade cineva. Opresc motorul ma dau jos din masina si nimic. Abia dupa 10-15 min vine un tip, cere pasapoartele se face ca se ita pe ele si intreaba ALCOOL TIGARI? Ii zic ca nu si pleaca dupa ce'mi restituie pasapoartele. Mai stau 15 minute nimeni nimic. Ma utam la bariera din fata care parea stricata, ma gandeam sa merg sa o ridic cu mana. Dupa ce intru in masina si mai stau 10 min apare un alt tip care ii cere pasapoartele acele masiii (verifica seriile de la caroserie) si pleaca. 20 min mai tarziu le recuperez si mi se zice DRUM BUN.
Ajung in partea Bulgara. Opresc o tanti simpatica si ea vorbitoare de limba romana maintreaba cati sunte, si fara sa'mi ceara ceva act imi inmaneaza un USB-MS. Am ramas masca. Ajung la ghiseul nr doi unde mi se cere USB-ul si pasapoartele si sunt intrebat daca vreau vinieta. Intreb cat costa dar mi se raspunde NU AICI PLATITI, Plec si ajung la ghiseul nr 3. Aici un tip simpatic oc ma intreaba unde merg. Ii zic ca in BANSKO si zice CANCI SNOW pune stampila sau ce o facut si ma trimite la ghiseul nr 4 unde tre sa achit vinieta. Dupa merg la ghiseul Nr6 si predau USB ul care am uitat sa mentionez ca a fost cerut la fiecare ghseu.
Pe drum liniste. Limita de 60 pana dupa intersectie ...la greu, asta pana am inceut sa ma satur si am zis ma kak. 120. Nu am avut nici ai mai mica problema pan acum si sper sa nu am.

PS. Am facut casco pentru furt si sunt cu Golful (am protejat'o pe GAGICA'MEA)
Trece ALFELE-n zare... Eu ma uit, ele dispare...

www.alfaamore.ro/forum/gagica-16v-150-t813.html
Avatar utilizator
StanPatzitW
4th gear
 
Mesaje: 544
Membru din: Dum Noi 01, 2009 8:37 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: GT 150CP
Motorizare: 1.9 JTD 16
Fabricat: 2005
Nr. de inmatriculare: AB 31 MOB

Re: Vacanta BULGARIA

Mesajde StanPatzitW » Mie Ian 06, 2010 11:12 am

SI acum ca am revenit pot sa zic. Politia Bulgara din cate am vazut eu nu a oprit nici o masina cu nr de RO. Numa masini de Bulgaria am vazut oprite e dreapta.

Am fost placut surprins sa vad o multime de ALFE pe strazi. Extrem de multe.

Era sa raman inzapezit acolo. Daca in zona Bansko am vazut e putin 15 masini de dezapezit dupa 30 km au inceput sa dispara. Ieri dimineata cand am plecat a inceput sa ninga si drept urmare la intrare in Sofia am facut 11 km in 3 ore timp in care era sa fiu lovit de un TETE cu PicUP, am admirat tirurile oprite in mijloc de drum, am asistat la un inceput de bataie care a fost rezolvata 10 min mai tarziu in OMV ul de pe dreapta unde au oprit aman2 soferii pentru pumnii. Am avut noroc cu coloana (daca mergeam mai tare era posibil sa raman acolo). Au niste cratere in asfalt asemanatoare gurilor de canal fata capac de la noi.

Frumoasa tara dar parca ar ii locuita de ROAMANI. Chiar ma gandeam ca AU FOST LUATI PRIN SURPRINDERE, si parca eram in ROMANIA
Trece ALFELE-n zare... Eu ma uit, ele dispare...

www.alfaamore.ro/forum/gagica-16v-150-t813.html
Avatar utilizator
StanPatzitW
4th gear
 
Mesaje: 544
Membru din: Dum Noi 01, 2009 8:37 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: GT 150CP
Motorizare: 1.9 JTD 16
Fabricat: 2005
Nr. de inmatriculare: AB 31 MOB

Re: Vacanta BULGARIA

Mesajde bh00ooo » Mie Ian 06, 2010 11:55 am

Exact impresia asta am avut-o si eu despre Bulgaria: foarte frumoasa, de vizitat preferabil vara, noaptea, in viteza. Se circula ca la noi. Ai poze din Bansko?
"Sa ai Alfa Romeo si sa tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog". ---------- "Alfa Romeo stie cand se urca un ungur la bord." Kovacs Karoly, sculptor, 1953 - ....
Avatar utilizator
bh00ooo
Site Admin
 
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:18 am
Locatie: Hamburg
Marca: Alfa Romeo
Model: 156 SW
Motorizare: 1.9 JTD 8V
Fabricat: 2003
Nr. de inmatriculare: BH 08 MKI

Re: Vacanta BULGARIA

Mesajde StanPatzitW » Mie Ian 06, 2010 9:46 pm

Am cateva pe profilul facebook

http://www.facebook.com/friends/?ref=tn ... 0656461762

Asta ca sa nu incarc forumul cu chestii aiurea. Ce o sa pun aici o sa pun cateva poze facute pe drum spre casa.
Si pe altii ii prinde iarna nepregatiti in Ianuarie :))
Trece ALFELE-n zare... Eu ma uit, ele dispare...

www.alfaamore.ro/forum/gagica-16v-150-t813.html
Avatar utilizator
StanPatzitW
4th gear
 
Mesaje: 544
Membru din: Dum Noi 01, 2009 8:37 pm
Locatie: Alba Iulia
Marca: Alfa Romeo
Model: GT 150CP
Motorizare: 1.9 JTD 16
Fabricat: 2005
Nr. de inmatriculare: AB 31 MOB


Inapoi la Discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori