Anvelope

Bine v-am gasit

Bine ai venit pe forumul Alfa Amore.
Aici te prezinti, citesti regulile forumului si te inveti cu interfata si ai posibilitatea de a te inscrie in Asociatia Sportiva Alfa Amore Romania pentru a deveni membru legitimat.
Fara date tehnice si intrebari despre masini.

Bine v-am gasit

Mesajde mugurel » Lun Ian 23, 2012 4:25 pm

Va salut pe toti , pe unii va stiu deja dupa nick ( de pe AlfaClub ) sau chiar v-am cunoscut personal .
In primul rand vreau sa le multumesc baietilor cu inima mare ( sebastian si alin ) care mi-au trimis si mie un exemplar din calendarul vostru . Imi place la nebunie ca nu e unul cu modele de 'jdemii de euro , unicat , SF , extra etc etc ... Sunt Alfe normale si frumoase dar cel mai important e ca sunt ale voastre si va mandriti cu ele . Asta nu inseamna ca nu stiu ce "piesa" e 55-ul lui xti :) . Stiu cata grija au cei mentionati mai sus de masinutele lor si am avut ocazia sa bag un suc la Galerie si o sedinta foto cu ei vara trecuta cand am venit la Timisoara .
Poate ca voi veni si la evenimentul vostru din mai . As vrea ... Mai ales ca TM e unu din orasele mele preferate langa Arad , Cluj si C-ta normal .

Multumesc inca o data ...
mugurel
Dead spot
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Ian 23, 2012 4:11 pm
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.5 V6
Fabricat: 1999
Nr. de inmatriculare: B-75-WUD

Re: Bine v-am gasit

Mesajde graffi80 » Lun Ian 23, 2012 9:37 pm

Bine ai venit ! ne bucuram si ne simtim flatati de vorbele tale aduse "amantelor" noastre ... poate avem ocazia sa ne vedem la Competizione ... ;)
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Turgon » Lun Ian 23, 2012 11:45 pm

Yeai, Mugur! Ma bucur ca ti-ai facut cont la noi! Fii binevenit! ;)
O idee buna ar fi sa faci un topic masinii tale, mai ales ca e o masina cu "inima mare"! :)
Si, evident, esti binevenit la evenimentele pe care le vom organiza. ;)
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: Bine v-am gasit

Mesajde mani_mic » Mar Ian 24, 2012 6:17 am

si noi te salutam si chiar iti recomandam sa vi la Competizione...
chiar te indemnam sa te inscri in asociatie - sa incepem sa ne extindem :) ai fi primul membru din Bucuresti... sa mergem mai departe de zona de vest :)
te astept la curse si... nu uita de felixuri
Conduc ALFA, deci exist!
Avatar utilizator
mani_mic
Site Admin
 
Mesaje: 1935
Membru din: Lun Sep 22, 2008 11:59 am
Locatie: Timisoara
Marca: Lancia
Model: Delta
Motorizare: 1.6 mJTD
Fabricat: Feb 2010

Re: Bine v-am gasit

Mesajde mugurel » Mar Ian 24, 2012 7:49 am

Multumesc . O sa incerc sa ajung pe cat posibil la intalnirile voastre desi e ceva distanta intre noi ...
La Felix nu am fost niciodata ca imi suna a pensionareala :)) dar poate cu alte Alfe in jur imi fac curaj si vin .
O sa pun mai tarziu cateva poze cu masinuta mea mai ales ca sunt facute calumea ... Deh , turgon e vinovat pentru asta ;)
mugurel
Dead spot
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Ian 23, 2012 4:11 pm
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.5 V6
Fabricat: 1999
Nr. de inmatriculare: B-75-WUD

Re: Bine v-am gasit

Mesajde mugurel » Mar Ian 24, 2012 10:13 am

Asa cum spuneam mai devreme o sa va prezint si masinuta mea de care sunt foarte foarte mandru . E o frumoasa cu glas de bestie :twisted:
Dupa cum ati vazut in semnatura am o ;
ALFA ROMEO 156 2.5 V6 24V
De curand a implinit 160000 km
Modificari aduse
- suspensie - arcuri H&R cu amortizoare KW fixe
- strut bar
- kit exterior MsDesign
- evacuare Supersprint cu finala Remus
- jante pe 17" achizitionate de la un coleg de pe AlfaClub in 2011
- CD Mp3 , difuzoare ( 8 buc ) si cd changer , toate Kenwood
- Discuri fata/spate Brembo
- Furtunase frana in plasa metalica Goodridge
- Flanse fata/spate Lemforder
Atasamente
P4220049.jpg
P4229996.jpg
mugurel
Dead spot
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Ian 23, 2012 4:11 pm
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.5 V6
Fabricat: 1999
Nr. de inmatriculare: B-75-WUD

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Turgon » Mar Ian 24, 2012 11:10 am

Felixul e treaba cu beutul si cu distractia, iar beutul in piscina cu apa termala cand afara sunt 1-2 grade rulzzz!
Competizione e ceva mai serioasa, in masura in care adrenalina e ceva serios. :lol: Oricum, gasesti topicuri legate de ambele, cu gramezi de poze care descriu binisor atmosfera.
Si, desi nu vreau sa fiu rautacios, cazarea e 40-50 lei/ noapte, adica exact atat cat cere nenea hotelierul...
O spun din nou, masina ta chiar e frumoasa, mai ales ca modificarile sunt light si de bon-ton. De asta si ies pozele faine. Btw, poti pune poze si de dimensiune mai mare cu conditia sa nu depaseasca 512 kb.
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: Bine v-am gasit

Mesajde graffi80 » Mar Ian 24, 2012 4:21 pm

Bellissima ... ;) de unde si cat au fost flapsurile fata ... Mersi.
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Re: Bine v-am gasit

Mesajde mugurel » Mar Ian 24, 2012 4:48 pm

multumesc multumesc .
pragurile si asta de la bara fata sunt luate de vreo 10 ani de la C&C Tuning daca isi mai aduce aminte cineva de ei :) .
m-am uitat acum pe net si la MsDesign pe site nu mai gasesc kit pt. 156 dar vad ca mai sunt cate unii la care se poate comanda . http://x-tune.com/156.htm

nici nu mai stiu exact cat au costat atunci , cred ca undeva la 600-700 $ .... acum nu stiu cat or mai fi daca se mai gasesc .
mugurel
Dead spot
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Ian 23, 2012 4:11 pm
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.5 V6
Fabricat: 1999
Nr. de inmatriculare: B-75-WUD

Re: Bine v-am gasit

Mesajde EvilTMy » Mar Ian 24, 2012 9:15 pm

Salut.
Subscriu si eu,masina e bestiala,privita din exterior,iar din interior mie unul inca imi da fiori evacuarea aia din tunel cu rpm-ul spre rosu....:D.
Una peste alta,ma bucur ca ti-a placut calendarul,sper sa ne vedem curand si...cine stie,la anul poate prinzi o pagina :).
2001 Alfa Romeo 156 1.6 TS "ANGELina"
Avatar utilizator
EvilTMy
Membru legitimat
 
Mesaje: 413
Membru din: Vin Noi 28, 2008 4:50 pm
Locatie: Timisoara/Tg-Jiu
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 1.6 TS
Fabricat: 2001
Nr. de inmatriculare: GJ 12 ATM

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Xti » Mar Ian 24, 2012 10:41 pm

Bun venit, Mugur!
2.5 V6 ! Ai ales cu inima. Felicitari!
In plus, arata f bine si se vede ca ai grija de ea.

Te asteptam pe la evenimente, sunt intr-adevar multi km dar sunt doar distante exprimate in unitati de masura...
Pana atunci, simte-te si pe forum cat mai bine.

Cu bine,
Cristi.
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Re: Bine v-am gasit

Mesajde thenuts » Mie Ian 25, 2012 12:06 am

Salutare mugurel si bine ai venit :)

Cum zicea si mai sus ne bucuram ca ni se mai alatura si noua baieti din Bucuresti si sunt bineveniti toti din orice club ar fi nu conteaza :) Sper sa ne intalnim cat mai curand asteptam Competitione cu sufletul la gura :)
for the win
Avatar utilizator
thenuts
3rd gear
 
Mesaje: 299
Membru din: Mar Noi 03, 2009 1:03 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 147
Motorizare: 1.9 JTD
Fabricat: 2001
Nr. de inmatriculare: CJ 24 FTW

Re: Bine v-am gasit

Mesajde mugurel » Mie Ian 25, 2012 5:12 pm

Multumesc pentru primirea calduroasa .
Dupa cum ziceam , bine v-am gasit si aici :) ...
Clar , cand am cumparat masina asta nu am ales cu creierul pentru ca nu imi permiteam cheltuielile ei dar usor usor am trecut peste toate problemele si suntem in continuare impreuna ... Anul asta facem 7 ani de "relatie" :) ... Deci da , am ales cu inima . Stiam masina, a fost a unui prieten bun si eram super incantat cand mergeam cu ea asa ca nu am gandit prea mult cand s-a ivit ocazia ...
mugurel
Dead spot
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Ian 23, 2012 4:11 pm
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.5 V6
Fabricat: 1999
Nr. de inmatriculare: B-75-WUD

Re: Bine v-am gasit

Mesajde mugurel » Vin Feb 10, 2012 3:54 pm

Pentru ca ma deprima rau vremea de acum ma uit la pozele din vara de la Tm ... ce vremuri . Ce caldura ...
Acum Alfa mea e inzapezita ca nu prea vreau sa o chinui pe sleaurile astea . Terfelesc un Clio ca na , nu tin asa mult la el :) .

L.E ... nu stiu de ce dar pozele nu se vad deloc bine . banuiesc ca nu e asa doar la mine pe monitor . si am ascultat sfatul lui turgon si le-am facut ceva mai mari .
Atasamente
P4229979.jpg
P4220045.jpg
P4220014.jpg
mugurel
Dead spot
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Ian 23, 2012 4:11 pm
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.5 V6
Fabricat: 1999
Nr. de inmatriculare: B-75-WUD

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Turgon » Vin Feb 10, 2012 4:16 pm

Foarte bine faci ca o menajezi! La fel procedez si eu, desi nu am ce altceva sa terfelesc, decat propriile-mi picioare si microbuzul de la servici! :)
Despre poze, pot spune ca la mine se vad laser...
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: Bine v-am gasit

Mesajde mugurel » Mar Feb 21, 2012 5:41 pm

Vesti noi :)
Una buna si una trista;
Dupa cum unii din voi deja stiti am avut ocazia sa devin posesorul unei noi Alfe ... De data asta ma voi bucura de un GT 3.2 V6 din 2006 . Nu aveam cum sa ratez ocazia asta ...
Partea trista e ca tre sa ma despart de actuala mea masina :( . Asta nu e deloc frumos . Cand ma gandesc la asa ceva imediat imi vin in cap momentele frumoase ( si au fost multe ) pe care le-am trait cu ea . E o masina incredibila care te face sa te simti deosebit . Am avut si am mers cu multe masini dar ca 156-le asta nu a reusit niciuna sa ma bucure . Sper ca GT-ul sa ma convinga ca am facut o afacere buna pentru ca pana acum nu prea am agreat forma lui dar intotdeauna am sperat la un 3.2 V6 ... O iau in speranta ca nu voi regreta schimbarea facuta si ca voi reusi sa descopar frumusetea lui pentru ca in mintea mea doar 159 e mai frumos decat 156 . Probabil si pentru ca a fost prima masina pe care am iubit-o cu adevarat .. Celelalte , dupa cum se spune , au fost doar masini ...
O sa imi fac timp sa va prezint noua achizitie sa vedeti si voi ce mare treaba fac :) ... Deja imi pare rau ca nu voi ajunge la Competizione cu 56-le asa cum speram dar poate ajung cu GT-ul si poate cine stie , va fi si 56-le acolo " la bratul" altui iubit ...
mugurel
Dead spot
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Ian 23, 2012 4:11 pm
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.5 V6
Fabricat: 1999
Nr. de inmatriculare: B-75-WUD

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Turgon » Mar Feb 21, 2012 11:02 pm

Mugurel, ori stai foarte bine cu bani, ori esti dus cu pluta! ;)
Totusi, asa cum ai observat, toata lumea se bucura ca ai luat GT-ul. Evident, se bucura "pe banii tai"! :lol:
Ar fi grozav sa vii la Competizione, indiferent cu care masina! Pana atunci, da zapada aia mai repede jos si savureaza delicatesa aia de masina! ;)
Evident, trage si niste poze! Ai cu ce, nu astepta dupa altii! 8-)
Qui pro quo!
Turgon
Membru legitimat
 
Mesaje: 1387
Membru din: Dum Feb 01, 2009 6:20 pm
Locatie: Timisoara
Marca: Alfa Romeo
Model: 159
Motorizare: 1.9 JTDm
Fabricat: 2008

Re: Bine v-am gasit

Mesajde graffi80 » Mie Feb 22, 2012 10:58 am

Schimbul pare interesant daca iti asculti inima ... motorul acela e fantastic ... dar vorba lui Sebi ... trebuie sa stai bine cu taiteii ... si sa fii dispus s-o tii multa vreme ( greu o sa mai scapi de ea ) ...
Graffi80 - "Every time I see an Alfa Romeo, I tip my hat", Henry Ford
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :D
Avatar utilizator
graffi80
Membru legitimat
 
Mesaje: 886
Membru din: Mar Iun 30, 2009 6:41 pm
Locatie: Cluj-Napoca
Marca: Alfa Romeo
Model: 75 & 156
Motorizare: 2.0 1.9
Fabricat: 1986 & 2004
Nr. de inmatriculare: CJ-75/35-GTA

Re: Bine v-am gasit

Mesajde mugurel » Mie Feb 22, 2012 11:15 pm

Oooo ce mult as vrea sa am multi bani sa imi pot permite multe Alfe :) . Nici nu mi-as mai pune problema sa dau 56-le la cat de mult il iubesc :( .
E un gest nebunesc dar am simtit ca trebuie sa am motorul asta chiar daca cheltuielile sunt imense . Nu mi-e frica decat de impozit , cu consum mare oricum sunt obisnuit si nici nu poate fi altfel cand masina iti ofera asemenea senzatii . De piese sper sa nu fie vorba prea curand , GT-ul avand 42000 km ... Distributia , niscai consumabile si gata . Si abia ce facusem o investitie masiva in 56 anul trecut ... Asta e , macar o dau in stare foarte buna .
mugurel
Dead spot
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Ian 23, 2012 4:11 pm
Locatie: Bucuresti
Marca: Alfa Romeo
Model: 156
Motorizare: 2.5 V6
Fabricat: 1999
Nr. de inmatriculare: B-75-WUD

Re: Bine v-am gasit

Mesajde Xti » Vin Feb 24, 2012 10:42 am

Mugurel...ce sa spun? Felicitari pt incapatanare si/sau curaj!No matter what...
Cam tot ce e bun se tine greu, asa ca tine-te tare. Mai mergi pe jos sau cu bicicleta cand se poate...si mai sunt solutii. S-ar putea ca masina asta sa te invete sau sa te ajute sa devii mai sanatos, mai prietenos cu mediul inconjurator, poate chiar mai eficient in administarea finantelor proprii. Depinde cum vrei sa privesti lucrurile, spre exemplu eu am gasit in asta inca un motiv in plus sa ma las de fumat daca iti vine sa crezi cat tin la 155-ul asta. Toate astea ca sa pot sa-i dau ce-i trebuie, sa-i tin un garaj, etc. Asadar am facut multe sacrificii si pentru el, pentru ca face oarecum parte din sufletul meu. Sa nu uitam nici ce-a spus vulpea lui Tolstoi... :grin:

Ciao,
Cristi.
Alfa Romeo 155 Q4
Alfa Romeo forever!
Avatar utilizator
Xti
Membru legitimat
 
Mesaje: 776
Membru din: Lun Sep 22, 2008 8:17 pm
Locatie: Oradea, Romania
Marca: Alfa Romeo
Model: 155 Q4
Motorizare: 2.0L Turbo
Fabricat: 06.1995
Nr. de inmatriculare: BH 55 DTM

Urmatorul

Inapoi la Zona nou venitilor - Inscrieri in Asociatia Sportiva Alfa Amore Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori

cron